- #Vesmír
- 3 min.
- 27.6.2021
Ako vznikla Persyho selfie fotografia z Marsu? Inžinieri NASA kvôli nej nespali
Marťanský rover Perseverance nám ešte v apríli poslal na Zem selfie fotografiu, ktorú si cvakol so svojim lietajúcim parťákom Ingenuity. Ako si ale vlastne prakticky osamelý robot na Marse dokáže vytvoriť fotografiu, na ktorej nevidno ani rameno fotoaparátu? NASA ponúka podrobné technologické vysvetlenie.
Selfie fotografie sa stali v ére sociálnych sietí fenoménom a chýbať nesmú ani pri skúmaní vesmíru. Príležitosť urobiť si selfie fotografiu spolu s marťanskou helikoptérou Ingenuity preto nesmel premeškať ani rover Perseverance. Podľa NASA takéto zábery môžu inšpirovať novú generáciu k štúdiu vedy a techniky, zároveň ale slúžia na kontrolu stavu a opotrebenia samotných robotov.
Otočiť fotoaparát, namieriť na seba a prípadne na zaujímavú scenériu za nami a stlačiť spúšť. Na Marse to ale také jednoduché nie je, na selfie fotografii Persyho pracovalo zhruba tucet výskumníkov NASA vrátane vodičov roveru a inžinierov, ktorí najprv celú procedúru otestovali v centrále JPL. Pozemský tím pritom musí pracovať podľa marťanského času a kvôli selfie často ťahali aj nočné smeny.
Proces tvorby selfie fotografie bol komplikovaný najmä preto, že Persy nemá na svojom robotickom ramene špeciálny fotoaparát s ultraširokouhlým záberom, aký sa dnes bežne používa na selfie v smartfónoch. O selfie fotografiu sa musela postarať kamera WATSON, ktorá slúži primárne na fotografovanie povrchu Marsu a kameňov z veľmi krátkej vzdialenosti.
Finálnu fotografiu preto napokon tvorí až 62 menších záberov, ktoré po prijatí na Zem ručne očistil od prachových častíc a napokon spojil tím inžinierov MSSS zodpovedný za návrhy, stavbu a prevádzku väčšiny vesmírnych kamerových systémov, či už pre vládnych alebo aj komerčných zákazníkov.
Dôvod, prečo na konečnom selfie zábere nevidno rameno rovera je, že toto rameno bolo pri tvorbe 62 snímok v neustálom pohybe – pri spájaní snímok je na vrchu vždy tá, na ktorej rameno práve nevidieť. V tomto bode vám určite odporúčame pozrieť si vysvetľujúce video priamo z tvorby NASA, v ktorom si môžete vypočuť melodické vrčanie motorčekov v Persyho robotickom ramene.