Z maličkého inteligentného reproduktoru HomePod mini sa stal fenomén a nedostatkový tovar. Prečo? Mini je lacnejšia varianta HomePodu (ktorý sa predáva za viac ako 300 eur), stále však ponúka výborný zvuk, má integrovanú Siri a môžete ho využiť ako centrum pre vašu smart domácnosť.
Musím uznať, že zvuk, ktorý mini vyprodukuje je brutálne dobrý, ale zrejme len málokto si ho kúpi kvôli tomu. Silným kalibrom, ktorý berie zbrane konkurencii je však niečo iné. Podpora Apple HomeKit.
Inteligentná domácnosť je niečo, čo bude riešiť zrejme každý používateľ. Skôr, alebo neskôr. Ak využíva výhody ekosystému Apple, bude uvažovať o riešení, ktoré ponúka platforma Apple HomeKit.
Nastavenie HomePod mini vyžaduje iPhone, alebo iPad. Pre ovládanie domácnosti musíte používať natívnu appku Domácnosť, a samozrejme, zariadenia kompatibilné s HomeKit. Osobne už niekoľko rokov používam produkty od Eve.
Ako bolo spomínané, veľkou výhodou „mini“ je, že sa môže využiť ako (momentálne) najlacnejšie plnohodnotné domáce centrum. Pre informáciu, ako centrum domácnosti môže slúžiť „veľký“ HomePod, Apple TV alebo iPad.
Aktivovane mini je rýchle a veľmi jednoduché. Stačí keď ho zapojíte do siete a priblížite sa k nemu s iPhonom. Ten jeho prítomnosť rozpozná, následne vás vyzve, aby ste ho spárovali podobne ako s Apple Watch – zosnímaním displeja.
Systém sa opýta, v ktorej domácnosti chcete nastaviť HomePod mini (ja mám vytvorené dve) a potvrdíte tlačidlom Pokračovať.
Z ďalších nastavení si môžete vybrať, či bude Siri rozpoznávať váš hlas, alebo nie.
V nasledujúcom kroku si zvolíte, či môže Siri používať vaše osobné žiadosti, alebo nie. To znamená, či vám bude môcť sprístupniť správy, kalendáre, pripomienky a ďalší obsah.
Chvíľa čakania, kým prebehnú všetky autentifikácie…
…a napokon si môžete vyskúšať, či si budete rozumieť so Siri.
Nikto netvrdí, že to bude láska na prvý pohľad. Ale zrejme rýchlo zistíte, že najposlušnejším členom v domácnosti je práve Siri. Treba len trošku oprášiť svoju angličtinu (nemčinu, taliančinu, francúzštinu, ruštinu, španielčinu a pod.), prípadne sa nabifľovať pár fráz.
Rýchlokurz ovládania domácnosti pomocou Siri
Zapni svetlá. | Turn on the lights. |
Zapni ohrievač. | Turn on the heater. |
Vypni ventilátor | Turn off the fan. |
Nastav teplotu na 22 stupňov. | Set the temperature to 22 degrees. |
Aká je teplota v spálni? | What is the temperature in the Bedroom? |
Zníž jas na 50 %. | Adjust the brightness downstairs to 50 %. |
Zvýš/zníž hlasitosť. | Turn volume up/down |
Nastav hlasitosť na 50 %. | Turn the volume to 50 %. |
Pusti niečo. | Play something. |
Pusti hudbu. | Play some music. |
Pusti tanečnú hudbu. | Play dance music |
Príkazov je nespočetné množstvo, ale zvyčajne na ovládanie domácnosti či streamovanie hudby toho nepotrebujete vedieť veľa. Ja som si obľúbil príkaz Hey Siri, play some music. Siri vyberie podľa mojich preferencií hudbu, ktorá sa mi páči (úspešná je zhruba na 95 %). V prípade, že mi niečo nesadne, stačí povedať Hey Siri, next song. Takto si vždy zapnem hudbu, keď prídem do izby, kde sa reproduktor nachádza.
Siri rozumie aj iným ľuďom, vďaka tomu si môže konečne moja manželka, ktorá nemá iPhone zapnúť/vypnúť svetlo, upraviť teplotu na termostate, či rozžiariť stromček, ktorý sme donedávna mali. V prípade, že by sme mali v každej izbe po jednom takomto reproduktore, ovládanie smart domácnosti by sa dostalo na úplne iný level. Keďže nebývame v paláci, nie je to také nereálne.
Ono je totiž rozdiel ovládať smart domácnosť cez aplikáciu, ako jednoducho vysloviť príkaz. Zvlášť, ak nemá každý člen iPhone. Ale aj ak je každý vybavený iPhonom, ani vtedy to nie je ideálne, pretože po byte človek nechodí stále s mobilom v ruke. Domácnosť sa dá ovládať aj z Apple Watch, no tiež to nie je také pohodlné, ako použiť svoje hlasivky.
Pokiaľ je reproduktor neaktívny, panel na vrchnej strane je nepriehľadný. Ak sa aktivuje Siri, objaví sa točiaca farebná guľa. Menšia biela guľa jemne osciluje počas prehrávania hudby. Ide o veľmi elegantné rozhranie, ktoré vás informuje či vám Siri porozumela, resp. či je reproduktor vôbec zapnutý. Mimochodom, zapnúť, resp. vypnúť sa dá aj klepnutím na stred displeja. Ten má ešte po stranách znamienka + a -, slúžia na reguláciu hlasitosti.
Dvojitým klepnutím sa posuniete dopredu a trojitým poklepaním dozadu. Dlhé stlačenie medzitým nastaví Siri na režim počúvania. Jednoduché, intuitívne a funkčné.
V zariadení sú zabudované štyri mikrofóny, z nich až tri sú špeciálne určené na to, aby počúvali príkaz Hej Siri, štvrtý sa stará o to, aby vás bolo počuť aj cez hlučné pozadie, alebo počas prehrávanej hudby. Musím potvrdiť, že je to až pôsobivé, ako spoľahlivo to funguje.
Siri v mini reaguje na váš hlasový povel, presne vie, pre ktoré zariadenie je určený, aj keď máte napríklad iPhone vedľa seba. Niekedy to je až zarážajúce, pretože reaguje ako živý človek, ktorého oslovíte.
Aké mám skúsenosti s HomePod mini po týždni používania? Stále vo mne rezonuje wow pocit. Reproduktor na produktových obrázkoch nevyzerá až tak dobre ako naživo. Jeho špeciálna látková vrstva je príjemná na dotyk, zariadenie je primerane tažké a čo je hlavné – funguje veľmi spoľahlivo. Mal som ho rozbalený len pár minút a už som začal premýšľať o tom, že by sa mu zišiel súrodenec.
Pravdaže, mini nie je pre každého, dokonca ani pre každého applistu. Má svoje nedostatky a obmedzenia. V krátkosti. Pevne zabudovaný kábel nie je ideálny ak chcete umiestniť reproduktor ďalej od zásuvky. Chýba mu vlastná aplikácia, kde by ste si mohli napríklad upraviť frekvenčnú charakteristiku. Chýba podpora tretích strán. Nemá porty. Nespárujete k nemu nonapple zariadenie.