Netatmo, dnes už patriace pod giganta Legrand, má vo svojom portfóliu aj smart zvonček Smart Video Doorbell. Ten nie je žiadna novinka. Pomerne novou drobnosťou je ale jeho príslušenstvo.
Ide o krabičku In-Wall Transformer za pár desiatok eur, ktorá sa postará o to, aby ste si nemuseli k dverám inštalovať klasický spínací zvonček.
Idea Netatmo Smart Video Doorbell bola totiž od samého začiatku taká, že svoj starý zvonček zoberiete a vymeníte za smart. Žiadna komplikovaná inštalácia, stačí vymeniť zvonček za zvonček. Jednoduché.
Až ná pár výnimiek. Napríklad novostavby, kde sa už nenosí ten klasický zvonček na 230 V, ktorý zopnutím na dverách zazvoní na mechanický zvonček vo vnútri. Mnohí tento „nedostatok“ riešili a aj riešia pomocou bezdrôtových zvončekov za pár eur, ktoré stačí zasunúť do elektrickej zásuvky.
V takomto prípade sa ale Netatmo Smart Video Doorbell nedal vymeniť za pôvodný zvonček. Zvonček od Netatma vyžadoval 230 V elektrickú sieť. A keďže vyššie spomínané bezdôrové zvončeky nemali tiež prístup k mechanickému spínaciemu zvončeku, k Netatmo smart zvončeku bolo potrebné dokúpiť ten klasický spínací zvonec.
A namiesto jednoduchej inštalácie ste skončili s rozbombardovanou chodbou, v horšom prípade i potrebou zavolať skúseného elektrikára. Netatmo problém absencie zvončeka vyriešilo pomocou klasického adaptéra do 230 V zásuvky, ktorý dodával „šťavu“ do smart zvončeka.
Zároveň sa však objavilo zariadenie In-Wall Transformer, ktoré obchádzalo všetky potreby inštalácie mechanického zvončeka ako medzikusu medzi smart zvončekom na zárubni dverí či stene a elektrickou sieťou. Zároveň vďaka tejto krabičke môžete Netatmo Smart Video Doorbell nainštalovať napríklad aj na vstupnú bránu, stačí na nej mať vyvedených 230 V. Opäť, bez potreby byť jedným káblom spojený s mechanickým zvončekom vo vnútri.
Keďže žijeme v 21. storočí, vďaka In-Wall Transformer je Netatmo Smart Video Doorbell schopný zvoniť na smart reproduktore. A to sme si chceli aj vyskúšať. Inštalovanie klasického mechanického zvončeka a Netatmo Smart Video Doorbell sme totiž absolvovali už v redakcii pred nejakým časom.
Netatmo In-Wall Transformer je malá biela krabička s rozmermi len 25 x 36 x 20 mm so dvomi dvojicami káblov z každej strany. Jedna dvojica sa pripája do elektrickej siete, druhá na kábel vedúci k zvončeku.
Inštalácia je pomerne jednoduchá, ale nezaobíde sa bez prachu a špiny. Ideálne ak máte poruke priemyselný vysávač, ktorý nečistoty z vŕtania a sekania rovno odsaje a na podlahe ostane minimálne znečistenie.
V prípade inštalácie In-Wall Transformera je potrebné zariadenie schovať do steny. V našom prípade sme si spravili toto mieste rovno za plastovým krytom duálnej elektrickej zásuvky. Malá krabička In-Wall Transformer sa zmestí akurát nad krabicu zásuvky a stále bude skrytá pod vonkajším krytom zásuvky.
Ideálne riešenie, ak sa vám následne nechce akokoľvek opravovať stenu. Samozrejme, pred akoukoľvek prácou okolo elektrickej zásuvky vypnite poistky a uistite sa, že v zásuvke nie je elektrický prúd. Buď skúšačkou, alebo obyčajným použitím akéhokoľvek elektrického prístroja, napríklad aj nabíjačky.
Môže sa stať, že na skrinke s poistkami sú iné informácie ako v skutočnosti a vypnutím poistky „zásuvky chodba“ nevypnete práve tú jednu, ktorú šikovný elektrikár napojil na nejakú inú poistku.
Po vyhĺbení otvoru pre In-Wall Transformer nezabudnite pokračovať s vŕtaním diery pre elektrický kábel vedúci k zvončeku. Ak trafíte uhol tak, aby ste skončili tesne pri zárubni, môžete použiť tenkú elektrikársku bielu lištu (10×10 mm) a kábel viest popri zárubni až do výšky budúceho zvončeka z vonkajšej strany zárubne.
Neodporúčam viesť kábel z vonkajšej strany, to by ste prípadným zlodejom či vandalom priamo povedali, kadiaľ vám vedie zdroj energie k zvončeku a teda i kamere.
Následne stačí spojiť vodiče podľa farieb – hnedý na fázu, modrý na nulák. Rovnaké farby by ste mali nájsť aj v zásuvke, príp. fázový vodič môže byť aj čierny či sivý. Nukál, neutrálny vodič je vždy modrý.
Pri kábloch vedúcich z In-Wall Transformatora nezáleží na polarizácii, čo je uvedené aj v návode. Pripojiť ich môžete na akúkoľvek farbu v kábli, ktorý máte k dispozícii. Ak sa v tomto neorientujete, zverte prosím inštaláciu skúsenému elektrikárovi, alebo aspoň susedovi, ktorý sa vyzná. Nie je to raketová veda, ale aspoň aké-také skúsenosti by ste mali mať.
In-Wall Transforemer sa parádne zmestil do vnútra otvoru a ešte sa aj skryl za kryt elektrickej zásuvky… To by sme mali. Nasleduje tak inštalácia samotného zvončeka Netatmo. Pozor ale, stále nechajte poistky vypnuté, stále ideme pracovať s káblami.
Tie sú vyvedené v mieste, kde chceme maž zvonček z vonkajšej strany. Keďže naše dvere nesmerujú „do cesty“, ale sú pod 90° uhlom, vhod určite padne aj adaptér na telo zvončeka, ktorý ho mierne natočí. Pre mňa osobne by mohol byť uhol náklonu aj väčší, ale vystačím si aj s týmto. Káble z vnútra stačí prekryť a vyviesť do spodnej časti adaptéra a ten uchytiť dvoma skrutkami.
K nemu budeme kotviť základňu zvončeka, cez ktorú musíme prevliecť oba káble. Každý má svoju dierku, pričom je izolovaná. Aj telo zvončeka je totiž odolné voči poveternostným vplyvom, ostriekaniu vodou či prachu (IP44 + HZO coating) a schopné odolávať teplotám od -10°C do 40°C. Telo je z hliníka, plastu a skla. Pod sklom je uložená širokouhlá 140° šošovka a za ňou 2 Mpx čip s podporou Full HD videa s HDR, ale aj nočným videním vďaka IrDA diódam.
Zvonček ale nie je žiadny drobec, telo má rozmery 135 x 45 x 29 mm. Pred inštaláciou je dobré myslieť aj na jeho budúce umiestnenie. V predaji je iba v jedinej farbe – strieborno-čiernej. Vo vnútri je aj miesto pre maximálne 32 GB microSDHC kartu, na ktorú sa môžu ukladať aj záznamy z kamery. Na zálohu je ale možné použiť aj Dropbox či FTP server.
Jednou z nevýhod je podpora iba Wi-Fi 4, a teda 2,4 GHz siete. Podpora Wi-Fi 5 a 5 GHz siete by nebola na zahodenie, hlavne pri inštalácii, kedy mnohí už 2,4 GHz pre svoju pomalosť už nepoužívajú.
Ale späť k inštalácii. Po spojení káblov s jednoduchou svorkou a jej priskrutkovaní k základni stačí zvonček nasadiť a priskrutkovať v spodnej časti. Pozor však na to, aby ste o túto špeciálnu skrutku neprišli. Netatmo do balenia pribaľuje aj špeciálny skrutkovač určený práve na túto skrutku. Nie je to žiadna vychytávka, ale šikovné riešenie ako výrazne spomaliť prípadných zlodejov. Taká skrutkovač vo výbave bežne nemajú. Kým sa tak budú trápiť s odskrutkovaním zvončeka, vy už dávno zavoláte políciu.
A zvonček je na mieste! Sme v polovici…
Všetko ide ako po masle, appka poskytuje priebežné pokyny na bezpečnú inštaláciu…
Až do momentu, kedy sa má zvonček pripojiť k reálne Wi-Fi sieti. Tu sa obrňte trpezlivosťou, no vedzte, že sa to raz podarí. Nám na 4. pokus.
Potom sa ešte môže stať, že počas inštalácie sa stratí spojenie… A tak skúšame a čakáme, resetujeme zvonček a skúšame a čakáme.
Nakoniec už ani nevieme po koľkých pokusoch sa to podarilo. Wi-Fi router je v našom prípade asi 2 metre od dverí a jedinou prekážkou medzi zvončekom a routrom sú vchodové dvere. Zvonček teda funguje a ideme ďalej.
Žiaľ, niet ako. V návode In-Wall Transformera je jedine to, že máme pokračovať podľa pokynov v appke. V appke Home + Security ale nič viac nie je. Prehľadávame nastavenia, ale v nich nie je nič o spojení so smart reproduktorom. Pritom doma máme dva od Sonosu. Ani jeden v appke nefiguruje.
Až o nejaký ten čas neskôr sa priamo od Legrandu dozvedáme, že na spojenie smart zvončeka so smart reproduktorom je nutné ísť do appky HomeKit v prípade, ak máme smart repro od Apple so Siri, alebo do appky Google Home, ak máme smart repro s Google Assistentom. Až v nich je možné spojiť, alebo skôr potvrdiť voľbu, že chceme dostávať hlasové upozornenia o zvonení zvončeka v smart reproduktore.
Ak teda niekto zazvoní pri dverách, v našom prípade Google Assisten v Sonos Arc oznámi, že je niekto pred dverami. Ak ale máme Arc nastavený na nízku úroveň hlasitosti, tak to nemusíme ani počuť.
Toto by teda bolo dobré nielen doplniť do návodu na používanie In-Wall Transformera, ale zároveň aj softvérovo doladiť, aby bolo napríklad možné nastaviť hlasitosti takýchto oznamov. Každopádne, to, že niekto zvoní vieme v smartfóne či smart hodinkách a s dotyčným vieme aj obojsmerne komunikovať. Toto je výborné a veľmi praktické.
Navyše, keďže máme smart zámok a smart kamery, môžeme na diaľku otvoriť dvere pokojne aj kuriérovi. Stačí odblokovať alarm, otvoriť dvere, overiť si cez kameru, že balíček je vo vnútri a dvere zatvorené a dvere na diaľku opäť zamknúť, zapnúť alarm a cez zvonček poďakovať kuriérovi. 21. storočie ako sa patrí. Aj vďaka Natatmo produktom.
Aktuálne ceny Netatmo Smart Video Doorbell nájdete aj na Heureka.sk: