S nástupom generatívnej umelej inteligencie nabrala otázka možného nahradenia ľudskej pracovnej sily algoritmami reálne kontúry a našli sa dokonca už aj firmy, ktoré takúto výmenu na niektorých pozíciách uskutočnili.
Aj tí najväčší skeptici by ale mohli predpokladať, že kým AI nahradí najmä bežných pracovníkov, šéfovia oddelení budú nedotknuteľní. Šéfdizajnér Mercedesu na to však má iný názor.
V nedávnom rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu ABC News, sa Gorden Wagener aktuálne dohliadajúci na celý dizajnový jazyk vozidiel Mercedes, vyjadril aj k najnovším technologickým trendom. V otázke, ako dôležitá je umelá inteligencia pre jeho dizajnérov, mal Wagener jasné stanovisko.
„Už teraz pracujeme s umelou inteligenciou. Problém je, že 99 % toho, čo AI vygeneruje, je odpad – je toho obrovské množstvo a najväčšia výzva je vytriediť to dobré od zlého. Ale tých 1 % je použiteľných a neustále sa učíme. Každým dňom sa to zlepšuje.“, uviedol Wagener.
Zatiaľ čo mnohí umelci a dizajnéri zastávajú názor, že generatívne modely umelej inteligencie nebudú nikdy schopné nahradiť ľudí, Wagener si práve myslí opak a za nahraditeľného v tomto smere považuje aj seba.
„AI zásadne zmení spôsob, akým dizajnujeme. Myslím si, že o 10 rokov bude možno väčšina dizajnu vytvorená umelou inteligenciou a dizajnéri sa stanú zbytočnými. Môj nástupca bude stroj – a bude oveľa lacnejší ako môj plat (smiech)“, uviedol v rozhovore.
Nedá sa poprieť, že umelá inteligencia už dnes dokáže generovať obrázky prakticky nerozoznateľné od reality. Každý generatívny model je však iba výsledkom učenia na veľkej databáze a tak je každý jeho výtvor len variáciou už niečoho existujúceho. Umelá inteligencia tak dokáže ľudskú tvorbu dokonale imitovať, len zriedka však vytvorí niečo unikátne.
Čaro automobilového dizajnu a tých modelov s ikonickým dizajnov, spočíva v skrytých inšpiráciách, psychologickom prepojení prvkov a drobných detailov, ktoré môže vytvoriť a zároveň oceniť len človek. Na druhej strane však v knihách o automobilovom dizajne, ktorý oceňuje na legendárnych modeloch práve takéto menované prvky, len zriedka narazíme na biznisové sedany, rodinné vany či pracovné dodávky.
Umelá inteligencia sa tak v budúcnosti môže podpisovať pod dizajn masovo vyrábaných vozidiel, pri ktorých sa generickosť, absencia odvážnych prvkov a opakovanie prvkov tých istých naprieč generáciami bežne odpúšťa.
Pravda s nahrádzaním ľudskej sily umelou inteligenciou je tak možno niekde uprostred. Už dnes dokáže generatívna AI výrazne urýchliť fázu tvorby prvých návrhov a do veľkej miery kreatívcom pomôcť aj s nájdením nových inšpirácií.
Koľko „ľudskosti“ napokon finálnemu dizajnu dodá človek a koľko z návrhu od AI ponechá bez zmeny, sa bude model od modelu naprieč celým automobilovým priemyslom v najbližších rokoch líšiť. Trúfame si však predpovedať, že šéfdizajnér žiadnej spoločnosti o svoju stoličku tak skoro nepríde.