Európska komisia zverejnila monitorovacie správy ohľadne plnenia opatrení sociálnych sietí proti šíreniu dezinformácií.
Google, Meta, Microsoft, TikTok či Twitter. Všetky tieto spoločnosti, sociálne siete a platformy sa vo veľkom využívajú na šírenie dezinformácií. Jednotlivé krajiny však v minulom roku podpísali s EÚ tzv. Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií s cieľom zamedziť síreniu pri konšpiráciách v súvislosti s ochorením COVID-19.
Populárna sociálna sieť s krátkymi videami TikTok napríklad strojnásobila počet videí s vakcinačným informačným štítkom z 90 000 v októbri na 266 000 v decembri 2021.
Twitter napríklad odstránil v decembri 2021 4559 príspevkov v rámci šírenia nepravdivých informácií o víruse COVID-19.
Najväčšia vyhľadávacia platforma Google aktualizovala panely o očkovaní, ktoré sú dostupné vo všetkých 27 členských krajinách EÚ spolu s jazykovými mutáciami. Zároveň počas sledovaného obdobia novembra a decembra 2021 sa cez Google vyhľadávanie zobrazili výsledky factchecingových európskych organizácií viac ako 6 000 000-krát týždenne.
Meta (Facebook) odstránila sieť riadenú antivaxerským hnutím V_V vo Francúzsku, ktorá sa zameriavala na šírenie dezinformácií a obťažovanie zdravotníckych pracovníkov a novinárov. Zároveň bolo v decembri 2021 odstránených viac ako 109 000 kúskov rôzneho konšpiračného obsahu na tému vakcinácie a COVID-19.
Spoločnosť Microsoft zase umožnila verejne činným orgánom publikovať reklamy na podporu vakcinácie. Podľa informácií Európskej komisie by v marci 2022 mal byť predstavený sprísnený kódex postupov.
Podrobné správy za jednotlivé platformy a spoločnosti si môžete stiahnuť na oficiálnych stránkach Európskej komisie.