Reklama

Ako si znásobiť pamäť v smartfóne? MicroSDXC kartou to ide najjednoduchšie

Števo Porubský

Ak nepatríte k majiteľom vlajkových lodí, možno ste sa už stretli s problémom, že na vašom smartfóne vám operačný systém oznámil nedostatok pamäte. 16, 32 či 64 GB býva celkom bežné a rýchlosť zaplnenia pamäte závisí od intenzity fotenia, natáčania a inštalovania aplikácií či hier. Riešením je logicky pamäťová karta. Taká 256 či 512 GB microSD karta dokáže ušetriť nervy na veľmi dlhý čas a má aj svoje výhody. Aké?

Ak aj vy bojujete s nedostatkom pamäte vo svojom smartfóne, pamäťová karta je logickým riešením. Vybrať si ju v dnešnej dobe nie je vôbec zložité. Stačí kliknúť na heureka.sk či pricemania.sk a vyklikať si pamäťové karty, príp. stačí zadať do hľadanie microSD. Do smartfónov sa logicky zmestí iba microSD karta, klasickú SD ani nepozerajte.

Existujú microSD, microSDHC a microSDXC. Rozdiely medzi nimi nájdete v našom článku o SD kartách.

Akú si ale vybrať? Určite nie malú. 16 či 32 GB vám o čosi rozšíri pamäť smartfónu, no výrazne určite nie. Ak, tak odporúčame siahnuť po aspoň 64, ak nie 128 či 256 GB karte. Tí najnáročnejší môžu siahnuť aj vyššie, 512 GB je už dosť aj na tisícky fotiek, videí a náročných aplikácií/hier. 1 TB vám vydrží minimálne do ďalšej výmeny smartfónu, no počítajte s tým, že vás môže stáť niekoľko stoviek eur.

Pozor však na to, aby váš smartfón danú kartu aj podporoval. Nie všetky nové či novšie smartfóny automaticky podporujú aj veľké kapacity, záleží od výrobcu. Pred kúpou karty si tak overte, akú maximálnu kartu podporuje váš smartfón.

My sme zvolili zhruba strednú cestu s 256 GB microSDXC kartou Kingston Canvas Select Plus microSDXC A1 U3 V30. Všetky tieto popisy a ich význam nájdete v našom samostatnom článku.

MicroSDXC karta od Kingstonu má dosahovať prenosové rýchlosti na úrovni 100 MB za sekundu pre čítanie a 85 MB/s pre zápis. To sú rýchlosti o akých sme pred pár rokmi mohli iba snívať, alebo ich dosahovali karty s násobne vyššími cenami. Dnes ich môžeme mať v smartfóne za necelých 40 €.

V teste Blackmagic na Apple MacBook Pro 15 s pripojeným hubom LMP sme dosiahli opakovane rýchlosti vyše 85 MB/s pre zápis a cez 91 MB/s pre čítanie s aj bez adaptéru. Karta tak dokázala, že je hodná svojich označení i svojej ceny. Rovnako s rýchlosťou nebol problém ani v smartfóne samotnom. Prenos súborov medzi internou pamäťou a kartou bol (i je) bleskurýchly.

Vďaka vysokým prenosovým rýchlostiam tak nie je problém ani priame natáčanie 4K Ultra HD videa v Xperii 1 na pamäťovú kartu. Sekvenčné snímanie je tiež bezproblémové. Som zvedavý ale na nový model Xperia 1 II, ktorý bude potrebovať ešte vyššie rýchlosti.

Mimochodom, karta má doživotnú záruku, takže ak vám prestane fungovať, je možné, že prídete o dáta, ale výrobca garantuje jej výmenu. Karta má byť schopná pracovať od -25°C do 85°C. Pracuje s exFAT formátom.

Výhodou pamäťovej karty v smartfóne je fakt, že ju stačí vytiahnuť, strčiť do počítača a pozálohovať si čo potrebujete, resp. pretriediť fotografie a videá zo smartfónu. Keby ste pripojili iba smartfón, v prípade napríklad macOS je to komplikovanejšie. V tomto má pamäťovka veľkú výhodu.

Nevýhodou je fakt, že ju v procese vyťahovania a používania môžete stratiť či poškodiť. Aj preto odporúčame dvojitú zálohu aspoň tých súborov, ktoré sú pre vás bytostne dôležité.

V prípade, že váš smartfón ale pamäťové karty nepodporuje (napr. Apple iPhone), odporúčame sa pozrieť po cloudovom riešení. Za pár eur mesačne môžete mať desiatky a stovky gigabajtov priestoru, ktoré máte k dispozícii navyše v akomkoľvek zariadení s internetom. V prípade kopírovania do počítača ste ale obmedzení práve rýchlosťou pripojenia a ani to nie je vždy zárukou rýchleho prenosu veľkých súborov z cloudu.

Pozrite si

Ako si rozšíriť cloudové úložisko až na 5 TB bez mesačných poplatkov?

 

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.