Reklama

Ako mať smart osvetlenie v dome aj bez často potrebného hubu?

Števo Porubský

Určite viacerí z vás riešili dilemu, ako v dome či kancelárii vytvoriť smart svetlá, no systém s nejakým ďalším hubom, ktorý by svetlá či žiarovky ovládal, neprichádzal do úvahy. Navyše ani cena smart svetiel s hubom nie je najnižšia. Keď sa nám na test dostali smart žiarovky od TP-Linku, riešenie bolo na stole.

TP-Link má pod značkou Kasa pomerne široký výber smart žiaroviek, žiaľ, väčšinou s E27 závitom. Ak teda máte lampy, ktoré majú iné závity, resp. prípojky, veľa zázrakov so žiarovkami od TP-Linku nenarobíte. Zaujímavo ale vyzerá nový LED pásik, ktorý TP-Link zaradil nedávno do ponuky.

My sme na test dostali dve E27 LED žiarovky, a to modely KL130 (s modrým pásikom) a KL120 (so sivým pásikom). Jedna dokáže meniť intenzitu a teplotu bielej farby, druhá dokáže pracovať v celom RGB farebnom spektre.

Obe žiarovky nie sú o nič väčšie ako bežné LED žiarovky, ktoré dnes už bežne kúpite v každom elektre. Na rozdiel od nich sú ale podstatne múdrejšie. Vďaka Wi-Fi modulu vo vnútri dokážu komunikovať cez sieť internet s appkou v smartfóne. Vďaka tomu viete pomerne jednoducho o rýchlo zapínať či upravovať konkrétne svietidlá nech ste kdekoľvek na svete.

Nutnou podmienkou je ale: 1. aby bolo svietidlo zapnuté (a žiarovka príp. v stand-by režime) a 2. aby ste mali v domácnosti Wi-Fi sieť, v ktorej sú žiarovky pripojené, pripojenú na internet. Ak vám teda náhodou vypadne Wi-Fi, alebo i samotný internet, so žiarovkami na diaľku neurobíte nič.

To je prakticky so všetkými smart gadgetmi do domácnosti. Len minimum z nich má vlastný LTE modem a batériu, vďaka čomu dokážu fungovať aj bez elektrickej siete alebo Wi-Fi/káblového internetu.

Inštalácia Wi-Fi žiaroviek od TP-Linku je otázkou niekoľkých minút, slovom zhruba dvoch. Stačí vymontovať pôvodnú žiarovku zo svietidla či stolnej lampy, priskrutkovať novú žiarovku, medzitým si nainštalovať appku Kasa Smart (Android aj iOS), spustiť aplikáciu, zapnúť lampu a pridať nové zariadenie do appky.

Zariadenie preto, lebo cez appku Kasa je možné ovládať prakticky všetky smart zariadenia od TP-Linku, vrátane kamier, smart zásuviek, svietidiel, vypínačov, senzorov či Wi-Fi routrov a ich extenderov.

Preklikaním sa cez ponuku sa nakoniec dostanete k pripojeniu žiaroviek, po ktorom ich viete následne pomenovať a priradiť pre konkrétnu miestnosť. Dokonca je možné zmeniť aj ikonku svietidla, pre lepšiu orientáciu pre prípad, že v miestnosti máte viacero svietidiel so smart žiarovkami.

Zaujímavosťou je, že v appke je možné pre každú LED-ku zmeniť ako sa má správať po jej zapnutí v prípade zapnutia cez appku, ale aj pri zapnutí cez vypínač.

V aplikácii je samozrejme možné meniť intenzitu osvetlenia, teplotu farieb, v prípade modelu KL130 aj farbu svetla. Nechýbajú ani prednastavené správania a plánovania.

Plusom appky je i to, že vie určovať spotrebu daných žiaroviek. Žiaľ, či ide o správny údaj neviem so 100% istotou povedať, ani po desiatkach minút sa parameter nezmenil. Pri dlhodobejšom používaní ale verím, že sa hodnota zlepší.

Za nevýhodu možno považovať fakt, že obe žiarovky majú maximálny jas 800 ANSI lúmenovv, čo je porovnateľné so zhruba 50-55 W žiarovkou. Pre bežné použitie je to vcelku dostačujúce, no pokiaľ máte v miestnosti jediný zdroj svetla (napríklad kúpeľňa, chodba apod.), 800 lúmenov je pomerne málo.

V oboch prípadoch je spotreba okolo 10 W. Obe pracujú výhradne v 2,4 GHz Wi-Fi sieti. A to najlepšie na záver, cena. Žiarovka KL130 stojí necelých 35 €, žiarovka KL120 sa predáva za cenu necelých 27 €. Je to síce násobne viac, ako bežné LED žiarovky, no tie nie sú smart.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.