- #Počítače
- 9 min.
- 20.2.2023
Ako si vybrať herný notebook? Toto je 6 veci, ktoré musíte vedieť pred kúpou
Január patril vydarenému remaku hororovky Dead Space, vo februári si prišli na svoje fanúšikovia sveta Harryho Pottera s titulom Hogwarts Legacy a v marci zas na PC zavíta aktuálny seriálový hit v jeho pôvodnej hernej predlohe – The Last of Us Part I. Tiež máte pocit, že aktuálne zažívame zlatú videohernú éru?
Ak si chcete tie najočakávanejšie tituly roka 2023 užiť naplno, možno tiež podobne ako my premýšľate o tom, že je čas na upgrade herného hardvéru. Ak ste podobne ako my stále v pohybe, ideálnou voľbou je v takom prípade herný notebook pripravený sprostredkovať vám plnohodnotný zážitok doma i na cestách. Ako si však vybrať ten správny? Pripravili sme pre vás niekoľko bodov, ktoré vás dovedú k ideálnej voľbe.
Poriadna grafika je základ
Nie každá dobrá hra musí mať aj krásnu grafiku, no v poslednej dobe máme šťastie, že tie najlepšie tituly sú zároveň aj tie vizuálne najkrajšie. Niet nad otvorenie novej lokácie, z ktorej grafického spracovania vám takpovediac padne sánka. Bez výkonnej grafickej karty to však nepôjde.
Základom počítača je (okrem základnej dosky) samozrejme procesor, ktorý má pod palcom fungovanie samotného systému a aplikácií a väčšinu výpočtov s nimi spojených. Hoci moderné procesory disponujú integrovanou grafickou jednotkou pripravenou aj na menej náročné hry, v skutočných herných počítačoch túto úlohu za nich preberajú dedikované grafické karty.
Aktuálne najobľúbenejšou sériou grafických kariet spomedzi tých najvýkonnejších je NVIDIA GeForce RTX 30, ktorá ponúka viac než dosť výkonu na všetky aktuálne hry za adekvátne ceny. Široké spektrum od najdostupnejšieho modelu GeForce RTX 3050Ti so 4 GB pamäťou cez zlatú strednú cestu v podobe modelu RTX 3060 so 6 GB pamäťou až po špičkovú kartu RTX 3070 s 8 GB pamäťou vám ponúkne napr. herný notebook Lenovo Legion Slim 7i, ktorý patrí medzi aktuálnu špičku na trhu.
Dobrý hardvér musí mať aj dobré chladenie
Ak dáte dokopy spomínané grafické karty s výkonnými procesormi Intel Core (či už napr. pri spomínanom modeli siahnete po modeli Core i5, i7 či dokonca i9), tešiť sa môžete na parádne herné zážitky pri najvyšších grafických nastaveniach. Spojiť tento hardvér dokopy je však iba polovica úspechu, tá druhá tkvie v jeho správnom chladení.
Moderný hardvér disponuje pokročilou termálnou reguláciou a v prípade, že sa pri vysokej záťaži (ktorou videohry môžu byť) poriadne zahreje, systém automaticky zníži jeho výkon. Ide o neželaný, no pre ochranu hardvéru nevyhnutný efekt, ktorému sa však dá elegantne vyhnúť – správnym chladením. Pokiaľ je hardvér správne chladený, jeho teploty nikdy neprekročia kritickú hranicu, za ktorou už systém musí znižovať jeho výkon. Dnes už takéto chladenie navyše dokáže byť neuveriteľne účinné a zároveň tiché.
Dokonalým príkladom, ako má takéto chladenie vyzerať, je systém Legion Coldfront 4.0, ktorý pre dosiahnutie čo najnižších teplôt pri maximálnom tichu kombinuje väčšie komponenty pre pasívne odvádzanie tepla s ventilátormi s tenšími lopatkami. Tie dokážu efektívnejšie a tichšie cirkulovať vzduch medzi okolím a vnútrom notebooku, v prípade spomínaného modelu dokonca aj prostredníctvom pridaného prívodu na klávesnici a spodnom kryte.
Vyššie rozlíšenie, či radšej frekvencia?
Pri výbere herného notebooku skôr či neskôr pravdepodobne narazíte na dilemu spojenú s obrazovkou. Vybrať si variant s vyšším rozlíšením, alebo uprednostniť vyššiu obnovovaciu frekvenciu? Vyššie rozlíšenie vám na jednej strane poskytne detailnejší obraz, ktorý si však často vyberie svoju daň na záťaži na grafiku a teda aj výdrži batérie. Vyššia obnovovacia frekvencia na druhej strane zabezpečí plynulejší pohyb, no málokedy je za rozumnú cenu dostupná v kombinácii s vyšším rozlíšením.
Výrobcovia si sú touto dilemou hráčov dobre vedomí a niektorí z nich na ňu ponúkajú jednoduché riešenie v podobe ideálneho zlatého stredu medzi týmito možnosťami, ktorý vám poskytne to najlepšie z oboch svetov. Reč je o tzv. rozlíšení WQXGA (2 560 x 1 600), ktorý stojí medzi Full HD a 4K UHD rozlíšením. Ak si ho spárujete so 165 Hz obnovovacou frekvenciou a technológiou G-SYNC®, o vizuálny zážitok máte postarané.
Už spomínaný herný notebook Lenovo Legion Slim 7i túto kombináciu rozprestiera na uhlopriečke 16″ a zároveň ju prepája s maximálnym jasom až 500 nitov, vďaka čomu mu vo výbave nechýbajú ani certifikácie DisplayHDR™ 400 a Dolby Vision. Jasný IPS panel sa navyše postará o dokonalé vykreslenie farieb so 100 % pokrytím farebného spektra sRGB, zatiaľ čo certifikát TUV Low Blue Light zaručí, že váš zrak nebude týmto displejom namáhaný ani počas dlhších herných seáns.
Za bohatú ponuku portov si poďakujete
Moderný USB port typu C toho zvláda naozaj veľa, od prenášania dát, zvuku a obrazu až po napájanie samotných zariadení. Pokiaľ však ide o herné notebooky, je kľúčové mať k dispozícii pestrejšiu paletu portov a čím viac ich máte k dispozícii, tým lepšie.
Mať k dispozícii minimálne jeden USB-C port je teda základ, pričom v súčasnosti by malo byť štandardom, že ide o port s podporou protokolu najnovšieho Thunderbolt 4. Na nezaplatenie je však aj dostupnosť plnohodnotného HDMI portu a pokiaľ pracujete aj s fotografiami a videami, hodiť sa vám bude rozhodne aj čítačka SD kariet.
Staré známe USB typu A môže dnes pôsobiť ako prežitok, no každý hráč vie, že len máloktorá myš a klávesnica dokáže prenášať vstup rovnako rýchlo bezdrôtovo, ako po kábli. Dvojicu z USB-A portov vám tak zaberú tieto periférie, popri čom môžete mať stále k dispozícii aj USB-C na pripojenie externého hardvéru, smartfónu či streamerského decku.
Nezabudnite na ostatné komponenty
Výkonný hardvér je jedna vec, no celkový zážitok z notebooku nie je tvorený len ním či jeho dizajnom. Pri výbere nového počítača by ste mali myslieť na to, že vizuálny zážitok z jeho displeja by malo dopĺňať kvalitné audio. Na takomto notebooku navyše budete pravepodobne chcieť aj prehliadať internet, četovať či pracovať a spoľahnúť by ste sa tak mali vedieť aj na kvalitný trackpad a klávesnicu.
Kvalitná klávesnica by mala ponúkať komfortný zdvih, dostatočné rozostupy a pokiaľ často pracujete s číslami, určite by ste nemali zabudnúť ani na prítomnosť numerického bloku. Pod klávesnicou by následne mal figurovať priestranný a najmä presný touchpad, ktorý by mal ponúkať príjemný matný povrch.
Zbohom, nemotorné mašiny
Pod pojmom „herný notebook“ si ešte možno predstavujete ťažký a hrubý počítač s extravagantným dizajnom, ktorý je prenosný iba v teoretickej rovine. To je však vďaka technologickému pokroku posledných rokov minulosťou. Dnes už skutočne výkonný model nemusí byť hrubší, ani ťažší, ako kancelársky model z pred pár rokov.
Za príklad toho si opäť dovolíme vziať Lenovo Legion Slim 7i, ktorý už podľa vyššie opisovaného hardvéru rozhodne nepatrí medzi slabé kusy. Aby sme opísali jeho hardvér kompletne, doplníme len, že disponovať môže až 24 GB operačnou pamäťou, až 1 TB interným úložiskom typu PCIe SSD Gen 4 a v prípade vyšších verzií ho napája batéria s kapacitou až 99,99 Wh.
Celá táto zostava váži len niečo málo cez dve kilogramy a na hrúbku má tento model iba ~1,7 centimetra. Keď si ho postavíme vedľa niektorých notebookov, na ktorých sme ešte donedávna písali naše články a ktoré ani zďaleka neboli vhodné na hry, musíme pred Lenovom zložiť klobúk.
Plusovým bodom pre tento model je navyše fakt, že navonok pôsobí naozaj nenápadne a okolie si môže pokojne myslieť, že ide o bežný kancelársky notebook. Môže za to najmä jeho hliníkové šasi s kovovým lemom, ktoré dopĺňa elegantná klávesnica s praktickým podsvietením.
Náš tip
V redakcii sme mali posledné dni možnosť stráviť so spomínaným notebookom Lenovo Legion Slim 7i, ktorý rozhodne spĺňa naše predstavy o ideálnom hernom zariadení. Schopnosť, akou dokáže skĺbiť výkonný hardvér s kompaktným telom a elegantným dizajnom, nás naozaj prekvapilo a pokiaľ práve pokukujete po novom hernom notebooku, tento model vám odporúčame všetkými desiatimi.
Veľkou výhodou všetkých variant modelu Legion Slim 7i je prvotriedna služba Lenovo Premium Care, ktorú jeho kúpou získate. Nad rámec štandardného servisu po dobu dvoch rokov v rámci záruky vám Lenovo poskytne asistenciu typu „Začíname“ a „Ako na to“, servis priamo u vás doma aj s rýchlou opravou, podporu nielen pre hardvér, ale aj softvér, ako aj ročnú kontrolu stavu počítača. Žiadne hovory s robotmi či čakanie na e-maily, pomoc vám poskytne telefonicky priamo skúsený technik.