Nech je už Apple akýkoľvek, nemožno mu uprieť, že jeho zariadenia majú svoje čaro. Nie je tomu inak ani v prípade nedávno predstavených MacBookov Pro. Nadšení z novinky sú aj technici z iFixit, ktorí ho rozobrali do posledného dielika. O prekvapenia nebola núdza.
Okrem výkonu bol veľkým prekvapením návrat portov, ktoré v dnešnej dobe môžeme smelo označiť, že sú, minimálne v notebookoch, za zenitom. Áno, máme na mysli najmä slot pre SD kartu, ale aj HDMI, ktoré dnes bez problémov nahradí USB-C. Chlapci z iFixit však hovoria, že teraz nejdú obzerať dizajn. Skutočná krása je ukrytá vo vnútri.
Kto by nechcel vedieť, čo v sebe ukrýva jeho verný spoločník? Röntgen je v niektorých situáciách na nezaplatenie. Povedali by ste, že procesor M1 obsahuje 33,7 miliárd tranzistorov?
14” MacBook Pro:
16” MacBook Pro:
Hlavné rozdiely medzi oboma modelmi sú veľmi malé. Výrobca použil iné spony zadného krytu, rozmiestnenie čipov a tvary držiakov pántov.
Najprv treba odpojiť batériu. Technikov poteší prítomnosť konektora, ktorý výrazne uľahčí odpojenie napájania. MacBook Pro napája až štvorica batériových článkov, na svojom mieste ich drží tzv. napínacie lepidlo. Ďalším milým prekvapením je, že batérie nie sú ukryté pod logickou doskou, čo v praxi znamená oveľa ľahšiu výmenu batérie ako kedykoľvek predtým.
Pri odstránení trackpadu si technici z iFixit pochvaľovali skvelé náradie. Samozrejme, veď je to súprava Pro Tech Toolkit, ktorú sami predávajú.
Posledné chvíle MacBooku Pro s batériami…
… a takto vyzerajú batérie po odpojení.
Prichádza na rad demontáž displeja. Aj tá je o niečo jednoduchšia, ako v prípade starších modelov.
Na výmenu displeja stačí uvoľniť menej skrutiek, pružín a káblov, nie je potrebné vyberať ďalšiu samostatnú dosku displeja.
Demontáž logickej dosky:
Odstránenie tieniacej a chladiacej konštrukcie z obalu procesoru M1:
Procesor Apple M1 Pro lemujú dva pamäťové moduly (štyri pre M1 Max), sú prispájkované blízko k sebe, aby sa dosiahla maximálna šírka pásma:
Predná strana logickej dosky obsahuje: SoC Apple APL 1103 M1 Pro, RAM Samsung K3LKY0EM-ZGCP 8 GB LPDDR5 SDRAM, Kioxia KICM225UZ0460 2×128 GB NAND Flash, Intel JHL8040R Thunderbolt 4 Retimer, prevodník MegaChips MCDP2920 DisplayPort-to-HDMI a ovládač čítačky kariet Genesys Logic GL9755A.
Na zadnej strane logickej dosky nájdete: pamäť Kioxia KICM225VF9081 128 GB NAND Flash, modul Bluetooth/WiFi USI 339S00912, radič s bezpečnostným prvkom NXP Semiconductor SN210V NFC, USB-C port a ovládač napájania Texas Instruments CD3217B12, regulátor nabíjačky Li-Ion batérií Renesas ISL9240, zvukový kodek Cirrus Logic CS42L84A-CWZ, audio zosilňovač Texas Instruments SN012776B0.
Odstránenie portov a ventilátorov:
Klávesnica je konštrukčne komplikovaný modul. Zdá sa, že najľahšie je vymeniteľné tlačidlo/Touch ID. Pri jeho výmene však treba počítať s tým, že zrejme nebude (z bezpečnostných dôvodov) fungovať snímač odtlačku prsta.
Po odkrytí vrstvy podsvietenia sa ponúkne takýto pohľad:
Aké je skóre opraviteľnosti? Po katastrofálnom hodnotení z roku 2019, keď dostal 16″ MacBook Pro len 1 z 10 možných bodov si nové MacBooky Pro naprávajú reputáciu. Skóre opraviteľnosti je 4/10.
Technici si pochvaľujú pomerne ľahkú výmenu batérií, výrazne zjednodušenú výmenu displeja a použitie množstva modulárnych komponentov, ktoré sa dajú nezávisle vymeniť. Opravu komplikujú špeciálne skrutky, nitovaná klávesnica, prilepené reproduktory a niektoré softvérové (resp. bezpečnostné) bariéry. Nepotešilo ich ani prispájkované SSD úložisko.