Reklama

Ako fotí Google Pixel 9 Pro? Špičkovo, chyby sa ale nájdu

Števo Porubský

Google Pixel 9 Pro používam nejaký ten deň a tak som už stihol spraviť aj niekoľko desiatok ak nie stovák záberov. Okrem toho, že som ním nedávno fotil a točil LED lampu BenQ LaptopBar, nafotil som aj desiatky ukážkových záberov.

Na nich vidieť, že Google Pixel 9 Pro má špičkový fotoaparát, no na pozadí viem, že má ešte čo robiť, aby bol možno aj tým najlepším.

Google Pixel 9 Pro je vybavený 50 Mpx snímačom s veľkosťou až 1/1,31″ aký mal aj predošlý model Pixel 8 Pro. Rozdiel je v tom, že teraz ho dopuje ešte výkonnejší hardvér a softvér na spracovanie obrazu. O výsledok sa stará umelá inteligencia. Tú je cítiť, ale možno až príliš. Napríklad s novou funkciou Pridaj ma, kedy na jednom zábere môžete byť všetci bez toho, aby ste museli o fotku prosiť okoloidúcich. Stačí zosnímať prvú fotku, vymeniť sa s niekým na obraze a on zosníma druhú. Následne obe fotky AI spojí do jednej.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

9 vecí, ktoré vás na Google Pixel 9 Pro dostanú

Sú tu ale dva problémy. Je nutné, aby ste stáli vedľa seba tak, aby ste sa ideálne nedotýkali (mám na mysli sekundárny záber). Akonáhle sa postavíte za seba, AI tak zmixuje obe fotky, že sú nepoužiteľné. To vám radšej ukazovať ani nebudem. Druhým problémom je, že Pridaj ma funguje výlučne s ľudmi. Predmety AI nerieši a tak ani túto plyšovú opicu systém nedokázal spojiť. Výsledkom sú tak len dve rozdielne fotky. Čarovanie a vytváranie kreatívnych záberov sa tak zatiaľ nekoná.

Snímač je uložený pod 24 mm stabilizovanou optikou so svetelnosťou f/1,68, pričom výsledkom je vždy 12,5 Mpx záber. Ak si ale cez menu fotoaparátu zvolíte Pro zábery, vybrať si môžete aj 50 Mpx snímanie. Vybrať si môžete aj RAW, no z neznámych príčin Pixel 9 Pro nedokáže fotiť iba tie. Zároveň ukladá aj JPEG zábery. To by bolo ešte ok, veď nech sa rýchlejšie prehliadajú vo Fotkách, no prečo nie je možné z Fotiek následne stiahnuť hromadne len RAW je veľmi divné. Namiesto nich sa nesťahujú oba formáty, ale iba miniatúrny JPEG. Verím, že sa toto ešte nejakým spôsobom zlepší, opraví, zmení… čokoľvek, len nech si viem sťahovať RAW tak ako doteraz z iPhonu.

Hlavnému fotoaparátu sekunduje 48 Mpx snímač s veľkosťou už len 1/2,55″ uložený pod 12 mm optikou a rovnaký snímač pod 110 mm optikou. Vychádzam pritom z prepočtov z Lightroomu, nie priamo dátami od výrobcu. Ten totiž tvrdí, že hlavná optika je 26 mm, ultraširokouhlá má 13 mm a teleobjektív že má 113 mm ohnisko. Milimeter hore-dole, zaujímavejšie je to až pri porovnaní s konkurenciou.

Čo sa objektívov týka, potešilo ma, že v Pro režime je možné ručne si vyberať „šošovky“. Inak povedané, v Pro režime si máte možnosť manuálne vybrať ktorým fotoaparátom budete fotiť. Takto sa vám nebude stávať, že sa počas fotenia budú prepínať ultraširokouhlý a hlavný. 12 mm optika je totiž aj na makro zábery a keď AI vyhodnotí, že pred objektívom je niečo na makro záber, prepne objektív, no zároveň posunie obraz, pretože už fotíte iným fotoaparátom na zadnej strane.

Ukážka snímania pri 0,5x (12 mm), 1x (24 mm), 2x (49 mm) a 5x (110 mm) zväčšení:

Potešilo ma aj makro. Stále to nie je ako v prípade iPhonu (porovnanie už čoskoro), no Google Pixel 9 Pro má výrazne lepšie makro zábery ako drvivá väčšina fotomobilov na trhu. Veď sledujte…

Obsah pokračuje pod reklamou

S makrom súvisí aj taktiež nová funkcia Zlepšený zoom. Tú nájdete až v menu úprav záberov. Funguje celkom jednoducho – niečo odfotíte, ale chcete to ešte priblížiť a doostriť. AI sa o to postará. Výsledok? Často až dychberúci! Nevýhodou je, že výsledok má rozlíšenie 2 048 x 1 542 px, teda 3,15 Mpx.

Nočné zábery z ruky sa tiež vedia často vydariť, odporúčam v tme a prítmí robiť aspoň dva zábery. Keď aj jeden nevyjde, druhý často áno.

Obsah pokračuje pod reklamou

V absolútnej tme je čosi možné odfotiť, no nie z ruky a nie v bežnom režime, ale v režime Dlhá expozícia. Statív je ale nutnosť.

A ako to vyzerá počas pekného dňa? Skúsme najskôr zelená vs. modrá obloha:

Podanie farieb je tiež špičkové. Dávno som nevidel smartfón, ktorý by tak verne dával do záberov farby. Občas sú síce o čosi teplejšie ako by som čakal, ale to je otázka sekúnd napríklad v Lightroome a máte excelentný záber. Aby som nezabudol, fotky v článku sú neupravené, iba zmenšené v Lightroome, aby článok nemal desiatky MB. Pixel 9 Pro zároveň ponúka aj mäkšiu kresbu, snaží sa minimalizovať kontrast, čím chce akoby docieliť efekt profi objektívov. Stačí sa potom chvíľu hrať a výsledkom sú zaujímavé zábery:

Obsah pokračuje pod reklamou

Google Pixel 9 Pro si vie veľmi dobre poradiť aj s prechodmi tieň – ostré svetlo. Toto je ukážka za všetky:

Zaujímavý môže byť aj režim Romazania pozadia, ideálny je však na pohybujúce sa predmety či ľudí. Tie a tí sú potom celkom ostrí, pozadie na nimi je rozmazané.

Je to čosi iné ako režim Portrét, kedy fotoaparát umelo priblíži objekt a tým pôsobí pozadie ešte viac rozostrené.

Google Pixel 9 Pro má podľa mňa šancu byť jedným z najlepších fotomobilov na trhu. Google by mal ale priniesť určite update, ktorý vyladí drobné muchy hlavne AI. A ja idem hľadť riešenie ako získavať do Macu RAW zábery z Pixelu čo najmenej bolestne a s minimom straty času.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.