Reklama

Ako vyzerá budúcnosť „zelenej“ energetiky? Stojí na viacerých pilieroch

Zdroj | Anders J
Stanislav Vinc
Zdroj | Anders J
Zdroj | Anders J

Rastúce ceny energií nie sú jediným dôvodom, prečo sa celá oblasť energetiky v tomto období dynamicky mení. Naša redakcia navštívila celosvetovú energetickú výstavu Intersolar v Mníchove, na ktorej sme mali možnosť nahliadnuť do budúcnosti technológií, s ktorými sa budeme v najbližších dekádach nepochybne stretávať čoraz častejšie, aj v oblasti e-mobility.

Mníchovské výstavisko aj tento rok privítalo stovky vystavovateľov a desiatky tisíc návštevníkov výstavy Intersolar ako aj súbežného fóra Power2Drive z celého sveta od novinárov ako sme my až po zástupcov firiem ako je ZSE, vďaka ktorej sme sa na túto výstavu mali možnosť naživo pozrieť. Práve táto výstava je totiž pomyselným priezorom do budúcnosti tzv. „zelenej“ energetiky.

Čo všetko sa dalo na výstave Intersolar naživo vidieť, ste už mali možnosť zistiť prostredníctvom Stories na našom Instagrame, ktoré si určite stojí za to pozrieť aj z archívu. Okrem množstva zaujímavých technológií z oblasti energetiky či elektromobility pre nás však Intersolar bol zaujímavý aj z iného pohľadu – ako sa tieto technológie dostávajú „do rúk“ slovenských zákazníkov.

Minulé návštevy tejto výstavy sa už podpísali napr. pod implementáciu digitálneho monitoringu výroby a spotreby energie v ZSE dokonca aj s prepojením údajov z domácej fotovoltiky s aplikáciou ZSE Drive, ale napr. aj pod využitie optimizérov v rámci maximalizácie výkonu panelov či implementáciu virtuálnej batérie, ktorú ZSE najbližšie plánuje rozšíriť už aj do portfólia služieb dostupných pre podnikateľov.

Práve popri pohľade do zákulisia smeru, ktorým sa bude vyvíjať celá energetika a elektromobilita na výstavisku Interstelar, sme mali možnosť spoznať, kam bude smerovať energetika na Slovensku v rukách ZSE, ktoré nám prezradilo svoje plány na najbližšie obdobie.

Pozrite si

Viete, aký je rozdiel medzi fotovoltikou a solárnymi panelmi?

Práve spomínaná fotovoltika získava na Slovensku v posledných mesiacoch na popularite a ZSE práve v tomto období prichádza s novým produktom, vďaka ktorému budú môcť byť vybrané objekty napájané fotovoltaikou zadarmo.

Produkt bezplatnej fotovoltiky, ktorý je aktuálne vo fáze prípravy, bude postavený na princípe dlhodobého prenájmu strechy zákazníka, na ktorej ZSE na vlastné náklady postaví fotovoltiku. ZSE dodá zákazníkovi elektrinu z lokálnej fotovoltiky za fixne dohodnutú cenu na dlhé obdobie a to bez ohľadu na vývoj cien na veľkoobchodných trhoch.

Zdroj | ZSE

Tento produkt má byť primárne určený pre municipality a verejný sektor (napr. úrady a školy), ktoré ZSE odbremení od aktuálneho zdražovania. Spoločnosť tým však zároveň získa fotovoltickú sústavu prispievajúcu do jej vlastnej siete.

Veľkou výzvou pre energetiku je aj prechod na obnoviteľné zdroje energie, popri ktorých paralelne rastie aj dopyt po elektromobiloch a ďalších nových, energeticky náročných zariadeniach. Tieto faktory sa nepochybne podpíšu pod veľké výkyvy energie ako na strane výroby (napr. pokles výroby v slnečných či veterných elektrárniach), tak aj jej spotreby (napr. nárazové rýchle nabíjanie elektromobilov v dopravnej špičke).

Riešením, s ktorým počíta nielen ZSE, je využitie malých a veľkých úložísk v rôznych formách. V domácnostiach by túto úlohu mohli plniť menšie batérie napojené na fotovoltiku a podobne, akurát vo väčšom merítku, by mohli mať stabilitu v dodávke elektriny zabezpečenú aj firmy. ZSE však počíta aj s tým, že spätne do siete budú môcť energiou prispievať v čase špičky aj elektromobily.

Na vysokú volatilitu sústavu pripravia aj veľké batériové úložiská, medzi ktoré patrí napr. aj projekt ELSEA s kumulatívnym inštalovaným výkonom 384 MW. Už aj prvých 70 MW bude stačiť na to, aby do sústavy mohlo byť pripojených ďalších 230 MW obnoviteľných zdrojov, ktoré oproti plynovým a uhoľným elektrárňam umožnia ušetriť cca. 200 tisíc ton CO2 za 1 rok.

Pri pohľade na oblasť spomínanej elektromobility, ktorú ZSE zastrešuje pod značkou ZSE Drive, sme mali možnosť zistiť, že aktuálne už služby tejto siete využíva viac ako 5 122 zákazníkov, ktorí majú možnosť na Slovensku využívať (vrátane B2B roamingu) už 326 nabíjacích bodov. Zaujímavosťou je, že trojicou najpopulárnejších je vzostupne nabíjačka v bratislavskom obchodnom centre Nivy, bratislavskom nákupnom centre Aupark Bratislava a OC Galéria Košice.

Do konca roka 2022 má do siete ZSE Drive pribudnúť 15 nových verejných lokalít a celkovo 43 nových nabíjacích bodov. Majiteľov elektromobilov určite poteší, že ZSE Drive pripravuje možnosť čerpania elektriny z Virtuálnej batérie vo verejnej sieti ZSE Drive. Ďalších detailov sa máme dočkať v roku 2023.

Zdroj | ZSE

Sľubným riešením pre otázku zvýšenia flexibility energetickej sústavy je aj tzv. virtuálna elektráreň postavená na smart zariadeniach, ktorá umožní vyrovnať rozdiely medzi aktuálnou výrobou elektriny a nárazovým doptyom a kde sa v súčasnosti okrem iného čaká aj na schválenie potrebnej legislatívy.

Virtuálna elektráreň umožní poskytovateľovi (s povolením majiteľa) vzdialene ovládať vybrané zariadenia a na výmenu za zľavu z poplatku niektoré z jeho energeticky náročných zariadení v čase špičky vypnúť. V praxi by tak poskytovateľ mohol na niekoľko minút v zapojených domácnostiach vzdialene vypnúť napr. klimatizáciu bez toho, aby to malo reálny dopad na pohodlie obyvateľov týchto domácnosti. Rovnako sa však hovorí aj o možnosti krátkodobého vypnutia veľkých strojov a celých výrobných liniek vo firmách.

Pozrite si

Pre bezpečné elektromobily: VW má „mučiareň batérií“ za 22 miliónov dolárov

Ako sa budú konkrétne tieto riešenia a technológie vyvíjať, budeme v našej redakcii určite podrobne sledovať. Viac o budúcnosti zelenej energie vám už prezradí odborník na obnoviteľné zdroje v ZSE, Marek Tomeš, s ktorým sme sa mali možnosť nedávno porozprávať v našej relácii TECHTALKS.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.