Pred niekoľkými mesiacmi som testoval pomerne široké portfólio smart produktov do domácnosti od TP-Linku pod značkou Tapo. Medzi produktami sa objavili aj smart vypínače S210 a S220.
Na prvý pohľad sú výborné, s moderným dizajnom, hoci priemerným plastovým materiálom. Ich cena ale nie je vôbec vysoká vzhľadom na to, že majú v sebe okrem iného aj Wi-Fi modul.
Práve cez ten komunikujú s okolím, resp. mobilnou appkou Tapo od TP-Linku. Inštalácia je tiež extrémne jednoduchá, stačí vypnúť ističe, vymontovať pôvodný vypínač a nahradiť ho novým. Kde dať aký kábel nájdete priamo na zadnej strane vypínača.
Ten, kto ale vypínače navrhoval by si zaslúžil zníženie platu alebo platené štúdium ako vyzerajú konkurenčné, pokojne aj dumb vypínače. Ktovie ako je to v Číne, no v Európe je celkom bežné mať vedľa seba aj 2-3 či dokonca aj 4 vypínače. Tiež je celkom bežné, že jedno svetlo, hlavne to na chodbe je možné zapínať a vypínať na viacerých miestach.
Ani na jedno a ani na druhé tvorcovia smart vypínačov TP-Link Tapo absolútne nemysleli. Keďže som ale dostatočne tvrdohlavý a vypínače som mal kúpené dlhšie ako by bola zákonná lehota na vrátenie, rozhodol som sa to risknúť a namontovať ich po svojom.
Vznikli mi totiž dva problémy – dva vypínače Tapo vedľa seba nadáte, nech sa vám to zdá akokoľvek hlúpe. Sú tak obrovské, že ak máte klasické dvoj či troj okienkové vypínače a teda aj „krabice“ za nimi, bude vám chýbať tak 1 centimeter miesta. Šialené. Našťastie som mal vedľa seba iba dva vypínače a nie tri, to by už určite nešlo.
Keďže som ale odstránil kotvenie v inštalačných krabiciach v stene, musel som vypínače prevŕtať v ich rohoch, kde nie sú žiadne potrebné prvky a cez ne ich ukotviť pomocou malých hmoždiniek do steny.
TP-Link mi tak narobil mnoho vrások, šedín a neporiadku všade navôkol, vrátane steny, z úprav a vŕtania a obral o dobrú hodinu rozmýšľania a roboty, aby mohli byť dva vypínače vedľa seba.
Samozrejme, smart vypínače je možné vytvoriť aj inak. Ak chcete Tapo, inštalačné krabice dáta ďalej od seba. Ak nechcete Tapo, čo vám nezazlievam, môžete pod dumb vypínače použiť jedno z mnohých relé. Prečo? Pretože relé vie riešiť druhý problém, ktorý mi vznikol na opačnej strane miestnosti.
Dva vypínače nad sebou som nahradil jedným dvojitým. Žiaľ, jeden pôvodný vypínač dokázal obsluhovať svetlo v obývačke tak, že na jednej strane miestnosti vypínač svetlo zapol, na druhej vypol. So smart vypínačmi TP-Linku nič také možné nie je.
Ale je možné to spraviť inak. Spojiť kontakty pod novým smart svetlom, aby svetlo svietilo neustále a vypínať/zapínať ho bude iba jeden z dvoch vypínačov na opačných stranách miestnosti. Ten druhý vypínač ale vďaka tomu, že je smart, je možné naprogramovať tak, aby jeho stlačením sa zapol alebo vypol vypínač na opačnej strane miestnosti.
V skratke povedané – prvý vypínač vypína a zapína svetlo fyzicky, druhý posiela príkaz na zapnutie a vypnutie cez Wi-Fi tomu prvému. Tak isto je to možné vyriešiť aj v prípade, ak jedno svetlo (na chodbe) ovládajú napríklad aj 4 vypínače.
Vypínače S210 a S220 sú síce šikovné a zaujímavé, ale iba dovtedy, kým ich nemusíte dať vedľa seba či nad seba. Snáď TP-Link ešte prinesie model S230, ktorý bude šikovnejší a použiteľnejší. Konkurencia má vypínačov, ktoré je možné inštalovať vedľa seba neúrekom.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.