Rok 2016 sme načisto hodili za hlavu a privítali sme rok 2017. Pozrime sa na to, čo všetko nás minulý rok v technologickom svete stretlo. Nebudeme však komentovať každučkú udalosť či predstavenie noviniek, Pozrieme sa na tie najväčšie zaujímavosti.
Ak sa pozrieme na rok 2016 a predpovede pre technologický svet, ktoré sme spísali, splnili sa prakticky všetky, až na jedinú – zatiaľ nepraskla bublina technologických firiem. Naopak, ich hodnoty ešte stúpli. Preto nie je prekvapením, že v top 10 najhodnotnejších značiek roka je väčšina technologických spoločností.
Každopádne, drony sú už súčasťou našich životov, hoci ich (našťastie) ešte nestretávame. Rovnako aj virtuálna realita vzbudzuje nemalý záujem, hoci (nanešťastie) je stále pre väčšinu z nás nedostupná. Smart automobily prekonali očakávania a okrem takmer plne autonómnej jazdy vedia samé parkovať aj keď v nich nesedíte.
Na spočítanie smart vecí nielen v domácnosti by nám nestačili ani všetky ruky redaktorov TECHBOXu, pričom tento počet neustále narastá. To, že tech firmy porástli je zrejmé azda každému, kto aspoň zbežne sleduje, ako sa značky vyvíjajú a čo všetko kupujú (nielen tie najväčšie). Žiaľ, bezpečnosť všetkého okolo nás je stále veľmi slabá a neustále počúvame o ďalších a ďalších ešte sofistikovanejších útokoch. Snáď sa to zmení.
Čo sme ale zažili v roku 2016?
Január 2016
Slovensko sa zapísalo na mapu pokrytia sieťou rýchlonabíjacích staníc Supercharger. Prvá slovenská bola otvorená začiatkom roka pri Banskej Bystrici. Na začiatku mesiaca sa objavil aj koncept unikátneho 1 000-koňového elektromobilu Faraday Future FFZERO1. Žiaľ, asi navždy ostane konceptom. Nikon po rokoch ukázal novú vlajkovú loď, model D5, ktorého snímač dosahuje citlivosť až na úrovni ISO 3 280 000! LG zas ukázalo nové OLED Ultra HD telky s hrúbkou len 2,6 mm, no na trhu sme ich neuvideli ani doteraz.
Naopak, superpočítač NVIDIA s výkonom 24 biliónov operácií za sekundu sa už začína objavovať aj v autonómnych automobiloch. Začiatkom januára prišiel na náš pomerne malý trh aj Netflix, konkurent pre Amazon Prime Video či HBO Go. Panasonic potešil prvým kompaktom s Ultra HD videom, Chevrolet zas dostupným elektromobilom Bolt EV a Wi-Fi aliancia schválila nový štandard 802.11ah.
MSI na CES 2016 ukázal prvé hráčske all-in-one s výkonnou grafikou. Po polovici januára sme vyhlásili výsledky ankety TECHBOX roka 2015, Leica ukázala svoj prvý odolný kompakt s cenou malého auta. Koncom mesiaca sme sa dozvedeli, že aj Slováci vedia nakupovať vo veľkom, Sygic kúpil Tripomatic. Na prelome mesiacov sme tiež mohli vidieť prvú 45 Gpx fotku, Dubaja.
Február 2016
Začiatkom mesiaca Canon predstavil svoju vlajkovú loď – EOS-1DX Mark II s Ultra HD videom. Okrem toho sme sa dozvedeli, že najhodnotnejšou firmou už nie je Apple, ale Google, teda vlastne Alphabet. Na Slovensku sa objavil nový virtuálny operátor Juro. Microsoft predstavil jednu z posledných Lumií, model 650.
V polovici mesiaca sme prvýkrát mohli vidieť očakávaný Galaxy S7 od Samsungu na uniknutom videu. Objavil sa tiež nový rýchlostný rekord – 1,125 Tbit/s cez optiku. CAT ukázal prvý smartfón na svete s integrovanou termokamerou FLIR. Očakávané VR okuliare HTC Vive sa konečne dočkali oficiálnych detailov a ceny.
Počas mesiaca sme boli aj na MWC 2016 v Barcelone, kde bolo predstavených množstvo noviniek z mobilného sveta. Koncom mesiaca Facebook spustil nové „like“ tlačidlá pre konkrétnejšie prejavenie emócií. Chorváti ukázali svoju zbraň – Rimac Automobili Concept_One, hyperšportovú elektrobeštiu.
Marec 2016
DJI predstavil prvý dron, ktorý je schopný vyhýbať sa prekážkam a zvláda aj Ultra HD video. SD karty dostali nový štandard VSC pre ešte rýchlejší zápis a čítanie. Opäť sme mohli vidieť najväčšiu fotku sveta – má 200 Gpx a je z New Yorku.
Na Slovensku sa začalo hovoriť o výstavbe Hyperloopu. Ten by mal spojiť Bratislavu a Viedeň, neskôr aj Budapešť. V polovici marca odštartovala vesmírna misia desaťročia – cesta na Mars. Sky oznámilo, že sa chce stať prvou televíznou stanicou s VR vysielaním.
Apple predstavil nový iPhone SE s niekoľkoročným dizajnom a nový iPad Pro s 9,7″ displejom. Xiaomi zas predstavilo svoj prvý smart bicykel. Jeho cena ale nepotešila. Lenovo po rokoch prinieslo na slovenský trh značku Motorola, no pod názvom Lenovo Moto.
Apríl 2016
Na deň bláznov Elon Musk ukázal očakávaný elektromobil Model 3 s príjemnou cenou. Okamžite sa stal senzáciou a doteraz si ho predobjednalo cez pol milióna ľudí. V Rwande začali drony doručovať zásielky. Nie však komerčné, ale zdravotnícke.
HP predstavilo najtenší 13-palcový notebook. Má iba 10,4 mm. Huawei zas ukázal očakávanú vlajkovú loď, model P9 s dvojicou fotoaparátov na zadnej strane. Dozvedeli sme sa tiež, že riasy by mohli byť palivom budúcnosti.
Ultra HD videom sa nechal opantať aj slávny Hasselblad, predstavil model H6D-100c s dotykovým displejom. Ford ukázal, že jeho autonómny model Fusion dokáže jazdiť aj v úplnej tme. Na Slovensku sa objavil projekt Gyrokopter, malý vrtuľník na rýchlu prepravu.
HTC predstavilo svoj top model, HTC 10. Ruský miliardár a Stephen Hawking zas ohlásili projekt medzihviezdnej lode. Čínske LeEco predstavilo svoje ambície na poli elektromobilov. Na konci apríla sme sa dozvedeli, že v Európskej únii budeme platiť nižšie ceny za hovory, správy a dáta.
Máj 2016
SpaceX ohlásilo nové rakety Falcon, ktoré zvládnu väčší náklad a dokážu doletieť až na Mars. Opäť sa objavil nový Wi-Fi štandard, tentoraz 802.11ax. Google a Chrysler sa dohodli na vývoji autonómneho vozidla Pacifica.
Tesla Model S havarovala. NVIDIA ukázala novú top-end grafiku GTX 1080. Hyperloop prešiel prvými testami. Úspešne. Black+Decker prekvapil prvými smart batériami pre svoje akumulátorové náradie. Google predstavil Allo, appku na rýchlu komunikáciu. Okrem toho sa ale objavil aj nový Android N či nová hlasová asistentka Assistant.
Nokia oznámila návrat do prvej ligy. Solárne články dosiahli účinnosť 34,5%. Google ARA, modulárny telefón mal prísť ešte minulý rok. Nakoniec neprišiel. Facebook a Google začali budovať nový podmorský kábel s rýchlosťou 160 Tbit/s. Rusko zas plánuje taxík na Mesiac. Objavila sa aj tzv. piata prírodná sila. Intel ukázal prvý 10-jadrový procesor pre desktopy.
Jún 2016
Ohlásené termo-fotovoltické články, ktoré fungujú aj počas oblačnosti by mohli dosiahnuť účinnosť až 80%. Elon Musk začal tvrdiť, že žijeme v Matrixe. Európska ESA a Airbus začali spolupracovať na vybudovaní novej vesmírnej stanice.
Lenovo predstavilo prvý smartfón so systémom Google Tango. Facebook dovolil používateľom zdieľať aj 360° fotografie. Objavili sa aj prvé informácie o novom štandarde Bluetooth 5.0. Apple ukázal nový operačný systém pre svoje počítače – macOS Sierra.
Microsoft sa pľasol po vrecku a kúpil biznis sociálnu sieť LinkedIn za 26,2 miliardy dolárov! Apple predstavil aj nový iOS 10. Microsoft zas ukázal nové Xboxy s podporou HDR a Ultra HD BD diskov. Na elektro sa chcú dostať aj kamióny. Spoločnosť Nikola spustila predobjednávky na svoje ťahače.
Čína spustila svoj superpočítač, nepotrebovala pritom ani americké procesory a aj tak sa stal najvýkonnejším počítačom sveta. Tesla oznámila akvizíciu SolarCity za 2,8 mld dolárov. Hasselblad do tela CSC fotoaparátu napratal snímač s veľkosťou 43,8 x 32,9 mm.
YouTube spustil možnosť živého vysielania. NASA oznámila, že Mars sa v minulosti podobal Zemi. Devialet zas predstavil pomerne malý bezdrôtový reproduktor s výkonom až 4 500 W!
Júl 2016
Havarovala Tesla Model S s Autopilotom. Sonda Juno sa po piatich rokoch letu dostala k Jupiteru. Česi vyvinuli vlastnú hlasovú asistentku. Nazvali ju Klára. Švajčiari zas vyvíjajú nový typ dopravného prostriedku – Clip-Air, kombináciu lietadla a vlaku.
Jaguar Land Rover oznámil spustenie vývoja autopilota do terénu. Objavil sa aj nový procesor Qualcomm Snapdragon 821. Angličania spustili TV vysielanie v Ultra HD rozlíšení. Japonský SoftBank kúpil výrobcu ARM za 28,7 miliardy eur!
V júli sa tiež objavil fenomén Pokémon GO. Vedci prišli na to, ako vytvoriť atómovú pamäť. Tá by mala prekonať klasické disky 500-násobne. Elon Musk pred koncom mesiaca odhalil nový „veľký plán“ Tesly. ANTIK Telecom ako prvý slovenský provider spustil vlastnú appku pre Apple TV.
Samsungu unikli rendery bombového Galaxy Note7. Verizon ohlásil kúpu kedysi slávneho Yahoo! Amazon zas v Anglicku začal testovať doručovanie pomocou dronov. Solárne lietadlo Solar Impulse 2 úspešne obletelo Zem.
August 2016
Mercedes-Benz predstavil Urban eTruck, prvý kamión na elektrický pohon. Samsung predstavil Galaxy Note7. Dlho sa však na trhu neohrial. V Číne sa objavil prvý autobus, ktorému nevadia zápchy. Ani ten to ale nemal na ružiach ustlané.
Na Slovensku sme vďaka RTVS mohli sledovať olympiádu z Ria v Ultra HD rozlíšení. Telekom a Ericsson zas na Slovensku ukázali prenos dát cez LTE s rýchlosťou 900 Mbit/s. Google spustil možnosť ukladania máp aj na SD karty v smartfóne.
Elon Musk opäť prekvapil, predstavil solárne strechy. V polovici mesiaca prišiel do Európy konečne aj Oculus Rift. Hyperloop oznámil, že sa chystá aj do Dubaja. Uber a Volvo uzavreli strategické partnerstvo na vývoj autonómnych automobilov.
AMD predstavilo nové procesory Zen, ktoré by mali spoločnosť opäť postaviť na nohy. Tesla predstavila najvýkonnejší Model S P100D s väčšou batériou a extrémnym zrýchlením. Canon zas predstavil štvrtú generáciu modelu EOS 5D s Ultra HD videom. Na konci leta Intel predstavil 7. generáciu procesorov Core.
September 2016
V septembri sme zamierili na výstavu IFA 2016 do Berlína. Všetky novinky z výstavy pritom nájdete na jednom mieste. Samsung tam predstavil nové smart hodinky Gear S3. Sony zas svoju ďalšiu vlajkovú loď, Xperiu XZ.
Philips na IFA 2016 ukázal prvú OLED telku s Ambilight podsvietením. Začiatkom mesiaca už začal Samsung sťahovať model Galaxy Note7 z trhu kvôli vybuchujúcej batérii. Apple predstavil nový Apple iPhone 7 a iPhone 7 Plus.
Okrem toho sme sa dočkali plne bezdrôtových slúchadiel AirPods. Sony zas predstavilo novú konzolu PlayStation 4 Pro. Začiatkom mesiaca sme vám priniesli aj náš prvý TECHCAST. WattUp oznámilo, že by vedelo bezdrôtovo dobíjať akékoľvek smart hračky či gadgety na veľkú vzdialenosť. Tesla predstavila nového Autopilota.
Shell oznámilo, že chce v roku 2017 v Británii spustiť sieť nabíjacích staníc. SanDisk zas predstavil prvú SD kartu s kapacitou až 1 TB. SpaceX na konci septembra odhalil smelý plán kolonizácie Marsu. Mercedes zas odhalil svoje predstavy o elektromobilite.
Október 2016
Začiatkom októbra sa v predstavovaní noviniek činil Google. Ukázal nové smartfóny Pixel, Chromecast Ultra, VR okuliare Daydream View, Wi-Fi či Home. Čína odhalila svoje plány na postavenie 20-miestneho raketoplánu. Samsung musel nútene ukončiť výrobu a predaj phabletu Galaxy Note7. Operátor 4ka spustila volania cez LTE – VoLTE.
BMW predstavilo 7. generáciu radu 5 s množstvom technologických vychytávok. V Soule majú internetové pripojenie z iného sveta, dosahuje 52,5 Gbit/s! Tesla sa pochválila, že všetky nové modely budú vybavené pokročilým autonómnym systémom.
Svetlo sveta uzrel prvý smartfón Kodak. Nintendo zas predstavilo unikátnu hernú konzolu Switch, ktorá je kombináciou tabletu a hernej konzoly do domácnosti. Objavil sa tiež projekt Lynk&Co, ktorý chce vytvoriť revolúciu v používaní automobilov.
Lucid Motors predstavila svoj prvý elektromobil, ktorý v mnohom prekonáva aj Tesla Model S. Xiaomi prestavilo nielen nový smartfón Mi Note 2 či bezrámikový Mi MIX, ale aj nové VR okuliare Mi VR. Microsoft zas prekonal očakávania novým all-in-one počítačom Surface Studio, no potešil aj novým notebookom Surface Book i7. Na konci mesiaca sa objavili aj nové MacBooky s dvomi displejmi, ale aj nové solárne strechy od Tesly.
November 2016
Airbus na začiatku mesiaca poodhalil tajný projekt Vahana pre dopravu budúcnosti. Umelá inteligencia zas vyvinula šifru, no nikto nevie ako funguje. YouTube začal podporovať Ultra HD HDR videá. Aj legendárna Vespa predstavila vozítko na elektrinu – Elettrica.
Objavili sa tiež prvé informácie o novom systéme nabíjania – Quick Chrage 4.0. Štát sa rozhodol, že bude dotovať kúpu elektromobilov a plug-in hybridov do 5 000 €. Samsung si povedal, že má veľa peňazí a kúpil spoločnosť Harman za 8 miliárd dolárov.
Huawei predstavil svoj prvý zakrivený smartfón Mate 9 Pro. Apple predstavil najdrahšiu knihu s pár slovami – Designed by Apple in California. Taxify, silný konkurent pre Uber zamieril na Slovensko. Elon Musk neprestáva šokovať. Tentoraz chce internetom pokryť celý svet.
NASA život na Marse ani tento rok nepotvrdila, ale našla zaujímavé náznaky. Holandskí vedci vytvorili z grafénu „mechanické pixely“, pomôžu pri displejoch novej generácie. TECHBOX.sk trhá rekordy, prekonal 180 000 unikátnych návštevníkov mesačne.
December 2016
V Indii sa podarilo spustiť najväčšiu solárnu elektráreň na svete, jej výkon je až 684 MW! Horšia správa je ale to, že viac než 1 milión Google účtov bolo prelomených malvérom Gooligan. Už spomínaná spoločnosť Nikola predstavila svoj prvý reálny kamión na elektrický pohon. Na jedno tankovanie vodíka prejde cez 1 900 km.
Nokia začiatkom mesiaca opäť rozvírila stojaté vody okolo svojho návratu. Prvé smartfóny a tablety prídu začiatkom roka 2017. Aj Virgin Galactic sa po dvoch rokoch od tragédie raketoplánu SpaceShipTwo vracia na scénu.
Google sa pochválil, že svoje dátové centrá a kancelárie bude zásobovať obnoviteľnou energiou. Dozvedeli sme sa aj rebríčky najpopulárnejších videí na YouTube na Slovensku, ale i vo svete. Oficiálne tiež bolo predstavené Bluetooth 5.0, ktoré sa na trhu objaví už čoskoro.
Apple iPhone po rokoch boomu okolo VR dostal svoje prvé VR okuliare. Nie však od Apple. Nokia predstavila svoj prvý mobilný telefón, model 150. NASA zas oznámila, že Hawkingovi pomôže s projektom medzihviezdnej minilode.
V polovici mesiaca na Slovensko dorazil konkurent pre Netflix, známy Amazon Prime Video. Je lacnejší. Google založil novú spoločnosť Waymo, ktorá sa bude naplno venovať vývoju autonómnych systémov pre automobily. Európska únia spustila dlhoočakávaný pozičný systém Galileo. Má ale svoje detské choroby.
Ďalším elektromobilom na scéne sa stal Lucid Air, veľký konkurent pre Tesla Model S. Zatiaľ však len papierovo. Amazon službou Prime Air doručil dronom prvú zásielku. V Anglicku. Americké ministerstvo dopravy zas chce, aby od roku 2023 automobily navzájom spolu komunikovali.
Dozvedeli sme sa tiež, že BlackBerry bude žiť, vyrábať ho bude čínsky TCL Communication. Kórejský fúzny reaktor KSTAR vytvoril svetový rekord v udržaní plazmy. Mark Zuckerberg naplnil svoje novoročné predsavzatie a dokončil svojho vlastného JARVISA.
Vo Francúzsku zas otvorili prvú cestu zo solárnych panelov. Na konci mesiaca sa O2 pochválio, že sieťou LTE pokrýva 70% obyvateľstva. Konkurencia je však stále pred ňou. Čína zas ukázala svoje vesmírne ambície – mieri na Mesiac, aj na Mars.
Čo poviete, bol rok 2016 bohatý na technologické zaujímavosti? Podľa nás určite. A nebolo len pár oblastí, v ktorých sa udiali veľké zmeny. Prakticky vo všetkom, na čo si zo svete technológií spomeniete, diali sa zaujímavé inovácie. Tešíme sa na tento rok, ktorý ich veríme prinesie minimálne toľko, čo v roku minulom.