Appku iMovie dostáva zadarmo každý vlastník počítača Mac. Apple sebavedomo tvrdí, že videoeditor bohato stačí na bežné úpravy. Pre profesionálov má platený program Final Cut Pro X.
Priznám sa, že táto aplikácia bola jednou z vecí, na ktoré som sa tešil, keď som prechádzal z Windows na macOS. Moje prvé dojmy boli rozpačité, je to však len vec zvyku. Kým som sa zorientoval v appke, niekedy som mal pocit, že mám len jednu ruku, ale tak to v Apple jednoducho je. V snahe odlíšiť sa od Windowsu niekedy forma víťazí nad zdravým rozumom. Neviem si predstaviť, ktorý pedál by chýbal v aute Designed by Apple. Brzda, alebo plyn?
Poďme však k iMovie. Môžem povedať, že je to podarený program a pravidelne v ňom robievam. Obsahuje veľa funkcií a vydalo by to na knihu, aby sa dalo opísať čo všetko sa dá v tejto appke urobiť. Ja som sa rozhodol pripraviť pre vás krátky návod, ako v iMovie jednoducho urobiť pekné video.
Spustíme si aplikáciu a klikneme na + .
Systém nám dá na výber. Klikneme na Film.
Tu si zvolíme Importovať médiá.
Na ploche som vytvoril pre náš rýchlokurz adresár Dovolenka. Takže v ľavom stĺpci vyberieme Plocha a kde je adresár – Dovolenka.
Tu som pre naše účely uložil tri obrázky a štyri videá. Pre lepšiu (a rýchlejšiu) prácu doporučujem pri zostavovaní podkladov vytvoriť adresár, z ktorého budete importovať médiá do iMovie.
Vyberieme si médiá, ktoré chceme vložiť do filmu. V našom prípade všetky.
Médiá sa nám zobrazia vo videoeditore. Prvé tri sú fotografie – informuje nás o tom ikonka fotoaparátu v ľavom hornom rohu,
Označíme všetky videá. (Shft + odklikanie videí.)
Takto označené ich presunieme do spodnej časti obrazovky. Všimnite si, že sa nad nimi ukázala časová os – celková dĺžka nášho filmu má momentálne 59 sekúnd.
Ďalej som umiestnil jednu fotku na úvod, bude nám slúžiť ako pozadie pre názov filmu.
Zvyšné dve fotky umiestnime za videá, na koniec. Prečo? Keď nakrúcate nejakú udalosť, určite okrem filmovania aj fotíte. Vydarené fotky preto zvyknem dávať na koniec filmu, aby som ho tak uzavrel. Ale to je vec umeleckého pohľadu, vy to samozrejme nemusíte tak robiť.
Obrázok sa dá editovať. Rýchlo na neho 2x klikneme a v náhľadovom okne sa nám zobrazia možnosti. Vidíme, že appka nám obrázok „rozhýbala“ pomocou priblíženia. Ak chceme statický obrázok, klikneme vpravo hore na Reset.
Pripravenú obrazovú časť máme, môžeme do videa vložiť audio. Vedľa voľby Moje médiá je tlačidlo Audio. Otvoríme ho, tam sa nám ukážu uložené voľby.
Ja osobne efekty nepoužívam, cez audio vložím pesničku (alebo pesničky), ktorá majú slúžiť ako hudobné pozadie. Treba si uvedomiť, že ak filmujeme našu dovolenku, sme s kamerou niekde pri mori, kde hučí more a fúka vietor, nie je to balzam na uši. Stíšim teda audio z videa a nahradím to peknou hudbou.
Vedľa tlačidla Audio je ďalšie – Titulky. Pomocou tejto funkcie si pohodlne urobíme názov nášho krátkeho filmu. Je tu veľa možností – dá sa vyhrať s farbami, veľkosťou a typom písma. Menej je však niekedy viac, preto s tým nepreháňajte.
Za tlačidlom Tiulky je ďalšie – Pozadia. To nám slúži, ako hovorí názov, na vloženie pozadia. My použijeme vlastné, tak som ich možnosť v tomto prípade nevyužil.
Posledné tlačidlo sa volá Prechody. Slúži na prelínanie jedného obrazu s druhým. Je ich veľa, treba sa držať zásady – menej je viac.
A blížime sa k záveru, Ak sme si istí, že je všetko tak, ako má byť – na pozretie spracovaného videa nám slúži veľká obrazovka napravo – môžeme naše dielko vyexpertovať. Tlačidlo nájdeme vpravo hore. To nám ponúkne osem možností. Ja si vyberiem poslednú – vytvoriť súbor.
Zvolím popis, aj značky pre lepšiu orientáciu v budúcnosti. Nastavím rozlíšenie, kvalitu a ako komprimovať – rýchlejšie, alebo lepšou kvalitou. Ja som zvolil najväčšie rozlíšenie a najlepšiu kvalitu. Treba si však uvedomiť, že aj krátke video môže mať niekoľko GB!
Potom si vyberiem miesto exportu. Vybral adresár, kde som mal podklady na video. Potvrdíme tlačidlom Uložiť.
Časomiera vpravo hore, vedľa tlačidla exportu, nás informuje o priebehu renderovania. Tento proces je, prirodzene, závislý od dĺžky videa, množstva prechodov a efektov.
A to je všetko. Jednoduché? Možno sa to bude zdať na prvý pohľad komplikované, ale verte, že je to len otázka cviku. Toto je len základná úprava v hrubých rysoch. Časom uvidíte, čo potrebujete práve vy a určite si to dokážete vytvoriť. Klávesové skratky pre iMovie nájdete tu.
Dobrou správou je, že iMovie je aj v iPadoch, kde sa dá tiež pohrať s videom podobným spôsobom.
Tak ako? Vyskúšate to? Alebo v iMovie machrujte už dávno a toto všetko už dávno viete?