Pociťujete, že váš starší smartfón s operačným systémom Android vydrží menej ako keď bol nový? Alebo plánujete smartfón predať a chcete do inzerátu uviesť pravdivé informácie? Tieto poznatky vám pomôžu.
Čo je to zdravie batérie? Je to percentuálna hodnota, ktorá odzrkadľuje reálnu hodnotu, do koľko percent sa vám vie batéria reálne dobiť, aj keď vám v lište bude ukazovať 100 %.
Batéria každým nabíjacím cyklom starne. Preto sa neodporúča nechávať smartfón celú noc v nabíjačke, pretože sa batéria zbytočne prebíja, čo vedie k jej rýchlejšiemu starnutiu. Nie je správne nabíjať smartfón najvyššími povolenými rýchlosťami. Aj keď dnes výrobcovia udávajú, že maximálny výkon nabíjania nemá veľký vplyv na životnosť batérie, staršie smartfóny ešte nedisponujú ochrannou technológiou, ktorá by bránila starnutiu batérie.
Možno sa hneváte na Apple a Samsung, ktorí podporujú len tie nižšie rýchlosti nabíjania okolo 25 W (Apple) a 45 W (Samsung). Oni presne vedia, prečo to robia a hlavným dôvodom je práve starnutie batérie. Okrem toho išli ekologickou cestou odstránenia adaptérov z balení a aj to vás v konečnom dôsledku môže prinútiť k novému smartfónu používať vašu staršiu a slabšiu nabíjačku.
Na zariadeniach s operačným systémom iOS je oveľa jednoduchšie zistiť zdravie batérie, pretože Apple má už v systéme túto funkciu integrovanú. Stačí prejsť v nastaveniach do sekcie „Batéria“ a tam sa presunúť do položky „Zdravie batérie“.
Oba operačné systémy dokonca majú v nastaveniach možnosť optimalizovaného nabíjania batérie, čo znamená, že nabíjanie sa bude udržiavať na 80 % a tesne pred budíkom sa doplní zvyšných 20 %, čím sa šetrí samotná batéria.
Ale čo v prípade, že máte Android smartfón? Riešenia sú dve. Prvým je do číselníka v smartfóne zadať špeciálnu kombináciu, ktorá vám zobrazí dodatočné menu, kde si viete pozrieť IMEI, používané aplikácie a ďalšie. Pozor, nefunguje to na všetkých zariadeniach. Napríklad na smartfóne OnePlus Nord sa nedalo zobraziť zdravie batérie.
Otvorte aplikáciu Telefón a do číselníka zadajte kód * # * # 4636 # * # * (bez medzier). Následne vykonajte hovor a dodatočné menu by sa vám malo zobraziť. Ak tam máte položku „Informácie o batérii“, tak na ňu kliknite a tam by ste sa mali dozvedieť reálne zdravie vašej batérie.
Druhým riešením je externá aplikácia. V obchode Google Play je možné nájsť veľké množstvo alternatív, ale my sme skúsili aplikáciu AccuBattery. Má 4,6* a vyše 10 miliónov stiahnutí.
V nej nájdete podrobné štatistiky o batérii v smartfóne, vrátane odhadu, koľko ešte smartfón vydrží, štatistiky, ktoré aplikácie spotrebúvajú najviac energie a rýchlosť vybíjania v hodnote percentách za hodinu.
Najzaujímavejšou položkou je „Zdravie“. Tam máte kapacitu novej batérie v mAh a nad ňou je hodnota aktuálnej odhadovanej kapacity v mAh. V mojom prípade bolo na 17-mesačnom smartfóne odhadované zdravie batérie niekde medzi 88 až 90 %.
Čím viac nabíjacích cyklov urobíte, tým presnejšia táto hodnota bude. Nechajte si aspoň minimálne tri dni a následnej potom sa pozrite na odhadované zdravie batérie.
Ak chcete predísť starnutiu batérie, tak nevybíjajte smartfón na nulu. Ideálne je držať kapacitu batérie medzi 20 % až 80 %. Taktiež používajte len originálne príslušenstvo. Kábel a adaptér z Aliexpressu za pár centov nestojí za to riziko.
Vyhnite sa tiež extrémnym teplotám. V lete je lepšie používať smartfón bez obalu a v automobilovom držiaku vo výduchu ventilácie mu tiež nerobí dobre extrémne teplý alebo studený vzduch.