Perseverance má prvý mesiac strávený na červenej planéte takmer za sebou a fáza testovania hardvéru a aktualizácie softvéru je takmer na konci. Na rad preto prichádza hľadanie ideálneho miesta pre vzlet marťanskej helikoptéry.
20 solov, 91 metrov
Do ktorej časti gauča vám zapadol ovládač možno neviete, no v ktorej časti Marsu sa presne nachádza rover Perseverance aktuálne vzdialený 239,77 milióna kilometrov od nás nie je žiaden problém. Jeho postup po marťanskom povrchu totiž môžete jednoducho sledovať cez oficiálny web NASA.
Persy pristál na povrchu Marsu 18. februára a v priebehu prvých 20 solov na ňom prešiel celkovo 91 metrov. Prvé metre boli venované testovaniu jeho pohonu, tie ďalšie už absolvuje, aby našiel ideálne miesto pre vzlet jeho parťáka – helikoptéry Ingenuity, ktorú nesie vo svojom podvozku.
Perseverance musí nájsť na vzlet priestor o veľkosti 10 x 10 metrov, ktorý neobsahuje žiadne prekážky, ktoré by mu bránili v sledovaní vzletu helikoptéry. Z výpravy za hľadaním takéhoto miesta posiela ďalšie fascinujúce zábery.
Spolu s novými zábermi posiela Persy na Zem aj ďalšie zvukové nahrávky zachytené mikrofónom SuperCam, ktorý má rover umiestnený na vyvýšenom stožiari. Pri prvej nahrávke bol tento stožiar ešte stiahnutý, zvuk preto pôsobí trochu tlmene. Na druhej nahrávke môžete počuť pravidelné „tikanie“, ktoré využívajú vedci na skúmanie štruktúry kameňov v Persyho okolí.
Zhodenie „brušnej panvice“
Ingenuity chránil pri pristátí pred teplom a prachom hrubý štít, ktorý NASA prezýva „belly pan“. Aby sa mohla helikoptéra Ingenuity spustiť z Persyho podvozku na povrch Marsu, Persy musel tento štít jednoducho zhodiť. To sa mu v uplynulých dňoch podarilo a dokonca to aj úspešne zachytil na dvoch fotkách.
A quick-look mosaic my team pulled together of the belly pan, now on the surface of Mars. Up next is to check my sampling system now that its cover panel is off.
More images: https://t.co/9X891PBvax pic.twitter.com/nInhndskLO
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) March 13, 2021
Teraz nasleduje šesť dní čakania na potvrdenie, že sa štít oddelil od Persyho správne a Ingenuity sa môže pripraviť na odpojenie od rovera. Ak sa tak stane, mechanizmus odomkne zámok a malá výbušnina pretrhne kábel, ktorý drží na mieste odpružené rameno. Za pomoci malého elektromotora sa následne Ingenuity pretočí z vertikálnej do horizontálnej polohy a opatrne spustí na vlastné „nohy“. V praxi by to malo vyzerať takto:
Máaz
Perseverance súbežne popri putovaní Marsom fotografuje jeho povrch a na Zem posiela pravidelne desiatky nových fotografií, ktoré nám umožňujú postupne spoznávať jeho povrch. Hoci Mars pôsobí pre bežného človeka pomerne pusto, NASA si takmer na každej fotografii nájde objekt vedeckého skúmania, ktorý je v prvom rade potrebné riadne pomenovať.
Vôbec prvým objektom vedeckého skúmania tejto misie je kameň „Máaz“, čo v jazyku indiánskeho kmeňa Navajo znamená jednoducho Mars. NASA si tento jazyk pôvodných obyvateľov územia dnešných Spojených štátov vybrala pre celú marťanskú misiu. Názov každého jedného objektu bude agentúra konzultovať s kanceláriou prezidenta a viceprezidenta pre národ Navajo.
Po výbere kráteru Jezero ako miesta pre pristátie Perseverance rozdelila NASA jeho povrch na štvorcové oblasti s rozlohou 1,5 km². Každý jeden štvorec nesie názov po národných parkoch a chránených oblastiach na Zemi podľa jeho podobnosti s geologickou charakteristikou danej oblasti na Zemi.
Miesto pristátia Persyho je pomenované podľa domova Navajov, teda podľa Národnej pamiatky Canyon de Chelly tiež známej v natívnom jazyku ako Tséyi’. Pre ďalšie objavy má NASA pripravený zoznam 50 ďalších názvov, ktoré plánuje agentúra v budúcnosti ďalej rozširovať.