Reklama

Ako vymazať svoju (internetovú) existenciu?

Zdroj | Apple-iPhone
Michal Biznár
Zdroj | Apple-iPhone
Zdroj | Apple-iPhone

Máte už dosť Facebooku, Instagramu, YouTubu, Snapchatu či iných sociálnych sietí, ktoré dokazujú, že na internete existujete? V tomto článku sa dozviete, ako sa vymazať z internetu.

Mnohí z nás si ani neuvedomujú, čo všetko uverejňujeme na internete. Fotky, videá, statusy, názory či osobné informácie. Celé vaše súkromie je uložené na obrovskej sieti zvanej internet. Keď chcete informácie, stačí si človeka jednoducho vygoogliť či si ho nájsť na Facebooku a môžete objaviť celý jeho život. Dôležitým prvkom sú tzv. nastavenia súkromia, ktoré sa dajú spustiť vo všetkých sociálnych sieťach. Ak ste sa však rozhodli vymazať skutočne všetko, pokračujte v čítaní.

Zdroj | www.facebook.com

Na začiatok vôbec popremýšľajte, na ktorých všetkých stránkach ste zaregistrovaní a na akých sieťach figurujete. Okrem sociálnych sietí však ostáva množstvo stránok, kde ste možno prispievali, napríklad diskusné fóra alebo blogy. V takom prípade je nutné kontaktovať priamo administrátora stránky a požiadať ho o vymazanie vašich príspevkov. Väčšina stránok by však mala mať možnosť zmazania komentárov a textov, ktoré ste publikovali.

Ak neviete, na akých všetkých stránkach ste sa zaregistrovali a kde figuruje vaše meno, stačí, aby ste sa „vygooglili“ a postupne začali s odstraňovaním svojho mena v sieti internetu.

Google

Začnime tým najväčším internetovým gigantom. Pre vymazanie stačí kliknúť na „môj účet“ a zvoliť „Odstránenie účtu alebo služieb“ a následne si vybrať, či chcete odstrániť jednotlivé časti Google služieb alebo vymažete všetko naraz.

Zdroj | Google
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Treba však byť opatrný, keďže do účtu Google spadá aj YouTube účet, Google Fotky, Goolge Disk atď. V každej časti si však môžete zvoliť zálohovanie a stiahnutie dát.

Facebook

Najväčšia sociálna sieť na svete ponúka dve možnosti vymazania. Stačí kliknúť na „Settings“ a následne na „Security and Login“ .  V spodnej časti nájdete tlačidlo „Edit“ vedľa položky „Deactivate Your Account“. Musíte samozrejme uviesť dôvod deaktivácie. Ak si účet len deaktivujete, pre ostatných akoby neexistoval. Môžete si ho však kedykoľvek opäť aktivovať.

Jedná sa o ideálnu možnosť, keď chcete vyskúšať žiť bez Facebooku na skúšku, no neviete, či sa k nemu nebudete chcieť náhodou vrátiť.

Osobne som túto skúšku vyskúšal a už žijem šťastne bez Facebooku 5 rokov. Ak však chcete vymazať Facebook natrvalo, zvoľte možnosť „Delete my account“. Aj keď zvolíte túto možnosť, stále máte možnosť toto rozhodnutie zvrátiť a to do 90 dní.

Instagram

Tiež jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí, ktorá odhaľuje množstvo informácii z obyčajných fotiek.

Na vymazanie účtu na Instagrame musíte ísť cez PC rozhranie aplikácie a cez „upraviť profil“ kliknúť na „Dočasná deaktivácia môjho účtu“v pravom dolnom rohu. Na ďalšom okne zvolíte dôvod deaktivácie.

Ak však chcete odstrániť účet na stálo, stačí kliknúť na tento odkaz a po vyplnení údajov sa vám účet vymaže.

Snapchat

Jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí síce nezanecháva veľa informácií, no dá sa vymazať aj z nej. Priamo cez aplikáciu sa vymazať nedá, musíte ísť cez stránku accounts.snapchat.com, prihlásiť sa do svojho účtu a zvoliť možnosť „Delete My Account“.

Po odmietnutí smutných smajlíkov a zadaní hesla, začne bežať 30 denná doba, v rámci ktorej si môžete svoje „životné“ rozhodnutie rozmyslieť.

Twitter

Nie veľa Slovákov využíva túto sociálnu sieť, no keby náhodou, musíte ísť do pravého horného rohu, kde nájdete „nastavenie a súkromie“.  V zložke „účet“ stačí kliknúť na spodnú voľbu „deaktivovať môj účet“ a potvrdiť svoju voľbu na ďalšej obrazovke. Samozrejme k deaktivácii potrebujete aj heslo.

Deaktivácia však neznamená to isté ako pri Facebooku. Účet sa vám na Twitteri skutočne vymaže. Jedinou záchranou je 30 dní, ktoré dostanete na zvrátenie tejto akcie.

Zo sociálnych sietí to máme všetko. Ak využívate aplikácie ako napríklad Pinterest či Evernote, účty na týchto službách sa zrušiť nedajú. Môžete si jedine zmeniť používateľské meno. Z verejných registrov ako je napríklad Obchodný register Slovenskej republiky sa tiež nemáte možnosť vymazať.

Ak ste všetky kroky splnili, no vaše meno sa stále objavuje v indexe vyhľadávania cez Google, poslednou možnosťou je kontaktovať priamo vyhľadávacieho giganta a požiadať ho, aby vymazal všetky zmienky spájané s vašim menom. Musíte však vyplniť špeciálnu žiadosť, ktorá môže ostať bez odozvy, keďže Google sa zameriava skôr na prípady poškodenia dobrého mena či zneužitia osobných údajov. Ak to predsa len chcete vyskúšať, stačí kliknúť na túto stránku a podrobne vyplniť všetky dôvody vymazania.

Ak si chcete prácu s vyhľadávaním jednotlivých mazacích stránok urýchliť, odporúčam stránku justdelete.me, na ktorej sa postupne rozširuje zoznam stránok, kde sa prihlasuje a ktoré vás vedia priamo nasmerovať na stránku s vymazaním účtu.

Zaujímavou stránkou je aj deseat.me, ktorá vám vie vyhľadať všetky vaše linky a odkazy spájané s vašim menom. V rámci tejto stránky tiež môžete postupne mazať vašu internetovú existenciu.

Ak by sme to mali zhrnúť, vymazať sa úplne zo sveta internetu možné nie je. Môžete sa však k tomu značne priblížiť. Čím viac ste publikovali, zdieľali či nahrávali informácie, tým to bude zložitejšie.

Veríme, že vám článok pomohol a ak by ste náhodou mali sieť, s ktorej vymazaním si neviete rady, pokojne sa na nás obráťte v komentároch a my vám pomôžeme.

Ak už ste unavení zo všetkých tých sociálnych sietí, ktoré vám viac berú z času ako vás obohacujú, pokojne podľa tohto návodu postupujte.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.