Reklama

Ako si vybrať elektrický gril?

Zdroj | Denys Gromov/Pexels
PR článok
Zdroj | Denys Gromov/Pexels
Zdroj | Denys Gromov/Pexels

Poradíme vám na čo si treba dať pri výbere elektrického grilu pozor a podelíme sa s vami o tipy pre správne grilovanie.

Grilovanie patrí k záľubám osvedčených kuchárov, ale aj tým, ktorí sa kuchyni radšej vyhýbajú. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že grilovanie nie je žiadna veda, je tu pár dôležitých bodov, ktorých by ste sa mali držať.

V našom článku sa pozrieme na jeden konkrétny druh grilu – elektrický gril. Poradíme vám, ktoré kritéria si treba pri griloch všímať, rozoberieme si výhody aj nevýhody elektrických grilov a podelíme sa s vami o praktické rady pri grilovaní mäsa, zeleniny aj ovocia.

Zdroj | www.klarstein.sk

Pri výbere elektrického grilu by ste mali brať do úvahy niekoľko faktorov:

Príkon

Pred výberom elektrického grilu si zodpovedzte otázku, čo chcete na grile primárne pripravovať. Ak si plánujete pochutnávať najmä na grilovanom mäsku, je dôležité, aby mal váš gril príkon minimálne 2000 W. Ak je vašou voľbou príprava sendvičov a grilovanej zeleniny, potom vám postačí gril aj s nižším príkonom.

Grilovacia plocha

Dobrého jedla nikdy nie je dosť. Plánujete robiť grill party? Potom určite oceníte veľkú grilovaciu plochu 41 x 26 cm. Okrem veľkosti grilovacej plochy si všímajte aj to, či je povrch nelepivý. Odporúčame vám hliníkový povrch alebo nerezovú oceľ. Napodobeninám kovov sa radšej vyhnite. Po prvé – majú krátku životnosť, po druhé – môžu uvoľňovať škodlivé látky, a teda majú negatívny vplyv na zdravie.

Funkcie

Aké sú vaše požiadavky na gril? Ak máte všeobecne radšej inteligentné zariadenia, vyberte si gril s funkciou nastavenia konštantnej teploty. Dokonca existujú modely, pri ktorých je možné zvoliť si stupeň prípravy mäsa. Záleží len na vás, či preferujete rare, medium alebo well-done. Vyberte si stupeň a o zvyšok sa postará váš šikovný pomocník.

Aké sú výhody a nevýhody elektrických grilov?

Výhody

  • Vďaka tomu, že elektrický gril sa dá používať aj v interiéri, má toto zariadenie celoročné využitie.
  • V porovnaní s grilom na drevené uhlie má elektrický gril oveľa kratšiu dobu prípravy jedla. Grilovacie platne sa rozpália veľmi rýchlo a o pár minút môže grilovačka začať.
  • Grilovať sa dá aj zdravšie. S kvalitným grilovacím povrchom klesá spotreba oleja. Elektrické grily bývajú vybavené aj miskou na zber oleja, ktorý počas grilovania odkvapkáva z mäsa. Kdežto pri klasickom grile na drevené uhlie tento olej steká na žeravé uhlíky, pričom sa uvoľňujú karcinogénne látky.
  • Elektrické grily majú menšie rozmery a nižšiu hmotnosť. Jednoducho sa s nimi manipuluje a tiež nie sú zvlášť náročné na údržbu.
Zdroj | www.klarstein.sk

Nevýhody

  • Gurmánom a milovníkom grilovania bude pravdepodobne smutno za typickou dymovou príchuťou. V porovnaní s grilom na drevené uhlie je grilovanie na elektrickom grile na vône a príchuť dymu chudobnejšie.
  • Hoci elektrický gril ponúka vysokú variabilitu umiestnenia, treba myslieť na dostupnosť elektrickej zásuvky. Pomôcť si však môžete predlžovačkou.
  • Ak sa rozhodnete pre kúpu elektrického grilu, rátajte s vyššou investíciou. Cena elektrických grilov sa pobyhuje v závislosti od kvality, výkonosti, veľkosti a funkcionality.

Ako správne grilovať?

Možno ste si už kládli otázku ako dlho je potrebné nechať mäso na grile a trošku ste neodhadli čas alebo ste si neboli istý výberom zeleniny či ovocia na grilovanie. Radi sa s vami podelíme o praktické tipy pri grilovaní.

Zdroj | www.klarstein.sk

●     Viete ako dlho sa má grilovať mäso?

Najdlhší čas prípravy si vyžadujú kuracie stehná – na grile by sa mali “ohriať” približne 45 minút. Hovädzie alebo bravčové mäso nakrájané na plátky odporúčame nechať na grile 20 – 30 minút. Na grilovanie ryby – napríklad pstruha vám postačí 15 minút. Najkratší čas prípravy si vyžadujú krevety.

●     Ktorá zelenina sa hodí na gril?

K základným požiadavkám, ktoré musí zelenina vhodná na grilovanie spĺňať patria čerstvosť a tvrdosť. K obľúbeným druhom zeleniny na grilovanie patrí cuketa, kukurica, mrkva, paprika, baklažán alebo špargľa.  Špargľu mrkvu a kukuricu nemusíte dochucovať, naopak pred grilovaním cukety a baklažánu vám odporúčame plátky najskôr osoliť, aby pustili šťavu.

●     Ktoré ovocie sa hodí na gril?

Na rozdiel od zeleniny, pri voľbe ovocia na gril sú vhodnejšie menej zrelé plody. Odporúčané druhy ovocia na grilovanie sú menej zrelé banány, hrušky, jablká a broskyne. Banány môžete grilovať v šupke, ktorá poslúži ako ochrana pred spálením. Hrušky, jablká a broskyne pred grilovaním prekrojte na polovicu a pridajte trošku tuku a trstinového cukru.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.