Reklama

Ako to naozaj je s kazítkami v televízoroch?

Richard Pliešovský

Už niekoľko rokov sa pravidelne objavujú hypotézy, že výrobcovia v snahe maximalizácie zisku montujú do svojich zariadení tzv. kazítka. Pre mnohých to má svoju logiku, i keď prísne logicky vzaté, všetko čo sa montuje má svoju hodnotu a tým pádom to zisk môže len znižovať. Navyše, servisné zásahy v záruke hradí výrobca. A okrem toho, kde má producent istotu, že si používateľ kúpi znovu niečo od neho, ak sa mu to pokazilo?

Tejto téme sme sa venovali už pred štyrmi rokmi. Technik zo spoločnosti PC Expres, ktorá opravuje domáce AV spotrebiče potvrdil, že u nich končí mnoho televízorov, ktoré sa pokazili len pár týždňov po záruke.

Demontáž televízora nie je jednoduchý úkon, okrem skrutiek sa tam nachádza množstvo západiek, s ktorými si vie poradiť len skúsený technik. Kedysi sa pravidelne opravovali súčiastky, ktoré výrobca poddimenzoval. Dnes najčastejšie „odchádzajú“ bežné súčiastky, ktoré by mali bez poruchy vydržať roky.

Ďalším náznakom, že výrobcovia naozaj skracujú životný cyklus televízorov je, že technici sa stretávajú s tou istou poruchou na rovnakom modeli s približne rovnako starým televízorom. Náhoda?

Pozrite si

Novodobé kazítka televízorov? Ich používatelia!

Kedysi boli najväčšími problémami elektronické súčiastky priamo na matičných doskách. Tie však stačilo odletovať a vymeniť za nové. Išlo teda o pomerne jednoduchú prácu. Neskôr sa zmenila taktika tak sofistikovane, že dokázať takýto úmysel výrobcov je skoro nemožné. Načo montovať nekvalitné súčiastky, keď stačí vhodne zmeniť konštrukciu a zvyšok nechať na samotných používateľoch?

Napríklad jas televízora. Stačí ak je v základnom nastavení zvolená hodnota príliš nízko. Používateľ si ho ručne zvýši, častokrát na maximum. Niekoľko LED diód pod displejom potom musí svietiť naplno a oveľa rýchlejšie sa opotrebujú.

Takto vyzerá vypálená LED dióda (v strede). Dôvodom môže byť jej chabá životnosť, no vo väčšine prípadov ide o manuálne zvyšovanie jasu televízora. To spôsobuje rýchlejšie opotrebovanie LED-iek.

Každá LED-ka má nielen vlastný difúzor, rozptyľovač svetla, ale nad ňou je aj niekoľko tenkých vrstiev ďalších plastových difúzorov. Tie rozptyľujú svetlo podľa požiadaviek obrazu, no ak chce mať majiteľ televízora veľmi jasný obraz, LED-ky pracujú omnoho intenzívnejšie, aby dokázali prekonať toľko vrstiev polopriepustných plastov.

Pravdaže, LED diódu je možné vymeniť a opraviť. Hoci stojí len pár centov, jej výmena nie je lacná. Navyše ju nedokáže vymeniť hocikto. Oprava televízora s vypálenou LED-kou vás môže stáť aj viac ako 150 €.

Ďalšou častou chybou majiteľov TV je umývanie obrazovky. Mnohí (mnohé) berú ako krycie sklo displeja len ako ďalšiu plochu, ktorú treba utrieť od prachu a z času na čas umyť. Kým sa však stihne vyčistiť celé sklo, často sa stane, že niekoľko kvapiek tekutiny pretečie pod hranu televízora a dostane sa k elektronike.

Zaujímavé je, že výrobcovia kedysi túto elektroniku (flexi kábel spájajúci displej s elektronikou + niekoľko dosiek s plošnými spojmi) montovali v hornej časti TV. Teraz sa nachádzajú dole a práve kvôli tomu sa musí softvérovo otáčať obraz, inak by bol hore nohami. Myslíte, že je to náhoda?

Ak teda chcete, aby vám televízor slúžil dlhšie, ako si to naplánoval výrobca, nikdy neumývajte krycie sklo tekutinou a reguláciu jasu nechajte na automatike. Televízor vám určite vydrží dlhšie.

Prečo vám pripomíname 4 roky starú správu? Pretože v roku 2021 vám budeme každú stredu pripomínať tie najzaujímavejšie, najčítanejšie či najdôležitejšie články, ktoré sme na TECHBOX.sk v priebehu rokov publikovali.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.