Britská spoločnosť Warwick Acoustics predstavila nové akustické riešenie pre autá, ktoré sa namiesto konvenčných reproduktorov spolieha na elektrostatický prenos zvuku.
Nový typ reproduktorov má do vozidiel priniesť nielen kvalitnejší a osobnejší zvuk pre každého člena posádky, ale celkom prekvapivo aj dlhší dojazd elektromobilov.
Automobilky neustále hľadajú nové spôsoby, ako predĺžiť dojazd batériami poháňaných vozidiel. Tradične tak robia investíciami do nových typov batérií s lepšími energetickými parametrami, ale aj vývojom efektívnejších elektromotorov. Pod ďalšie jednotky až pár desiatok kilometrov „k dobru“ sa napokon podpisuje aj aerodynamika, kde sa riešia aj tak malé detaily, ako je tvar spätných zrkadiel či krytov kolies.
Nečakaným faktorom v týchto pretekoch na dlhú trať sa však napokon môžu stať aj interiérové reproduktory. Tak to aspoň vidí britská spoločnosť Warwick Acoustics, ktorej nové reproduktory sa podľa denníka Independent majú ešte tento rok objaviť v novom elektromobile značky Range Rover.
Vplyv nových elektrostatických reproduktorov na dojazd elektromobilov je jednoduchý. Od konvenčných reproduktorov sa kompletne líšia svojou konštrukciou a fungovaním, vďaka čomu sú oproti nim o 90 % ľahšie a spotrebúvajú o 90 % menej energie. V neposlednom rade sú navyše stopercentne recyklovateľné, na čo si v ére elektromobility výrobcovia i spotrebitelia potrpia viac ako kedykoľvek predtým.
Spoločnosť tvrdí, že vo veľkom elektromobile vybavenom batériou s kapacitou 100 kWh, dokáže použitie týchto reproduktorov predĺžiť dojazd o viac ako 30 kilometrov. Výhody nového typu reproduktorov spoločnosť v praxi vyskúšala na upravenom elektromobile Polestar 2. Pre portál Independent však uviedla, že spolupracuje „s niekoľkými výrobcami, ktorí sa čoraz viac sústredia na redukciu energetickej spotreby doplnkových systémov, ako je klimatizácia a audio zostavy“.
Kým tradičné dynamické reproduktory využívajú na vykresľovanie zvuku cievku a magnet pohybujúci membránou, elektrostatické reproduktory využívajú elektrostatické pole na priťahovanie a odpudzovanie ultratenkej membrány. Vďaka úzkej konštrukcii je takéto reproduktory možné integrovať napríklad aj priamo do opierok hlavy.
Takéto rozloženie reproduktorov má vylepšiť nielen čistotu zvuku pri spoločnom počúvaní rovnakého audia, ale zároveň podľa spoločnosti umožní vytvárať vo vozidlách tzv. osobné sféry, v ktorých môže každý člen posádky počúvať audio s rozdielnou hlasitosťou, prípadne aj audio stopy miešať. Vodič vpredu tak môže teoreticky prijať hovor bez toho, aby zastavil prehrávanie hudby z ostatných reproduktorov, ktoré nesmerujú priamo naňho.
Spoločnosť Warwick Acoustics zatiaľ využitie týchto nových reproduktorov v žiadnom vozidle oficiálne nepotvrdila, no ako sme už spomínali v úvode, debutovať by podľa dohadov britských médií mali práve v očakávanom, plne elektrickom modeli Range Rover. Čakacia listina na tento model je už otvorená a očakáva sa, že oficiálne predstavenie príde v závere tohto roka.