Technológie postupne prenikajú aj do tých najstarších športov a výnimkou v tomto smere nie je napokon ani futbal. Pred dvomi rokmi predstavená technológia smart lopty sa počas tohtoročných Majstrovstiev Európy konečne uplatnila v zápasoch aj v reálnom čase. Ako ale vlastne funguje?
Technológia pripojenej lopty, alebo tzv. adidas Suspension System, ako ju výrobca oficiálne nazýva, už úradovala aj v rozhodnutiach VAR tímu.
Osadenie pohybových senzorov, kamier, GPS a ďalších technológií, je do niektorých športov jednoduchšie ako do iných. V krikete sa tzv. snickometer merajúci dotyk pálky či rukavice hráča s loptou, využíva už od polovice 90. rokov, nehovoriac o dátach sledovaných v motoršporte. Pri futbale však potrebujete dáta sledovať a prenášať bez toho, aby ste senzormi akokoľvek ovplyvnili hru, charakteristiku lopty alebo pohodlie hráčov.
Vďaka miniaturizácii senzorov a novým postupom pri výrobe, sa to napokon podarilo spoločnosti Adidas, ktorá takzvanú technológiu pripojenej lopty predstavila ešte v roku 2022. Je to ale až tento rok, kedy sme mali možnosť vidieť dáta z tejto lopty priamo v živom vysielaní. Tento historický moment sa odohral práve počas zápasu nášho tímu, tentokrát už zabudovaná do „Fussballliebe“, oficiálnej lopty pre tieto majstrovstvá.
Ak ste pri sledovaní tohto zápasu začali premýšľať, ako je možné zabudovať do vzduchoprázdnej lopty senzor bez toho, aby to ovplyvnilo samotnú hru, ako prvé a najjednoduchšie riešenie vám zrejme napadlo aj to, ktoré adidas zvolilo. Citlivý senzor doslova vysí uprostred lopty, kde ho drží niekoľko flexibilných vlákien.
Takzvaná ineraciálna meracia jednotka, je senzor pohybu podobný, ako využíva váš smartfón alebo inteligentné hodinky. Senzor v tomto prípade sleduje každý pohyb lopty pri frekvencii 500 Hz a tieto dáta takpovediac v reálnom čase, v praxi v priebehu sekúnd, prenáša videorozhodcom.
Rozhodcovia tak môžu na krivke nasnímaného pohybu presne vidieť, či a kedy došlo ku kontaktu hráča s loptou, napríklad už pri riešenej hre rukou. V kombinácii so sledovaním polohy hráčov a využitím umelej inteligencie ale navyše môžu videorozhodcovia využívať aj polo-automatické rozhodovanie o offside.
Samotná lopta Fussballliebe používaná pri aktuálnych majstrovstvách, je okrem toho moderná aj po stránke použitých materiálov. Vonkajší plášť lopty bol vyrobený z recyklovaného polyesteru a maľovaný atramentom na vodnej báze. Každá vrstva lopty navyše obsahuje aj ostatné prírodné materiály ako sú kukuričné vlákna či cukrovú trstinu.