- #Sociálne siete
- 6 min.
- 1.10.2020
Ako overovať fakty aj na sociálnych sieťach? Stačí zväčša jeden krok!
Nie je deň, kedy by som zapol sociálne siete, špeciálne Facebook, a aby tam niekto z mojich známych nezdieľal hoax či výmysel. Funguje to roky, počas ktorých sú hoaxy podstatne sofistikovanejšie a vyzerajú pravdivejšie (a bude ešte horšie). Nie je preto na mieste sa diviť ľudom, ktorí podobné správy zdieľajú, no existuje jednoduchý krok, ktorým je možné hoax odhaliť za pár sekúnd. Skúste to nabližšie aj vy.
Mimochodom, október je aj Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti.
Azda najhoršie sú citácie známych ľudí, alebo zo známych kníh. Žiaľ, málokto si overí, či je citácia skutočná a ešte horšie je, keď takúto hlúposť zdieľajú desiatky, stovky či nebodaj tisícky ľudí s tým, že veria, že ten a ten niečo také povedal. Určite si ešte pamätáte na hoaxovú aféru okolo citácií Milana Lasicu spred pár rokov. Tvorca hoaxu mu „do úst“ vložil vety, ktoré by uznávaný herec nikdy nepovedal.
Rovnako som nedávno videl viacerých známych zdieľať citáciu z knihy Cliva Staplesa Lewisa, ktorý sa v našich končinách preslávil hlavne knihami Kroniky Narnie. Tento írsky spisovateľ bol ale zároveň aj laický teológ. Aj preto v jeho portfóliu nájdeme viacero kníh venovaných viere, vrátane knihy Rady skúseného diabla. A práve z nej má byť tento úryvok, ktorý už vraj pred 80 rokmi hovoril o pandémii COVID a ako sa ľudom z nej zmenili životy.
Žeby? Fakt si niekto myslí, že Lewis bol prorok? Tak si to overme:
Prvým krokom je overenie diela, či vôbec existuje. Zadaním „C.S.Lewis“ a „diabol“ do Google zisťujeme, že kniha od Lewisa týkajúca sa diabla existuje, no autor pekne spracovaného citátu sa pomýlil, kniha je z roku 1942. Ale budiš, veď teoreticky ju Lewis naozaj písal rok predtým.
Tak k tomu pridáme ešte jeden krok. Úryvok z citácie. Žiaľ, v prípade takýchto screenshotovaných, resp. obrázkových hoaxov, nie je možné text jednoducho skopírovať a do Google musíte zadať časť z citácie manuálne. Ale možno sa to oplatí: „mladý diabol: ako ste dokázali poslať toľko duší do pekla? starý diabol: cez strach“.
Vo výsledkoch vidíte opäť iba prezdieľané citáty, neexistuje jeden relevantný, originálny zdroj. Totiž on-line je možné dnes nájsť už aj celé knihy, stačí zadať správny názov, resp. stať a Google to nájde. Teda pokiaľ existujú. Táto stať zjavne neexistuje.
Podozrenie na hoax a výmysel je teda v tomto prípade už veľmi vysoké. Skúsime ale posledný krok, prejsť do angličtiny – vyhľadaním kľúčových slov ako „C.S.Lewis“, „devil“, ale pridáme aj podozrienie: „hoax“. Čuduj sa svete, hneď prvé výsledky hovoria o tom, že takáto stať v knihe neexistuje a ide o hoax. Na rozdiel od slovenských poslancov či ľudí na Facebooku o tom píšu renomované médiá.
Takže máme potvrdené, že správa je hoax, nech je akokoľvek zaujímavá a aktuálne sa tváriaca.
Iný deň som na Facebooku videl opäť niekoľko známych, ktorí zdieľali vraj citácie z knihy kníh, Bilbie, ktoré vraj vyvracajú nemožnosť potratov. Tak si to skúsme overiť.
To, že existuje Biblia overovať nemusíme. Skúsime preto rovno niektorý z citátov. Autor hoaxu nám to zjednodušil, text nie je vo forme obrázku, ale je ako klasický text. Skopírovaním „Život sa začína prvým nádychom (Gn 2,7)“ do Google okamžite dostávame výsledok.
Druhá kapitola knihy Genesis existuje, ale po jej otvorení vidíme, že v 7. verši nie je nič také ako: „Život sa začína prvým nádychom“, ale „Vtedy Pán, Boh, utvoril z hliny zeme človeka a vdýchol do jeho nozdier dych života. Tak sa stal človek živou bytosťou.“
A potvrdený hoax je na svete.
Pre zaujímavosť si môžme overiť aj iné citácie. „Život nie je posvätný (Dt 28,18-24)“. Ani v tomto prípade v 28. kapitole knihy Deuteronómium nie je nič také ako „Život nie je posvätný“, ale: „18 Prekliaty bude plod tvojho života a plod tvojej zeme, stáda tvojho dobytka a kŕdle tvojich oviec. 19 Prekliaty budeš, či budeš vchádzať alebo vychádzať. 20 Pán zošle na teba kliatbu, zmätok a hrôzu na všetky práce, ktoré budeš konať, kým ťa neumorí a rýchle nevyhubí pre tvoje ohavné skutky, ktorými si sa mu spreneveril. 21 Pán dopustí na teba mor, kým ťa celkom nevyhubí z krajiny, do ktorej sa uberáš, aby si ju vlastnil. 22 Pán ťa bude biť suchotami, horúčkou, zimnicou, zápalmi, páľavou, nakazeným povetrím a hrdzou a bude ťa prenasledovať, kým nezahynieš. 23 Nebo, čo je nad tebou, bude medené a zem, po ktorej chodíš, bude železná. 24 Pán zošle piesok namiesto dažďa na tvoju zem a z neba bude na teba padať popol, dokiaľ nebudeš zničený.“ Text sa týka toho, že ak človek nebude počúvať Pána, svojho Boha.
Google, resp. akýkoľvek iný vyhľadávač, je to najlepšie, čo môžeme využívať na overovanie faktov. Denne klikáme do Google desiatky otázok, prečo doň nenaťukať aj to, čo chceme zdieľať, hlavne ak nepoznáme autora?
Odporúčam tiež web Konšpirátori.sk, kde sa o hoaxoch a ich šíriteľoch dozviete ešte viac informácií. Odporúčam aj YouTube kanál Krotíme hoaxy. A nezabudnite, október je Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti. Skúsme sa počas neho správať bezpečnejšie – „Think Before U Clik“.