Možno budete prekvapení, ale nekradne sa iba na Slovensku, aj v iných krajinách sa nájdu takí, ktorým nie je cudzí akýkoľvek spôsob ľahkého obohatenia sa.
Evaldas Rimasauskas z Litvy bol obžalovaný zo závažných trestných činov. Okrem prania špinavých peňazí a podvodom sa priznal, že v priebehu rokov 2013 až 2015 okradol Facebook o 99 miliónov a Google 23 miliónov dolárov.
Drzý plán, alebo hlúpe spoločnosti?
Rimasauskas vymyslel odvážny plán. Predstieral, že je obrovský taiwanský výrobca hardvéru Quanta Computer. V Lotyšsku preto zaregistroval spoločnosť s rovnakým názvom. Quanta Computer je popredný výrobca notebookov a ďalšej elektroniky. Medzi jej zákazníkov patrí napríklad Apple, Dell, HP, Lenovo, LG, Siemens, Sony a podobne.
Následne spolu so svojimi kumpánmi posielal faktúry obom spoločnostiam za tovar, ktorý si neobjednali ani nekúpili. Spoločnosti s platením zjavne nemali problémy. „Pravé“ faktúry sprevádzali falošné zmluvy, listy a objednávky, ktoré sa nejavili vedúcim pracovníkom ako podozrivé. Ako sa zdá, nikto nekontroloval tieto dokumenty a ani to, či zaplatený tovar aj skutočne prišiel.
Kde zmizlo 72 miliónov dolárov?
50 ročný Rimasauskas bol v auguste 2017 vydaný z Litvy do USA, kde ho súdili za spomenuté trestné činy. V stredu sa dohodol s prokurátormi a súhlasil, že vráti 49,7 milióna dolárov. Rozsudok má byť vynesený 24. júla 2019, kde môže dostať až 30 rokov väzenia.
V obžalobe je uvedené, že Rimasauskas spolu s ďalšími neznámymi spolupáchateľmi organizovali systém, vďaka ktorému posielali falošné e-maily oboch spoločnostiam. Zločinci predstierali, že zastupujú výrobcu hardvéru Quanta Computer. Facebook a Google v správach upozorňovali, že majú nezaplatené faktúry
„Rimasauskas si myslel, že sa môže schovať za obrazovkou počítača na druhom konci sveta a robiť svoj podvodný systém. Ale ako zistil, zbrane americkej spravodlivosti sú silné a teraz čelí dlhému pobytu v americkom väzení,“ povedal americký advokát Geoffrey Berman.
Google vo svojom vyhlásení uviedol, že podvod odhalil a okamžite upozornil príslušné orgány. Vďaka tomu dostal naspäť vyplatené prostriedky. Facebook sa snažil, aby nebol menovaný ako obeť podvodu.
Rimasauskas priznal svoju vinu, no údajne nevie, kde sú zvyšné peniaze. Vraj bol len požiadaný, aby otvoril bankové účty, na ktoré chodili platby. „Potom som s týmito účtami nerobil nič,“ povedal.
Zatiaľ nie je jasné, čo sa stalo so zvyšnými miliónmi. Veľa peňazí sa minulo pri ich legalizovaní, ktoré prebiehalo na Cypre, v Litve, Maďarsku, na Slovensku a v Lotyšsku. Je teda celkom možné, že skutoční zločinci ostanú nepotrestaní.
Paradox
Paradoxom je, že obe firmy sa venujú aj umelej inteligencii. Zjavne zanedbali kontrolu a celkom určite chýbal kompetentným sedliacky rozum. Čo im určite nechýba je tučné konto, z ktorého pár desiatok miliónov nikomu, dokonca ani auditórom, nechýbalo.
Teraz si predstavme čo sa deje s našimi dátami, ktoré Facebook aj Google od nás získavajú a majú ich strážiť ako oko v hlave. Niekto sfalšuje pár e-mailov a oni mu pošlú naše údaje spolu aj s heslami?