Reklama

Aké presné sú smart hodinky a fitness náramky? Horšie, ako si myslíte

Richard Pliešovský

Smart hodinky a náramky si nevedia vynachváliť mnohí používatelia. Športovci však na ne nedajú dopustiť. Nečudo, ukazujú im priebeh tréningov, prejdenú vzdialenosť a zdravotné ukazovatele.

Nositeľné zariadenia získavajú popularitu porovnateľnú tempu, ktoré sme videli pri rozširovaní mobilných telefónov na rozmedzí nového tisícročia. Málokto sa ale zamýšľa, aké presné sú tieto smart zariadenia.

Mnohí sú totiž posadnutí sledovaním vlastného zdravia a športových výkonov do takej miery, že keď to hodinky/náramok nezachytí, akoby sa ani nehýbali. Otázka, ktorú by si mali všetci položiť však znie: Do akej miery majú presné meranie?

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Najlepšie Android smart hodinky sú Samsung Galaxy Watch Ultra [test]

Môžu nositeľné zariadenia skutočne merať to, čo ukazujú na displeji? Štúdia, ktorá sa podrobne venovala tejto tématike zistila zaujímavé fakty. Zamerala sa na to, či bežné spotrebiteľské nositeľné výrobky dokážu presne merať metriky, ako je srdcový tep, aeróbna kapacita, energetický výdaj, spánok a počet krokov.

Na základnej úrovni boli výsledky celkom presné. Pri dodržiavaní základných zásad môžu merať srdcovú frekvenciu s chybovosťou +/- 3 % v závislosti od rôznych faktorov, ako je tón (farba) pleti, intenzita cvičenia a typ aktivity. Môžu tiež presne merať variabilitu srdcovej frekvencie a vykazujú dobrú citlivosť a špecifickosť na detekciu arytmie, čo je problém s frekvenciou srdcového tepu človeka.

Zdroj | Google

Dokážu tiež presne odhadnúť tzv. kardiorespiračnú zdatnosť, čo je spôsob, akým obehový a dýchací systém dodáva kyslík do svalov počas fyzickej aktivity. Dá sa to kvantifikovať metrikou VO2 Max, čo je miera toho, koľko kyslíka spotrebuje telo pri cvičení.

Schopnosť nositeľných zariadení presne merať je lepšia, keď sa predpovede generujú počas cvičenia, teda nie v pokoji. V oblasti fyzickej aktivity nositeľná elektronika vo všeobecnosti znižuje počet krokov zhruba o 9 %.

Ďalšie merania dopadli ešte horšie. Nesprávnosť meraní je väčšia pri výdaji energie (počet kalórií), pričom chybové rozpätie sa pohybovalo od -21,27 % do +14,76 %, podľa konkrétneho zariadenia a vykonávanej aktivity. A to je už naozaj dosť!

Ešte horšie je na tom spánok. Hodinky a náramky nadhodnocujú celkový čas spánku a jeho efektivitu, pokojne aj o viac ako 10 %. Okrem toho podceňujú latenciu nástupu spánku a bdelosť po nástupe spánku. Chyby sa pohybovali od 12 % do 180 % v porovnaní s meraniami zlatého štandardu používanými v štúdiách spánku (polysomnografia).

Ak teda používate smart hodinky a fitness náramky, berte tvrdenia výrobcov so značnou rezervou. Napriek ich komplexnosti ide v podstate o jednoduché výrobky, ktoré so zdravotnými prístrojmi nemajú prakticky nič spoločné. Namerané údaje sú len orientačné, ale to predsa pre amatérske potreby plne postačuje.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.