V Google Mapách sa môžeme poprechádzať takmer kdekoľvek na Zemi, na povrchu či pod hladinou oceánov a tiež vidieť, ako vyzerá zvnútra Medzinárodná vesmírna stanica (ISS). Najnovšie už môžeme preskúmať aj blízke či vzdialené planéty.
Najmä vďaka sonde Cassini, ktorá dvadsať rokov skúmala Saturn a jeho mesiace a počas tejto misie zaznamenala a odoslala na Zem takmer pol milióna obrázkov. Z nich potom vedci dokázali vyskladať komplexný a detailný obraz tej-ktorej planéty, respektíve mesiaca.
My dnes, v pohodlí domova na našej Zemi, môžeme tieto vzdialené svety pohodlne preskúmať. Mimochodom, oddiaľte si našu planétu a pozrite sa na ňu pohľadom, ktorý sa naskýta z vesmíru. No nie je nádherná? A my si ju trestuhodne pustošíme…
Ale vráťme sa napríklad na povrch Encelada, kde vidno ľadové oblasti, pod ktorými Cassini objavila vodu. Alebo sa zahľaďme na metánové jazerá Titanu. A čo poviete na masívny kráter Mimasu, ktorý môže evokovať vesmírnu stanicu, alebo povrch Austrálie.
Nesmieme zabudnúť na poďakovanie, ktoré Google pri tejto príležitosti vyslovil astronomickému umelcovi Björnovi Jónssonovi, ktorý zostavil planetárne mapy Európy, Ganymede, Rhey a Mimasu, prostredníctvom práce s obrázkami od NASA a Európskej vesmírnej agentúry.
Týmito planétkami putovanie našou slnečnou sústavou nekončí. Môžete zájsť až na jej okraj a pozrieť si Pluto, alebo bližšie k zemi a vidieť Mars či Venušu. Na túto cestu nepotrebujete letenku a baliť si kufre. Len si v počítači zadajte adresu Google Máp a vaše putovanie vesmírom môže začať.