Apple ešte s príchodom iPhone 14 prišiel s veľkou novinkou – satelitnou komunikáciou. Odvtedy každý nový iPhone podporuje SOS satelitnú komunikáciu, no pribudli aj smartfóny s Androidom.
A keďže máme v redakcii naraz dve vlajkové lode so satelitnou komunikáciou, chceli sme si vyskúšať ako funguje. Funguje vôbec?
Človek nikdy nevie kde a za akých okolností sa ocitne. Signál môže vypadnúť prakticky kdekoľvek a kedykoľvek, dokonca aj na miestach, kde pokrytie signálom bežne je. Stačí sebemenšia prírodná katastrofa a človek je bez signálu. Ak sa navyše ocitne v situácii, že potrebuje privolať pomoc, je to o to horšie. Tu má nastúpiť satelitná komunikácia, ktorá práve vďaka pripojeniu k satelitom na nízkej obežnej dráhe dokáže pomôcť komunikovať so záchrannými zložkami.
Nečakajte preto, že ak má smartfón v špecifikáciu položku „satelitná komunikácia“, že s ním budete vedieť telefonovať kdekoľvek na svete. Na to sú iné telefóny, satelitné. Vyzerajú stále ako z roku 2000 a ceny za služby sú tiež také, aké sme mali u našich mobilných operátorov pred asi 25 rokmi. To nechcete.
Satelitná komunikácia v prípade smartfónov v súčasnosti znamená to, že s nimi viete v prípade núdze poslať SOS správu záchranným zložkám. Aj to má ale svoje obmedzenia…
Čo potrebujete?
Zásadné je mať smartfón s podporou núdzovej satelitnej komunikácie. Ide o iPhony 14, 15 a 16 (všetky verzie) a vybrané Android smartfóny, napríklad Google Pixel 9 (všetky verzie). Vo svete existujú aj ďalšie Android smartfóny s možnosťou satelitnej núdzovej komunikácie, no ide o čínske modely fungujúce výhradne v Číne, resp. Ázii. Niežeby vyššie spomínané americké smartfóny fungovali globálne, ale predsalen ponúkajú lepšie pokrytie.
V prípade iPhone je dobré nastaviť si základné informácie vopred vo forme Medical ID. Napríklad okrem mena viete nechať dôležité informácie o sebe a vám blízkej osobe zobraziť aj na zamknutom displeji. Ak sa totiž do iOS nevie niekto dostať, v prípade zadávania PIN kódu vie v ľavom spodnom rohu nájsť SOS, kde sú tieto informácie zobrazené.
Ja mám napríklad aj to, že som darca orgánov (keby niečo), ale aj kontakt na manželku a ďalšie, hlavne pre zdravotníkov dôležité informácie. Ak máte iPhone a toto ešte nemáte nastavené, nastavte si to. V nastaveniach stačí dať hľadať Medical ID, alebo Zdravotné ID. iOS vás presmeruje do appky Zdravie, kde tieto informácie viete jednoducho vyplniť.
SOS komunikácia v iPhone funguje cez globálnu sieť Globalstar, no má ale svoje nedostatky. Zásadným, pre našinca je, že funguje iba v USA, Kanade, Francúzsku, Nemecku, Írsku, UK, Austrálii, Belgicku, Taliansku, Luxembursku, Holandsku, na Novom Zélande, Portugalsku, Rakúsku, Španielsku, Švajčiarsku a Japonsku. Na Slovensku zatiaľ túto funkciu využiť neviete. Zatiaľ. Apple konektivitu rozširuje, raz sa jej dočkáme aj u nás.
Ak máte operačný systém Android, taktiež potrebujete smartfón, ktorý SOS satelitnú komunikáciu podporuje. Aktuálne sú to modely Pixel 9, ale aj ďalšie kúsky od čínskych výrobcov. Pixel podporuje siete Iridium vďaka modemu Samsung Exynos 5400, čínske zas riešia satelity Beidou a Tiantong. Žiaľ, ani väčší „záber“ nepomohol k tomu, aby sme službu vedeli využívať v Európe, resp. na Slovensku.
Prekvapením je, že aj Samsung využíva spomínaný modem vo svojich vlajkových lodiach s Androidom, no ani jedna z nich neponúka satelitnú SOS komunikáciu. Dokonca obojsmernú satelitnú komunikáciu podporoval aj Exynos 5300.
Aj v Androide nájdete položku Zdravotné údaje v sekcii Bezpečnosť a tieseň v Nastaveniach. Ak tieto údaje ešte nemáte vyplnené, smelo do toho. Nikdy neviete, kedy ich bude musieť niekto použiť na vašuch záchranu. K nim sa vie taktiež ktokoľvek dostať pokiaľ nevie odomknúť váš smartfón v sekcii SOS.
V prípade Androidu, resp. Google Pixelov 9 je ale pokrytie ešte horšie. Službu SOS komunikácie cez satelit je možné aktuálne využívať iba v USA.
Ako na to?
V prípade iPhone, ak sa ocitnete mimo pokrytia akéhokoľvek mobilného a Wi-Fi signálu, iOS to zistí a ponúkne vám komunikáciu cez satelit. Odpovedaním na základné otázky pomocou textu viete pomerne presne opísať čo a kde sa deje. Text bude následne odoslaný najbližšej stanici prvej pomoci vrátane vyššie spomínaného Zdravotného ID. Čerešničkou je, že SOS komunikácia vie poslať záchranným zložkám aj GPS polohu i stav batérie.
Na to ale potrebujete pripojenie k satelitu, na čo vás iOS taktiež v krokoch navedie. Nutné je, aby ste boli ideálne vonku, alebo aspoň pri okne, kde máte jasný výhľad na oblohu. Stačí pritom nájsť iba jediný satelit. V niektorých prípadoch je možné, že si SOS komunikácia vyžiada aj dodatočné informácie, no odpovedať je nutné v svetovom jazyku, po slovensky nevie.
Cez satelit je ale možné poslať núdzové informácie, ktoré ste predtým poslali na záhrané stredisko aj blízkym formou SMS. Nutné je, aby aj váš núdzový kontakt mal iMessage a iOS 16.1 a novší. Ak nemá, príde mu správa z medzinárodného čísla a pre ďalšie prijímanie správ je nutné odpovedať na správu slovom YES.
Aj v prípade Android smartfónov to funguje podobne – ak nie je k dispozícii žiadna mobilná či Wi-Fi sieť, smartfón ponúkne komunikáciu cez satelit. S tiesňovou linkou komunikujete pomocou správ, okrem základných otázok a odpovedí so správami posielate údaje aj o polohe a stave batérie smartfónu. Rovnako môžete i nemusíte cez SOS komunikáciu poslať notifikáciu o svojom probléme aj núdzovým kontaktom, ktoré máte uvedené v aplikácii.
V prípade Apple aj Google je satelitná komunikácia bezplatná na prvé dva roky od aktivácie smartfónu. Aký bude poplatok za využívanie služby po uplynutí 2-ročnej doby nie je zatiaľ známe. Pravdepodobne budú existovať paušály, s ktorými bude možné pristupovať v prípade nutnosti aj do satelitnej siete. Predpokladať môžeme, že budú existovať hlavne vo veľkých štátoch ako USA, Kanada a ďalších, kde pokrývanie územia klasickými BTS je nerentabilné.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.