Reklama

Ako nás v redakcii zachránilo 4G od Telekomu

Marek Šimunek

Možno patríte aj vy k ľuďom, ktorí sa môžu pochváliť tým, že priamo pred ich domom je natiahnutý kábel s optikou. Niekoľko sto megabitové rýchlosti sú tak pre mnohých majiteľov tohto rýchleho pripojenia bežné. Čo však v prípade, že žijete v lokalite, kde takéto vymoženosti zatiaľ nie sú?

Presne takto by sa v skratke dala charakterizovať aj naša situácia v redakcii. Pri jej výbere sme totiž hľadeli najmä na jednoduchú dostupnosť, parkovanie, ticho, ale nikto z nás nedával pozor na to, či v lokalite, ktorú sme si nakoniec vybrali, je aj možnosť poriadneho pripojenia k internetu. A veruže nie je. Po tom, ako sme si zažili svoje s pomalým a nestabilným DSL pripojením, sme sa rozhodli vyskúšať všetky možné alternatívy. Prešli sme si satelitným internetom, vyskúšali „mikrovlnky“ a nazreli do predražených cenníkov poskytovateľov, kde mesačne platíte toľko, ako bežný človek zaplatí za celý rok.

Zdroj | TP-LINK

Až na začiatku tohto roka padol nápad, či nevyskúšať ako hlavné pripojenie k internetu mobilnú sieť operátorov. Po niekoľkých testoch pokrytia sme sa nakoniec rozhodli, že budeme fungovať na LTE sieti operátora Telekom, ktorý má v oblasti našej redakcie veľmi dobré pokrytie 4G sieťou nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Pracovať na terase je síce cool, ale ako náhle sa o slovo prihlási jeseň a zima, asi by nám do smiechu nebolo. Výber operátora s najlepším pokrytím v danej oblasti však bol iba prvým krokom. Následne bolo potrebné vybrať zariadenie, ktoré nám bude túto sieť šíriť po redakcii. Po niekoľkých nevydarených pokusoch s prenosnými 4G routrami sme zhodnotili, že sila ich signálu, rovnako ako výkon pri obsluhovaní niekoľkých zariadení súčasne nie sú dostatočné. V redakcii totiž máme viacero počítačov, smartfónov, ale aj iných Wi-Fi zariadení vrátane tlačiarne či TV, ktoré sa do vytvorenej Wi-Fi siete pripájajú súčasne.

Úlohou teda bolo nájsť plnohodnotný router s možnosťou pripojenia 4G modemu, prípadne ešte lepšie s priamo integrovaným 4G modemom. Najvhodnejší kandidát sa javil TP-LINK AC750 Wireless Dual Band 4G LTE Router (Archer MR200), ktorý ponúka dostatok výkonu a hlavne stabilné pripojenie pre niekoľko desiatok zariadení súčasne. Jeho ďalšou výhodou je priama integrácia 4G modemu, takže všetko, čo sme pre inštaláciu routera potrebovali, bolo vloženie dátovej SIM karty operátora. Následne bolo potrebné už len nájsť v redakcii vhodné miesto pre router.

Vo väčšine prípadov, ak sa snažíte správne umiestniť router, hľadáte miesto, odkiaľ poskytne váš router dostatočné pokrytie pre celý priestor. V našom prípade bola však situácia iná. Vzhľadom na to, že naša redakcia pripomína skôr natiahnutú garzónku, ako bežný byt či dom, museli sme namiesto dobrého pokrytia hľadať miesto, kde má router najlepší signál operátora. Zbytočne by nám totiž router pokryl svojím signálom celú redakciu, ak by na indikátore dostupnej LTE siete namiesto troch či štyroch paličiek svietila iba jedna. Nakoniec si router svoje miesto našiel v malej miestnosti, kde má dostatočne silný signál siete, a navyše veľmi dobre pokryje svojou dvojpásmovou Wi-Fi celú redakciu.

 

Od začiatku roka 2016 tak používame LTE od Telekomu ako hlavné pripojenie celej našej redakcie. Musíme napísať, že pri porovnaní s inými druhmi pripojenia, ktoré sme vyskúšali (DSL, satelitné pripojenie, lokálny poskytovateľ), je práve pripojenie pomocou mobilnej siete najstabilnejšie. Načítavanie stránok, práca s online archívom, alebo nahrávanie súborov, ktoré majú častokrát stovky megabajtov, funguje úplne bez problémov. Najmä rýchly upload 4G siete ocení každý, kto potrebuje odosielať väčšie objemy dát.

Pravdou však je, že aj pripojenie pomocou siete mobilného operátora má svoje obmedzenia. Rýchlosť pripojenia je iba jedným z parametrov, ktoré je potrebné brať do úvahy. Tým ďalším je latencia (odozva), ktorá sa označuje ako Ping. V prípade mobilnej siete je odozva podstatne vyššia, ako je tomu pri iných druhoch pripojenia. Práve preto nie je tento spôsob pripojenia veľmi vhodný na hranie online hier. Pri ich hraní totiž potrebujete dosiahnuť čo možno najmenšiu odozvu pripojenia. Nám však vyššia odozva nevadí, na hranie hier v redakcii nemáme vôbec čas.

Na druhej strane odozva v mobilnej sieti, ktorá sa konkrétne v našom prípade pohybuje v rozmedzí od 25 ms do 130 ms (v závislosti od použitého meracieho softvéru), úplne postačuje na všetky bežné činnosti, ktoré v redakcii robíme. Bez problémov vieme nahrávať súbory do online knižnice, prehliadať častokrát veľké e-mailové správy, prehrávať videá, alebo realizovať videokonferencie s našimi externistami. Po viac ako polročných skúsenostiach nás prekvapuje stabilne rýchle sťahovanie súborov, pri ktorých je reálna rýchlosť od 30 Mbps až po 35 Mbps. Samozrejme to platí pri pripojení viacerých počítačov a smartfónov naraz! Oveľa väčšiu radosť však máme z rýchleho uploadu neraz presahujúceho 15 Mbps. Ak však budete chcieť aj vy využívať internetové pripojenie pomocou LTE siete ako svoj hlavný druh pripojenia k internetu, budete musieť brať do úvahy aj FUP pre daný program.
V dobe, kedy množstvo domácností využíva možnosti optických vlákien, pričom veľké percento z nich ani zďaleka nevyužíva poskytnutú kapacitu, sme vám teda chceli ukázať, že aj redakcia technologického časopisu môže naplno pracovať so 4G internetovým pripojením od mobilného operátora. Niečo podobné bolo v našich začiatkoch absolútnou utópiou.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.