Reklama

Ako sa darí Percymu na Marse? Pozrite si fotky, ktoré zatiaľ poslal na Zem

Zdroj | NASA
Stanislav Vinc
Zdroj | NASA
Zdroj | NASA

Rover Perseverance minulý týždeň úspešne dosadol na povrch červenej planéty a aktuálne už od neho na Zemi máme aj prvé snímky. Tie ukazujú jeho pristávanie, no po prvý krát detailne aj samotný povrch Marsu, kde sa už ponúkajú aj prvé zaujímavé objavy pre geologický výskum.

Pristátie za 3, 2, 1…

Rover Perseverance alias Percy pristával na povrch Marsu pomerne odvážnym, no dômyselným spôsobom. Padák spomalil niekoľko kilometrov nad povrchom červenej planéty modul v tvare lietajúceho taniera, z ktorého prakticky po chvíli vypadol lietajúci žeriav.

Túto prezývku dostal raketový dron preto, že na samotný povrch Marsu spustil rover Perseverance pomocou lán. Z týchto dvoch udalostí máme aj z chronologického pohľadu prvé dva zábery. Modul rútiaci sa k Marsu spomaľovaný padákom zachytila pomocou svojej kamery HiRISE (High Resolution Imaging Experiment) sonda MRO (Mars Reconnaissance Orbiter), ktorý obýva obežnú dráhu Marsu už od roku 2006.

Zdroj | NASA

Ešte tesne pred takzvaným finálnym touchdownom stihla tento vesmírny manéver zachytiť kamera umiestnená na samotnom žeriave. Percy bol v tomto bode doslova pár metrov nad „zemou“.

Zdroj | NASA

Ahoj, svet

Prvú fotografiu zo samotného povrchu Marsu začal Percy odosielať na Zem len pár minút po pristátí. Na kamere Hazard mal preto ešte stále nasadený kryt chrániaci kameru pred prachom, ktorý Percy pri pristátí rozvíril.

Zdroj | NASA

V tom istom momente urobil Percy jeden záber aj pomocou svojej zadnej kamery, ešte stále s ochranným krytom. Jezero Crater, do ktorého pristál, si teda najprv dobre obzrel.

Zdroj | NASA

Otvorený horizont

Na prvé snímky vo vyššom rozlíšení sme nečakali dlho. Ešte v piatok 19. februára zverejnila NASA detailnejšie zábery horizontu v okolí Percyho, ako aj povrchu pod ním. Všetkých 148 záberov, ktoré zatiaľ Percy na Zem poslal, si môžete prezrieť v plnom rozlíšení a formáte RAW na stránke NASA.gov.

Zdroj | NASA

Ešte viac ako fotografia horizontu zaujala vedcov fotografia jeho kolesa, resp. kameňov jeho okolí. Jasne viditeľná perforácia by mohla naznačovať aj vulkanickú činnosť. Očakávali vôbec vedci v NASA takýto rýchly objav?

Zdroj | NASA

O tieto snímky z „podvozku“ sa starajú tzv. Hazcam kamery, ktoré využíva Perseverance, ale aj Spirit, Opportunity a Curiosity na autonómnu orientáciu v teréne a vyhýbanie sa prekážkam. Okrem toho však slúžia veľmi dobre aj na prvotné skúmanie povrchu Marsu.

Zdroj | NASA

Snímok z povrchu Marsu bude v najbližších dňoch a týždňoch nepochybne pribúdať a my ich budeme určite priebežne zverejňovať v našich článkoch o vesmíre alebo v rýchlych správach. Ak však chcete sledovať Percyho počínanie si na červenej planéte detailnejšie, určite sledujte jeho oficiálny účet na sociálnej sieti Twitter.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.