- #Slovensko
- 6 min.
- 10.2.2022
Ako neprísť o peniaze? Zločinci majú triky, pri ktorých sa zastavuje rozum
Kde máme ten krásny svet, v ktorom je dôvera a slušnosť základom života? Ani srnka netuší – v našich dolinách a hájoch určite nie. Ukazuje sa totiž, že podvodníci našli nový spôsob, ako pripraviť slušných ľudí o peniaze.
Na našich stránkach vás pravidelne informujeme a trikoch podvodníkov. Napríklad v článku Používate Bazoš.sk? Dávajte si pozor na tieto 4 najčastejšie podvody kolega Stano podrobne popísal, ako prebiehajú podvody v prostredí on-line bazárov. Zdá sa, že ide o úspešný „biznis model“ kriminálnikov, pretože sa objavujú nové varianty, ktorých jediným cieľom je okradnúť vás.
O čo ide?
Opäť ide o zneužitie najmä v bazároch, ktorých je na internete habadej. Zločinci sa pod zámienkou kúpy tovaru pokúšajú vylákať z ľudí informácie o platobných kartách. Fiktívny kupujúci predstiera záujem o tovar s tým, že obchod chce uskutočniť cez kuriérsku spoločnosť. Práve tá má vraj prevziať zásielku a na jej účet majú prísť peniaze za tovar.
V poslednej dobe zaznamenala kuriérska spoločnosť DPD zneužitie svojho mena a vizuálu. Podvodník pošle link na falošnú webstránku, ktorá kopíruje oficiálny dizajn stránky DPD. Formulár na stránke od predávajúceho žiada vyplnenie údajov z platobnej karty – je to vraj potrebné, aby sa mohla pripísať suma za predávaný tovar.
DPD takúto službu neposkytuje a dôrazne radí na podobné ponuky nereagovať. Určite by ste nikdy nemali zadávať platobné údaje do formulárov zaslanými cudzími osobami. Kuriérska spoločnosť vyzýva na zvýšenú opatrnosť.
Samozrejme, DPD nie je jediná postihnutá firma. Svoje o tom vedia aj iné známe stránky, ktorých mená boli, resp. stále sú zneužívané. Zločinci si radi pomôžu menami bánk, internetových obchodov, platobných spoločností a najnovšie aj kuriérskych spoločností.
„Vypĺňať údaje zo svojej karty na neznámej stránke je ako nechať plnú peňaženku na lavičke v parku. Je dôležité chrániť si svoje karty a pri ich používaní byť mimoriadne obozretný,“ povedal Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD na Slovensku.
Ako sa vyvarovať podvodom?
- Buďte opatrní pri akomkoľvek predaji, alebo kúpe cez internet. Uvedomte si, že neviete, kto je na druhom konci. Možno by ste v živote nekomunikovali s osobou, ak by ste ju videli naživo. Cez internet sa dá schovať a pozmeniť identita, dokonca aj národnosť.
- V žiadnom prípade nevypĺňajte svoje bankové údaje v odkazoch, ktoré vám poslali súkromné osoby.
- Zvýšenú opatrnosť venujte pri zásielkách, ktoré neviete identifikovať. Môžete dostať napríklad žiadosť o úhradu cla pri nákupoch mimo zóny Európskej únie. V takomto prípade môžete nárok na úhradu porovnať s číslom objednávky, resp. faktúry.
- Dávajte si pozor aj na overovací kód z telefónneho čísla, ktorý využíva pri identifikácii Bazoš.sk. Určite ho nikomu nedávajte, slúži iba vám! V prípade, že ho od vás vyláka podvodník, získa prístup ku všetkým vaším inzerátom a zároveň môže pridávať vo vašom mene falošné inzeráty, na ktoré dokáže nalákať ďalšie obete.
- Na internet sa pripájate z bezpečnej siete. Ak sedíte napríklad na káve za využívate free Wi-Fi, určite sa cez takúto nezabezpečenú sieť neprihláste do vašej banky.
- Zamyslite sa nad heslami, aké používate. Určite nie je dobrým nápadom mať jedno heslo na všetky účty. Pozrite si naše prehľadné zhrnutie, ktoré vám pomôže ako vytvoriť dobre heslo a nezabudnite na dvoj-faktorové overenie.
- Dávajte si pozor aj na „scam“ využívajúci časovú tieseň. Ide o internetový podvod, kde sa podvodník snaží urobiť s vami „výhodný“ obchod. Zvyčajne ide o naliehavú situáciu, ktorá sa musí riešiť okamžite. Zločinci zneužívajú známe osobnosti a pomáhajú si falošnými výrokmi. Všetko sa točí okolo toho, aby ste im odovzdali čísla vášho účtu, PIN kód, alebo akékoľvek iné heslo, či citlivý údaj, ktorý sa dá zneužiť = speňažiť.
- Ideálnou živnou pôdou pre podvody sú sociálne siete. Cez ne sa s vami dokážu skontaktovať rôzne „osobnosti“.
- Na internete sa objavujú aj podvodné ponuky práce alebo fiktívne ponuky výhodných pôžičiek, kedy musíte predom uhradiť vymyslené poplatky. Peniaze samozrejme nikdy neuvidíte, jedná sa len o premyslený podvod.
- Stále rozšírené sú i telefonické podvody. Podvodník sa predstaví ako pracovník banky a pod rôznymi zámienkami sa snaží vylákať od vás údaje z platobnej karty. Internetoví podvodníci vás budú chcieť vystrašiť – napr. vám povedia, že na vašom zariadení objavili nainštalovaný nebezpečný počítačový vírus.
Buďte vždy krok pred internetovými podvodníkmi a investujte svoj čas do vzdelania v tejto oblasti. Určite sa nenechajte priviesť do stresu, aby ste konali bez rozmyslu. Pokojne im odpíšte, resp. povedzte, že takéto veci vybavuje váš partner, alebo, že momentálne nemáte čas.
Čas sú peniaze, ale v tomto prípade to platí naopak – čím viac času získate na premýšľanie, tým je menšie riziko, že vás o vaše ťažko zarobené peniaze niekto oberie.