Zdá sa, že s príchodom každej novej generácie mobilných technológií sa zrýchľuje nielen nielen vývoj a dátová konektivita, ale aj ich penetrácia a adaptácia spotrebiteľmi.
Siete 1G, s drahými, ťažkými a primitívnymi telefónmi a službami oslovili za roky svojej existencie len nepatrnú časť populácie. Siete 2G znamenali prelom. Boli digitálne, priniesli široké portfólio nových služieb a revolúciu v hardvéri samotných mobilov. Konkurencia operátorov zároveň stlačila ceny služieb, čo predznamenalo koniec dominancie fixných telekomunikácií.
Hlad po nových technológiách sa opakuje aj pri nasledujúcich generáciách – 3G (napriek počiatočným problémom) a 4G. Táto mobilná technológia je najrýchlejšie rastúcou v doterajšej histórii a v krátkodobom horizonte pravdepodobne úplne potlačí 3G siete.
Paradoxne 2G (GSM/EDGE) pravdepodobne prežijú podstatne dlhšie, najmä kvôli obrovskému počtu M2M zariadení (alarmy, smartmetre, jednotky diaľničného mýta, a podobne).
USA na čele
V tomto duchu zrejme bude pokračovať aj ďalšia inovácia mobilných sietí. Tým skôr, že siete nastupujúcej generácie budú pravdepodobne podobnou revolučnou zmenou v mobilnej komunikácii, akú priniesli 2G (GSM, CDMA) siete v porovnaní s 1G (NMT, AMPS).
Švédsky Ericsson zvýšil svoju predpoveď 5G používateľov pre rok 2024 o 27 percent na 1,9 miliardy, pričom globálne pokrytie sietí 5G umožní prístup až 45 percentám svetovej populácie. Predchádzajúca prognóza Ericssonu z novembra minulého roku predpovedala, že v roku 2024 bude 1,5 miliardy 5G účastníkov a pokrytie siete dosiahne viac ako 40% svetovej populácie.
Odvetvie mobilných sietí prešlo náročným obdobím, keď dopyt po 4G a starších sieťových zariadeniach klesol, hoci výdavky na 5G v Severnej Amerike prispeli k obnoveniu rastu.
Očakáva sa, že nová generácia mobilných technológií prinesie rýchlejšie dáta, nižšiu latenciu a lepšie sa prispôsobí veľkej škále pripojených zariadení, čo bude pre používateľov atraktívne. LTE (4G) napriek tomu zostane v dohľadnej budúcnosti dominantnou technológiou mobilného prístupu, uviedol Ericsson.
Ericsson, ktorý je jedným z lídrov v oblasti dodávok telekomunikačnej infraštruktúry pre mobilné siete, súťaží s čínskym Huawei a fínskou Nokiou. Firma odhaduje, že USA (Reuters uvádza Severnú Ameriku) budú na čele rozvoja a adaptácie 5G technológie, podobne, ako to bolo v prípade LTE.
Do piatich rokov by tam mal podiel účastníkov novej technológie dosiahnuť až 63%. Ďalšie najrozvinutejšie trhy 5G technológií majú byť severovýchodná Ázia a Európa.
Pripravuje sa aj Európa
Podľa analytickej spoločnosti GlobalData budú v rámci Európy na čele zavádzania nových sietí západoeurópske krajiny pričom Dánsko má byť v roku 2023 na čele 5G penetrácie s podielom 23,2%, pred Portugalskom a Švajčiarskom (obidve krajiny s podielom 16,2% ).
Pokrytie 5G je už dostupné vo Veľkej Británii a vo Švajčiarsku, a očakáva sa, že v roku 2020 rozvinie pokrytie 5G Dánsko a ďalšie krajiny. V roku 2020 spustia 5G aj niektoré krajiny strednej a východnej Európy (Maďarsko, Poľsko a Rumunsko). Slovenskí operátori zatiaľ termín spustenia 5G sietí neupresnili.