Reklama

Ako si odstránite z vašich systémov Flash Player?

Zdroj | Adobe
Richard Pliešovský
Zdroj | Adobe
Zdroj | Adobe

Po trojročnom prechodnom období Adobe skončil s podporou prehrávača Flash na konci minulého roka. Od 12. januára 2021 začne blokovať spúšťanie obsahu v tejto aplikácii.

Keďže Flash Player už nebude dostávať aktualizácie, Adobe dôrazne odporúča, aby ho používatelia z bezpečnostných dôvodov odinštalovali. Ak máte vo svojom počítači aktuálny systém, nemali by ste mať problémy. Jesenná aktualizácia Windows už zrejme odstránila Adobe Flash Player z vášho zariadenia skôr, ako mu 31. decembra skončila podpora. Ak sa tak nestalo (bolo ju treba urobiť manuálne), špeciálna januárová aktualizácia Windows 10 automaticky odstráni Flash Player z desktopovej i serverovej verzie.

Pozrite si

Google Chrome skončí s Flashom ešte tento rok

MacOS sa už tiež nekamaráti s prehrávačom Flash. Dobrých jedenásť rokov nebol Adobe Flash predvolene k dispozícii, do nového Safari ho už vôbec nenainštalujete. Stále sa však môže stať, že sa z rôznych dôvodov nachádza vo vašom zariadení. Ako ho odinštalujete?

Ako odstrániť Adobe Flash z OS Windows?

Otvorte ponuku Štart a nájdite si Ovládací panel.

Z menu si vyberte Programy > Odinštalovať program.

Tam si vyhľadajte program Adobe Flash Player. Ako vidíte na obrázku (dole), v našom počítači sa už Flash nenachádzal. V prípade, že ho máte, môže vás systém požiadať o vypnutie webového prehliadača, resp. inej aplikácie, ktorá ho používa.

Ostáva vám ešte odstrániť nepotrebné súbory. Tie nájdete tak, že si v ponuke Štart vyhľadáte adresár Macromed (C:\Windows\system32\). Ak ho nájdete, vymažte ho.

Napokon reštartujte počítač.

Ako odstrániť Adobe Flash z macOS?

Otvorte okno Finder, vyberte Aplikácie a vyhľadajte aplikáciu Adobe Flash Player Install Manager. Otvorte ju a kliknite na Odinštalovať.

Ak sa chcete uistiť, že odstránite všetky nepotrebné súbory vo formáte Flash, môžete použiť niektorú z aplikácií tretích strán (Unistaller Sensei, Clean My Mac).

Zdroj | Pixabay

Bežní používatelia si koniec Flash Playera zrejme ani nevšimnú. Väčšina multimediálneho obsahu už dávnejšie prešla na oveľa bezpečnejšie a univerzálnejšie štandardy, na čele s HTML5 a WebGL.

Viac článkov o tipoch, aplikáciách či funkciách v systéme macOS nájdete v našej pravidelnej sérii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.