Reklama

Ako to teda je - sú OLED displeje šetrnejšie pre naše oči?

Zdroj | PEXELS – free photo stock
Richard Pliešovský
Zdroj | PEXELS – free photo stock
Zdroj | PEXELS – free photo stock

Vedci z NTHU sú presvedčení, že osvetlenie z OLED displejov spôsobuje menšie zdravotné nebezpečenstvo oproti LCD obrazovkám. Dva testy s novými iPhonmi im dávajú za pravdu.

Výskumníci z taiwanskej Národnej univerzity Tsing-Hua (NTHU) sú už dlho stúpencami OLED technológie a zároveň bojovníci proti bielemu a LED osvetleniu. Už v roku 2015 zverejnili výzvu pre spotrebiteľov, v ktorej ich varovali pred nebezpečenstvom LED displejov. Zároveň vyzývali vlády jednotlivých krajín, aby prijali nové pravidlá pre zariadenia zobrazujúce svetelné spektrum.

Zdroj | ASUS

V moderných operačných systémoch smartfónov (a pomaly už aj v notebookoch) sa dá nastaviť, resp. obmedziť vyžarovanie modrého svetla. To je spájané s mnohými zdravotnými problémami, okrem rakoviny, aj cukrovky, srdcových chorôb, obezity a v neposlednej miere aj nespavosti.

Pozrite si

8K Ultra HD telku má už aj LG, je to 88″ OLED!

V dnešnej dobe však nejde len o displeje na smartfónoch. Ak totiž nepozeráme do svojho telefónu, tak pracujeme na notebookoch, alebo s počítačmi pripojenými na LCD monitory. Keď si chceme oddýchnuť, zapneme si televízor. LG už v roku 2014 vyhlásila, že LCD televízory vydávajú 3,1-krát viac svetla v porovnaní s OLED obrazovkami. O rok neskôr poukázal Samsung na svoj „zdravší“ bio-modrý OLED displej, ktorý vyžaruje len 6 percent modrej farby. Bežný OLED displej vyžaruje 32 percent a smartfón s LCD obrazovkou až 66 %.

Zdroj | Philips

NTHU vyvinula vlastnú patentovanú metodiku, ktorá dokáže zistiť zmeny melatonínu v ľudskom organizme. Melatonín je hormón, ktorý ovplyvňuje intenzita svetla, pričom svetlo brzdí jeho tvorbu. Tvorí sa ho osem až desaťnásobne viac v noci, ako cez deň. Takto melatonín podmieňuje denný rytmus človeka a tiež signalizuje telu jeho subjektívny čas. Testy NTHU je možné urobiť na ľubovoľnom displeji – od smartfónu, po veľkú televíznu obrazovku.

Teoreticky by mal existovať len malý rozdiel medzi LCD a OLED displejom, ak budú emitovať rovnakú teplotu farieb. NTHU, pod vedením profesora Joua, teraz vykonala testy, kde porovnala dva modely iPhonov. Dvojročný iPhone 7 s LCD obrazovkou a najnovší iPhone Xs Max, ktorý už má AMOLED displej.

Zdroj | 9to5Mac

Prvé meranie sa týkalo maximálne prípustnej expozície, MPE. Je to vlastne odmeranie koľko trvá zničenie obrazovky pri vystavení svetelného výkonu 100 luxov. Pri iPhone 7 to bolo 288 sekúnd, iPhone Xs Max vydržal 346 sekúnd. Znamená to, že AMOLED displej je bezpečnejší ako LCD.

Druhý test sa týkal odmerania citlivosti na potlačenie melatonínu – MSS. Ide o relatívne meranie, ktoré ukazuje potlačenie melatonínu v porovnaní s čisto modrým svetlom. MSS v hodnote 100 % je teda pohľad na jasne modré svetlo. MSS pri iPhone 7 bol 24,6 %, pri iPhone Xs Max bol 20,1 %.

Výsledky teda ukazujú, že aj keď je obraz prakticky rovnaký na oboch displejoch, tie s OLED sú pre používateľov tou zdravšou voľbou oproti ich LCD súrodencom. Najzdravšou voľbou pre nás však stále je pozerať sa životu priamo do očí.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.