Ministerstvo zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva Slovenské republiky a Národné centrum zdravotníckych informácií spustili formulár na požiadavku o očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Formulár je aktuálne určený pre lekárov a zdravotnícky personál, ktorý priamo či nepriamo prichádza do styku s ochorením COVID-19. Neskôr však bude dostupný aj pre širšiu verejnosť. Ako sa doň registrovať?
Aktuálne je najdôležitejšie, aby sa registrovali iba „osoby, ktoré diagnostikujú, liečia a inak priamo a nepriamo zabezpečujú starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19 alebo ohrozené skupiny obyvateľov.“ To znamená, že o očkovanie nemôžu požiadať žiadne iné skupiny obyvateľstva. Toto je však dočasné, až kým sa nepodarí zaočkovať čo najviac zdravotníkov a pomocný personál nemocníc a zdravotníckych organizácií.
Priamo vo formulári je následne nutné vypniť základné údaje ako meno, priezvisko, rodné číslo, alebo BIČ, teda číslo na preukaze poistenca, ale aj dátum narodenia, pohlavie, telefónne číslo či e-mail. Za nepovinný údaj je možné považovať e-mailovú adresu, ktorú je ale dobré vyplniť z dôvodu možnej ďalšej komunikácie.
Zaujímavé je, že systém okamžite rozpoznáva rodné číslo a v prípade nesprávneho, teda neexistujúceho čísla túto položku označí ako chybný údaj. Z rodného čísla vie systém zároveň priamo vyčítať aj dátum narodenia, takže túto položku nie je nutné vypĺňať opätovne. Rovnako z rodného čísla vie formulár určiť pohlavie.
Následne je potrebné zadať údaje o trvalom, resp. prechodnom pobyte. Ak žiadosť vypĺňa napríklad zamestnávateľ, príp. neskôr rodinný príslušník napríklad za staršiu osobu, ktorá nemá prípadne ani e-mail či telefónne číslo, NCZI pridalo do formulára aj možnosť podať žiadosť za tretiu osobu.
V súčasnosti je taktiež nutné zadať, do akej skupiny osoôb patríte, a to buď Zdravotnícky pracovník, alebo študent zdravotníckeho lekárskeho a nelekárskeho odboru, ktorý počas štúdia prichádza do kontaktu s pacientom, alebo zamestnanec spoločnosti, ktorý vykonáva upratovaciu službu v nemocnici, alebo zamestnanec domova sociálnych služieb, alebo terénny sociálny pracovník.
Momentálne nie je možné žiadať o očkovanie pre iné osoby, ako z vyššie menovaných skupín!
Pred očkovaním musí registrovaný žiadateľ vedieť preukázať fakt, že do tejto skupiny patrí (napr. potvrdením o zamestnaní, či služobným preukazom),
píše sa na webe s formulárom.
Nakoniec stačí vybrať jedno zo siedmych očkovacích miest a dátum, kedy preferujete očkovanie. Systém vám následne určí presný čas, kedy na očkovanie máte prísť. Aktuálne je dostupných sedem miest, z toho tri v Bratislave, dve v Nitre a po jednom v Banskej Bystrici a Košiciach. Neskôr majú pribudnúť ďalšie miesta. Pribudnúť by ich malo postupne 25.
Kedy presne bude možné registrovať na očkovanie aj bežných ľudí z rizikových skupín zatiaľ nie je známe, hoci sa dlhodobo hovorí o marci 2021, záleží hlavne od množstva požiadaviek a rýchlosti očkovania, ale aj dostupnosti vakcín. Po zdravotníkoch totiž na rad prichádzajú zamestnanci kritickej infraštruktúry štátu ako silové zložky – vojaci, policajti, hasiči v možnom priamom kontakte s rizikovou populáciou) a pracovníci inej kritickej infraštruktúry, taktiež v možnom priamom kontakte s rizikovou populáciou.
V ďalšej vlne, ktorá má začať v priebehu januára 2021, na rad prídu:
- pacienti v DSS – aplikácia vakcíny prostredníctvom mobilných tímov,
- pacienti nad 65 rokov,
- imobilní pacienti – vakcinácia zabezpečená mobilnými jednotkami,
- onkologickí pacienti,
- dialyzovaní pacienti – aplikácia priamo na hemodialyzačných centrách,
- transplantovaní pacienti,
- pacienti s biologickou liečbou,
- pacienti s autoimunitnými ochoreniami,
- pacienti s poruchou imunity, pokiaľ nie je kontraindikáciou ku podaniu vakcíny,
- pacienti s diabetes mellitus,
- pacienti s neurologickými závažnými chorobami – SM a pod…,
- pacienti s kardiovaskulárnymi chorobami,
- pacienti so závažnými psychiatrickými chorobami (vysoké riziko prenosu infekcie na ostatných),
- ostatní pacienti s chronickými chorobami.