Reklama

Ako vznikol trend urobiť 10 000 krokov denne?

Zdroj | Huawei
Michal Biznár
Zdroj | Huawei
Zdroj | Huawei

Smart hodinky, fitness aplikácie či inteligentné náramky. Všetky operujú s číslom urobiť aspoň 10 000 krokov denne. Ako vznikol tento trend a prečo práve 10 000 krokov?

Neustále meranie prejdených krokov a následné vzájomné porovnávanie medzi rodinou, kolegami či kamarátmi sa stalo obľúbenou činnosťou používateľov gadgetov a rôznych aplikácií. „Koľko si dnes urobil krokov?“ môže znieť jedna z častých otázok v takejto konverzácii. Obzvlášť v tomto období, kedy sa množstvo ľudí rozhodlo aktívne chudnúť kvôli novoročným predsavzatiam.

Možno by ste si mysleli, že číslo 10 000 bolo určené nejakou asociáciou lekárov či športových trénerov. Ako však vzniklo v skutočnosti?

Zdroj | Microsoft
Pozrite si

8 aplikácií, ktoré vám pomôžu splniť vaše novoročné predsavzatia

Japonský marketingový ťah

V 60. rokoch japonská spoločnosť Yamasa uviedla na trh zariadenie Manpo-kei, ktoré sa doslova dá preložiť ako 10 000 krokomer. Samotný názov slúžil ako marketingový ťah pri príležitosti Olympijských hier v Tokiu 1964. Následne bolo toto „magické číslo“ používané v rôznych športových zariadeniach, kde ostalo až do dnes.

Zdroj | The Guardian

Počas výskumu, ktorý pred pár rokmi uskutočnila univerzita Harward, v rámci ktorého sa skúmal vplyv počtu krokov na úmrtnosť žien, bolo výsledkom, že úmrtnosť prudko klesla už pri počte 4 400 – 7 500 krokov denne. Výskum bol realizovaný na vzorke 16 741 žien s priemerným vekom 72 rokov počas obdobia 2011 až 2015.

„V tom čase pre voľbu 10 000 krokov neexistovali žiadne podporné dôkazy,“ hovorí profesor David Bassett, vedúci kineziológie, rekreačných a športových štúdií na University of Tennessee. „Boli presvedčení, že je to číslo, ktoré svedčí o aktívnom životnom štýle a malo by byť zdravé“.

Ako však píše Graham Lawton vo svojej publikácii Kniha, ktorá vám možno zachráni život: „Aj jeden krok je lepší ako žiaden. Výskumy sa zhodujú, že aj skromné množstvo fyzickej aktivity je zdraviu podstatne prospešnejšie ako žiadne.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.