Reklama

Ako na bezpečné heslo? Treba sa držať niekoľkých zásad

Zdroj | ESET
Michal Sobek
Zdroj | ESET
Zdroj | ESET

Keď odchádzate z domu alebo od auta tak ich určite zamknete a nenecháte okolie sa pozrieť na to, ako váš kľúč vyzerá. Podobne to platí aj v online priestore. Aké silné máte heslo? Tieto tipy vám rozhodne pomôžu.

Pozrite si

Táto aplikácia kradne heslá. V Google Play už infikovala 100 000 zariadení

Kedy som si naposledy vytváral nové heslo? Ako som pri ňom postupoval? Zdá sa mi heslo dostatočne bezpečné? Aj to sú najčastejšie otázky, ktoré si pokladáme.

Zdroj | Towfiqu barbhuiya

S rokmi narastá aj počet hackerských útokov a častokrát sa stretávame s tým, že prídeme o svoje účty, pretože sme mali jednoducho slabé heslo. Dávame si číselné postupky, mená našich domácich miláčikov alebo ešte horšie – opakujúce sa jedno číslo, že veď aj tak koho by zaujímal môj účet. A to je chyba.

Pozrite si

Používate tieto príšerné heslá? Dnes je ideálna príležitosť zmeniť si ich

Najľahším spôsobom, ako znepríjemniť hackerom nabúrať sa do vášho účtu je používanie diakritiky, čísel,  interpunkčných znamienok a pšeciálnych symbolov (. , ! ? : ; + € ). Už len tým, že by vaše heslo bolo „guľôčka“, bude mať softvér na generovanie hesiel vážny problém. Pridajte k tomu číslo a veľké písmeno a máte silné heslo.

Zdroj | Pixabay

Dobrým tipom je aj použitie čo najdlhšieho hesla. To zaberie útočníkom viac času vám ho prelomiť. Pre čo najväčšie bezpečie neodporúčame si heslá ukladať v internetovom prehliadači. Ak áno, tak si aj zariadenie zabezpečte heslom.

Ak sa vám nedarí vytvoriť vlastné heslo, tak existuje viacero webových stránok, ktoré vám s tým pomôžu. Napríklad heslo.sk. Najskôr si zadáte parametre hesla.

Zdroj | heslo.sk

Napríklad, či má byť vysloviteľné alebo náhodné. Určíte si aj to, či má heslo obsahovať veľké písmená, malé písmená, číslice a práve už spomínané špeciálne symboly. Následne si určíte rozsah hesla a stránka vám vygeneruje vami určený počet hesiel.

Odborníci tvrdia, že je dobré si heslá k službám pravidelne meniť a dokonca by ku každej službe malo byť použité iné heslo. Ako v tom potom nemať chaos? Nabudúce sa pozrieme na správcu hesiel, čo je skvelý nástroj na to, aby ste mali všetky svoje heslá pekne pod palcom.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.