Reklama

Ako to bolo naozaj: Divoká výmena názorov a rušný týždeň v Tesle

Zdroj | Tesla Motors
Richard Pliešovský
Zdroj | Tesla Motors
Zdroj | Tesla Motors

Zlodej, hacker, sabotér, vydierač… Slová, ktoré žiadnemu zamestnancovi nepadnú dobre. Ako sa zdá, Elon Musk, CEO spoločnosti Tesla možno nepovedal verejnosti pravdu a iba pravdu.

Elon Musk tvrdí, že Martin Tripp napadol operačný systém spoločnosti Nevada Gigafactory, ukradol dôverné fotografie a videozáznamy, ktoré sa mali týkať výroby automobilu Tesla a odovzdal niekoľko gigabitov údajov tretím stranám.

Zdroj | Mashable

Tripp ale oponuje, že informácie iba zdieľal niektorým médiám až potom, keď uvidel aké veci sa dejú v továrni, vrátane prepichnutých batérií (čo znamená riziko výbuchu) používaných v najnovšom modeli Tesly 3. Uviedol, že na podporu svojich tvrdení má aj príslušné dokumenty.

Musk vyvracia jeho slová s tým, že žiadne poškodené batérie samozrejme nikdy neopustili Gagafactory. Ďalšie obvinenia patrili nepriamo aj novinárom, pretože mali zverejniť falošné údaje pochádzajúce práve od Trippa. Ten bol zamestnaný v Tesle od októbra 2017 do minulého týždňa ako technik.

Tripp trvá na tom, že sa stal informátorom niekoľkých médií po tom, ako sa dozvedel o nebezpečných batériách. Poskytol denníku The Washington Post e-maily, ktoré okrem iného ukazujú horúcu výmenu oboch mužov. Musk v nich nazýva Trippa „strašnou ľudskou bytosťou“. Tripp mu o tri minúty kontruje: „…hrozný človek je ten, ktorý púšťa na cestu nebezpečné autá!“

Tripp sa zároveň musel odsťahovať z domova, pretože adresa jeho rodiny bola zverejnená a malo jej hroziť bližšie nešpecifikované nebezpečenstvo. 

Pozrite si

Matrix je všade, tvrdí Elon Musk

Tesla zároveň v stredu (20. 6.) alarmovala kanceláriu šerifa v Storey (tam je postavená Gigafactory), po tom, ako dostala informáciu o bezpečnostnej hrozne a možnom použití strelnej zbrane. Šerif Gerald Antinoro povedal, že po niekoľkých hodinách vyšetrovania tam nič podozrivé nezistili. Gigafactory zvyšila bezpečnostné opatrenia, aby sa zabránilo nebezpečným incidentom.

Zdroj | Tesla

Udalosti tohto týždňa však pravdepodobne urobili veľké škody na mene technologického giganta, akým Tesla bezpochyby je. Elon Musk je tiež známy svojimi vysokými nárokmi na zamestnancov. Ani téma sabotáže nie je pre neho neznáma. Hovoril o nej už v roku 2016, keď explodovala raketa SpaceX. V elektronickej pošte, ktorú poslal pred týždňom cez víkend svojim zamestnancom zase napísal, že prežijú iba paranoidní ľudia. Za problémami sa podľa neho môžu skrývať ropné a plynárenské spoločnosti, makléri z Wall Street, alebo konkurenčné automobilky. „Ak sú schopné podvádzať v oblasti emisií, prečo by nepodvádzali aj v iných oblastiach?“, napísal Musk.

Pozrite si

Elon Musk kvôli bezpečnostnej kauze vymazal SpaceX z Facebooku

Už sa však objavili aj názory, že Elon Musk potrebuje niečim prekryť zúfalo pomalú výrobu Tesly, Model 3.

Zdroj | MOTORTREND

Pravda je možno niekde uprostred, každopádne je veľmi neštandardné, aby sa veľký koncern uchýlil k praniu špinavej bielizne na verejnosti, v tomto prípade cez sociálne siete. Obzvlášť v tom prípade, keď ide o megafirmu v hodnote asi 60 miliárd dolárov. Zdá sa, že maniere prezidenta USA, Donalda Trumpa, komunikovanie cez Twitter namiesto profesionálne školených hovorcov, si našli ďalšieho mocného stúpenca.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.