Súčasná situácia spojená s koronakrízou súvisí aj s nastupujúcou ekonomickou krízou, ktorá môže byť vhodným obdobím na investovanie. V dnešnom článku si povieme, ako sa dajú nakupovať kryptomeny.
Po rozšírení vírusu Covid-19 v Európe sa kryptomenové trhy značne otriasli a niektorí investori vo veľkom vyberali svoje vložené peniaze. V súčasnosti však trh s kryptomenami opäť rastie a za posledné dni je vidieť zastabilizovanie.
Na úvod spomenieme, že každé investovanie a obzvlášť do kryptomien je spojené s vysokým rizikom straty finančného vkladu, keďže kryptomeny sú značne volatilné aktívum, to znamená, že ich hodnota je kolísavá a zo dňa na deň môžu stúpnuť alebo klesnúť o niekoľko jednotiek až desiatok percent.
Na rozdiel od iných investícií tak ide skôr o špekulatívne investovanie s vidinou rýchleho zisku. Keď sa však pozriete na dlhodobý trend, najznámejšie kryptomeny ako Bitcoin či Ethereum za posledné tri roky zažívali obdobia rastu aj poklesu a ich výsledná hodnota až takú výraznú zmenu nezažila, preto môžu slúžiť ako dlhodobá investícia, ktorá drží hodnotu.
Samozrejme nie je vhodné investovať všetky peniaze do kryptomien, ale diverzifikovať a tiež si treba pamätať základné pravidlo investovania: „investuj iba také peniaze, o aké si ochotný prísť“.
Výber kryptomeny
Pred investovaním je vhodné zvoliť si kryptomenu, ktorú nakúpite. Existuje nespočetné množstvo kryptomien a kryptomenových projektov, z ktorých je veľké množstvo založené na podvode. Pre celkový prehľad odporúčam navštíviť stránku CoinMarketCap.
Pri kúpe je vhodné pozerať na popularitu kryptomeny, vývoj jej hodnoty a tiež na to, koľko ľudí už do nej investovalo. Preto je lepšie orientovať sa na známejšie kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum, Ripple či Litecoin. Zároveň nie všetky kryptomeny sa dajú kupovať cez spoľahlivé burzy. Za každou kryptomenou stojí konkrétny projekt a mala by mať tzv. White Paper, čiže dokument o technických detailoch kryptomeny.
Ako získať kryptomenu?
Keďže kryptomena je virtuálna mena, je potrebné si založiť virtuálnu peňaženku, alebo tzv. kryptopeňaženku. Existujú tri druhy takýchto peňaženiek – hardvérové, softvérové a on-lineové.
Na internete sa stretnete aj s pojmom papierová peňaženka, ktorá predstavuje tiež bezpečný spôsob manipulácie s kryptomenami.
Taktiež existujú mobilné peňaženky, no pre veľkú bezpečnostnú zraniteľnosť smartfónov by sme ich používanie neodporúčali.
1. Hardvérová peňaženka
Hardvérové peňaženky sú považované za najbezpečnejšie. Ide o malé zariadenie, ktoré k počítaču pripojíte ako USB kľúč a následne prevediete kryptomeny. Na trhu existujú rôzne značky v rôznych cenách (60 € a viac).
- Výhody: vyššia bezpečnosť v porovnaní s ostatnými druhmi peňaženiek, jednoduchá a efektívna manipulácia
- Nevýhody: vyššia cena, rôznorodá podpora kryptomien
2. Softvérová peňaženka
Ak sa vám nechce za kryptopeňaženku platiť, no zároveň chcete mať peniaze bezpečne uložené v PC, potom sa poobzerajte po niektorej zo softvérových peňaženiek, ktoré si v podobe programu stiahnete do počítača.
- Výhody: jednoduché na použitie, netreba pripojenie k internetu
- Nevýhody: rôzna dostupnosť pre rôzne operačné systémy, riziko spojené s vírusmi
3. On-line peňaženka
Pravdepodobne najpoužívanejší typ peňaženky. Väčšina z používaných internetových peňaženiek ponúka aj možnosť kúpy a predaja coinov na burze. Najznámejšie sú napr. Coinbase či Binance.
- Výhody: pohodlnosť pri kúpe/predaji a veľký výber kryptomien
- Nevýhody: náchylné na hacknutie, nad kryptomenou má kontrolu tretia strana
Na kryptomenovú peňaženku si peniaze pošlete z bankového účtu. Problémom je, že nie všetky banky podporujú odosielanie a hlavne prijímanie peňazí na alebo z kryptomenových peňaženiek. Množstvo slovenských bánk napríklad takúto možnosť zablokovala. V takom prípade je nutné si u banky overiť, či podporujú transfer financií na kryptomenové peňaženky a burzy.
Obchodovanie na burze
Kryptomeny sa dajú samozrejme predávať aj klasickými spôsobmi, napríklad medzi kamarátmi či od nejakej inštitúcie, ktorá sa predajom kryptomien zaoberá. Najčastejším spôsobom, ako získať kryptomenu, je obchodovanie na burze. Takéto obchodovanie so sebou prináša riziká v podobe straty peňazí, prípadne hacknutia burzy, na ktorej sú uložené kryptomeny, takže je vhodné investovať len také množstvo, o ktoré sme ochotní prísť.
Na trhu existuje množstvo inštitúcií a búrz, ktoré ponúkajú svoje služby. Spomeniem napríklad Bitstamp, Kraken, Binance, alebo Coinbase. Najjednoduchšie používateľské rozhranie má Coinbase, no v porovnaní s ostatnými burzami ponúka menší výber kryptomien a relatívne vysoké poplatky za výber, vklad či predaj a kúpu kryptomien. Tieto poplatky sú strhnuté z každej transakcie.
Pri registrácii na burzu je potrebné prejsť verifikáciou, ktorá väčšinou spočíva v zaslaní kópie občianskeho preukazu, alebo pasu. Po registrácii je vhodné zaviesť dvojfaktorovú autentifikáciu pre zvýšenie bezpečnosti.
Vývoj trhu
Pokiaľ máte kryptomeny nakúpené, stačí už iba sledovať vývoj na trhu. Ideálnym spôsobom je sledovanie vývoja cez mobilnú aplikáciu ako napríklad Coin Stats, ktorá vám prehľadne ukáže vývoj vášho portfólia či celosvetových trendov.
Pre sledovanie informácií o kryptomenách je tiež vhodné sa zamerať na mediálne správy, ktoré častokrát píšu o reguláciách, ako aj na stránky zamerané na kryptomeny, napríklad news.bitcoin.com, alebo coindesk.com.
Dane
Podobne ako iné investície, aj kryptomeny sú zdanené v prípade zisku. Zisky z obchodovania s kryptomenami sa zdaňujú tak, ako ostatné, alebo iné príjmy.
Zdaniteľné príjmy však možno znížiť o výdavky, ktoré boli potrebné na dosiahnutie príjmov. Daň z kryptomeny je tak 19 %, prípadne 25 % pre fyzické osoby v závislosti od výšky základu dane. Zisk z kryptomien zároveň podlieha aj kritizovanému zdravotnému odvodu vo výške 14 %.
Využitie kryptomien
Okrem investície sa dajú kryptomeny využiť aj ako platidlo v niektorých prevádzkach a obchodoch. Niektorí zamestnávatelia dokonca svojim zamestnancom posielajú výplatu v Bitcoinoch.
V Bratislave či v Košiciach existuje donášková služba, ktorá podporuje platbu v kryptomenách. Pokiaľ si chcete pozrieť kompletnú ponuku miest, kde sa dá platiť Bitcoinom, stačí zájsť na stránku coinmap.org, kde nájdete označené, ktoré prevádzky podporujú takéto platby.
Po celom Slovensku tiež vznikli organizácie, ktoré propagujú kryptomeny vrátane osvetovej činnosti, ako sú prednášky či workshopy. Do slovenčiny sa začali prekladať knihy o kryptomenách a na YouTube sa objavili rôzne analytické videá od slovenských investorov.
Jedným z najväčších projektov na Slovensku spojeným s kryptomenami je Paralelná Polis, centrum pre kryptomenových nadšencov, v rámci ktorého nájdete Bitcoin kaviareň, coworking space CryptoHub, či dokonca inštitút kryptoanarchie, ktorý kombinuje vedu, umenie a technológie.
Pri kryptomenách je tiež dôležité samovzdelávanie. Môžete napríklad začať našimi článkami o kryptomenách, prípadne si prečítať o tom, ako vznikla najslávnejšia kryptomena na svete – Bitcoin.
Na záver zopakujeme upozornenie, že pri nakupovaní kryptomien treba byť obozretný a overiť si, či je kryptomenová burza, peňaženka a samotná kryptomena dôveryhodná a či nejde o podvod.