Reklama

Ako ochrániť deti pred on-line predátormi?

Zdroj | ESET
TECHBOX
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Pre naše deti je on-line priestor oveľa prirodzenejší, pretože ho poznajú odjakživa. Na jednej strane je to výhoda, na druhej pred ním nemajú rešpekt a môžu ľahko padnúť do nástrah, ktoré ponúka. Čo môžete urobiť z pozície rodiča, učiteľa, vychovávateľa, či inej zodpovednej osoby, aby ste im pomohli uchrániť sa pred sexuálnym obťažovaním a internetovými predátormi?

Možno vás to prekvapí, ale ak sa začnete venovať tejto téme, zistíte, že relevantných informácií je veľmi málo a okrem toho je väčšina z nich neaktuálna. Napríklad, veľa informácií pochádza z čias, keď ešte neboli rozšírené smartfóny a ľudia sa na internet dostávali pomocou PC a notebookov. Dnes je situácia úplne iná, internet, sociálne siete, GPS, alebo fotoaparát s kamerou, to všetko nosíme (a naše deti tiež) stále pri sebe.

Zdroj | Pixabay

Veľa dobrých, aktuálnych a hlavne praktických informácií nájdete na webe bezpecnenanete.sk, kde určite aspoň nakuknite. Viete o tom, že až v 82 % on-line sexuálnych trestných činov spáchaných voči maloletým páchateľ využil sociálnu sieť obete a tak získal o obeti informácie?

Zarazí fakt, že až 65 % páchateľov týchto činov využilo sociálnu sieť na získanie informácií týkajúcich sa domova a školy obete.

Pozrite si

Viete ako mať svoje deti v bezpečí aj na internete?

Veľkým problémom je, že deti vo veľkom (a často nevedomky) zdieľajú informácie s neznámymi ľuďmi. On-line predátori sa zameriavajú na tých, ktorých správanie vo virtuálnom prostredí naznačuje, že vyhľadávajú pozornosť a snažia sa dostať do kontaktu s inými ľuďmi. Bohužiaľ, u takýchto detí je zvyčajne aj menšia šanca, že majú nablízku dospelého, s ktorým sa môžu otvorene porozprávať.

Niektoré deti obťažovanie nechcú nahlásiť, záujem a pozornosť cudzej osoby si totiž užívajú, majú však len naivnú predstavu a neuvedomujú si, o čo v skutočnosti ide.

Psychologička Jarmila Tomková hovorí, že aj keď je používanie sociálnych sietí pre deti zábavou a doslova znamená „byť v kontakte“, zároveň sa to stáva veľkou záťažou (vzhľad, oblečenie, životný štýl) a predstavujú riziko kvôli komunikácii s cudzími, ktorých dieťa nepozná.

Zdroj | ESET

Medzi nimi môžu byť aj sexuálni predátori, s ktorými sa spája tzv. grooming. Ide o metódu predátorov, ktorí sa snažia získať si dôveru dieťaťa na prvý pohľad neškodnou konverzáciou a zmanipulovať ho. Potom sa ho snažia presvedčiť, aby o ich komunikácií nehovorilo s rodičmi a následne sa dieťa pokúsia vylákať na stretnutie, kde mu hrozí skutočné fyzické nebezpečenstvo.

Ako znížiť riziko, aby sa dieťa stalo obeťou obťažovania cez internet?

Hlavnou zásadou je pravidelné monitorovanie a kontrolovanie prístupu na web primeraným spôsobom k veku dieťaťa. K tejto zásade treba pridať ďalšiu, pretože obťažovanie sa neodohráva len v on-line prostredí, ale aj v reálnom živote. Dieťa pripravte tak, aby bolo schopné zaregistrovať náznaky nebezpečenstva čo najskôr.

Dôležité je, aby sa rodičia uistili, že ich deti už od útleho veku vedia, aké informácie nie je vhodné prezrádzať či poskytovať iným. Ani ľuďom, ktorí sa prezentujú ako priatelia, pretože presne to robia on-line predátori, ktorí si u dieťaťa najskôr vybudujú dôveru.

Podcast Klik špeciál: Ako ochrániť deti na internete? Rady od psychologičky

Dieťaťu musí byť jasné, že stýkať sa a komunikovať je pre neho prirodzené (= bezpečné) len s kamarátmi, ktorých pozná aj v skutočnom živote. Na internete je tabu rozprávať sa o sexe, ale aj rozvíjať osobné rozhovory.

Dohodnite si pravidlá, kedy môže dieťa zdieľať alebo posielať fotografie a tiež kedy môže tretej osobe poskytnúť kontakt, identifikačné údaje o sebe a svojich blízkych.

Keď sú deti väčšie, príde čas, že sa chcú stretnúť s niekym, koho spoznali na sociálnej sieti. Vtedy je nevyhnutné, aby rodič dieťa odprevadil na takéto prvé stretnutie a mohol vyhodnotiť situáciu, či je to pre dieťa skutočne vhodné a bezpečné.

Zdroj | Pixabay

Staršie deti, tínedžeri, takúto „dospelácku“ ochranu častokrát berú ako osobnú urážku a obmedzovanie osobnej slobody. Vtedy naozaj záleží na cite pre realitu, ako mu vysvetlíte, že vám ide o jeho dobro a naozaj ho nepotrebujete kontrolovať. Možno práve vtedy zistíte, aký dobrý máte so svojim dieťaťom vzťah a do akej miery vám dokáže dôverovať.

Pri monitorovaní bezpečnosti vášho dieťaťa na mobilných zariadeniach vám určite pomôže aplikácia ESET Parental Control pre Android. Môžete v nej obmedziť čas, ktorý dieťa trávi online, blokovať nevhodné stránky, či v prípade potreby zistiť aj polohu dieťaťa. Umožňuje vám taktiež uvidieť, aké typy stránok a aplikácií využíva a v akom čase. Varovným signálom môžu byť napríklad neskoré večerné hodiny na sociálnych sieťach. Vtedy viete, že je možno potrebné sa s vašim dieťaťom porozprávať.

Deti sa môžu s rodičmi porozprávať o nastavených zakázaných stránkach a požiadať ich o povolenie prístupu k určitej stránke, resp. upozorniť na podozrivé správanie, s ktorým sa stretli.

Článok sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou ESET.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.