Čoraz viac ľudí využíva nielen svoje bicykle, ale priamo aj e-biky aj počas zimného obdobia. Je však potrebné poznamenať, že nabíjanie v zimnom období prebieha trochu inak ako v tom letnom.
Pokiaľ náš portál čítate pravidelne, tak viete, že sa téme e-bikov venujeme už dlhšie. Pred nejakým časom sme začali riešiť aj otázku, či je dobré e-bike používať aj v zime alebo ho nechať radšej zazimovať a vytiahnuť opäť na jar.
V tomto nie je jednoznačná odpoveď, pokiaľ e-bike na zimné obdobie dostatočne pripravíte, užijete si na ňom množstvo zábavy aj v chladnejších mesiacoch. Tejto problematike sme venovali samostatný článok.
Taktiež sme vám ukázali aj to, že existujú zimné plášte na bicykle/e-biky, ktoré majú mäkšiu zmes a navyše aj hlbší dezén. Vpredu by ste mali zvoliť širšie plášte s agresívnejším vzorom, vzadu postačí jemnejší vzor. O tomto taktiež u nás nájdete samostatný článok.
Avšak práve batéria trpí v zimnom období najviac. Okrem toho je potrebné počítať s nižším dojazdom ako v teplých letných mesiacoch. Výhodu majú rozhodne tí, ktorí majú e-bike s vyberateľnou batériou, takže ju môžu rýchlo preniesť do teplejšieho prostredia.
Je dôležité poznamenať, že batéria by mala byť pred nabíjaním zahriata na teplotu 15 až 25 °C. Ak je batéria studená môže to spôsobiť jej trvalé poškodenie a znížiť jej kapacitu. Pokiaľ sa budete o batériu počas zimy príkladne starať, na jar sa vám odmení nezmenením dojazdom a v plnej forme.
Stačí sa teda držať týchto piatich tipov:
- Po jazde je potrebné batériu vybrať a preniesť ju niekde do tepla
- Batéria by mala odpočívať do momentu, dokým nedosiahne izbovú teplotu
- Následne je nutné skontrolovať batériu a odstrániť z nej nečistoty a vlhkosť, ktoré by mohli spôsobiť problémy
- Nabíjanie by malo prebiehať v suchom a teplom prostredí
- Po nabití by mala batéria putovať späť na e-bike až tesne pred ďalšou jazdou