- #Umelá inteligencia
- 3 min.
- 26.2.2025
AI spúšťa revolúciu v prehliadaní internetu, pridáva sa aj Perplexity
Spoločnosť Perplexity AI vyvíjajúca rovnomenný konverzačný model umelej inteligencie, oznámila blížiaci sa príchod nového internetového prehliadača s názvom Comet.
Prehliadač bude špeciálne prispôsobený pre AI agentov, ktorí budú schopní vykonávať rôzne úkony na internete za ľudí.
Spoločnosť Perplexity oznámila príchod nového internetového prehliadača Comet v krátkom príspevku na sociálnej sieti X. Na ten neskôr nadviazala zverejnením webovej stránky, prostredníctvom ktorej sa je možné prihlásiť na čakaciu listinu.
Po zadaní e-mailovej adresy sa záujemcovia dozvedia, že Perplexity pridáva do beta testovania nových používateľov každý týždeň a posunúť sa v čakacej listine vyššie možno zdieľaním Comet na sociálnych sieťach s označením účtov Perplexity.
Samotný konverzačný model Perplexity vyniká vo svojej schopnosti pracovať s veľkým objemom informácií, ktoré čerpá zo svojich databáz aj internetu. Model dokáže spracovávať aj komplexné témy, zozbierať o nich informácie, zhrnúť ich a ukázať používateľovi v zrozumiteľnejšej podobe. Nadväzujúcimi otázkami môže používateľ preskúmať prakticky ľubovoľnú tému dopodrobna.
Pri predstavení prehliadača Perplexity v podpise uvádza, že sa bude jednať o „prehliadač pre agentické vyhľadávanie“. V tomto prípade ide o vyhľadávací proces, kde AI funguje ako aktívny agent, ktorý samostatne zhromažďuje, analyzuje a organizuje informácie na základe zadania používateľa.
Namiesto tradičného vyhľadávania, kde človek zadáva kľúčové slová a dostáva zoznam odkazov, agentívne vyhľadávanie znamená, že AI prechádza viaceré zdroje, vyhodnocuje ich a poskytuje zhrnutie alebo odpoveď prispôsobenú používateľovi.
Perplexity nie je v tejto sfére pionierom. Ako prvý sa rozhodol internetové vyhľadávanie rozšíriť o umelú inteligenciu Microsoft s prehliadačom Edge, keď v rámci spolupráce s OpenAI integroval schopnosti ChatGPT do svojho četbota Bing AI. Pracovať s informáciami z internetu sa naopak neskôr naučil aj ChatGPT, ktorý dokáže informácie z internetu taktiež zhromažďovať a zhrnúť ich používateľom priamo v čete.
Podobným počinom ako bude zrejme aj Comet, je aj prehliadač Arc Search, ktorý zamieňa klasický zoznam výsledkov vyhľadávania za webovú stránku vyskladanú na mieru tak, aby ste na nej našli všetky relevantné odpovede o hľadanej téme. Podobne premýšľa aj spoločnosť The Browser Company, ktorá v decembri predstavila AI internetový prehliadač Dia.
Umelá inteligencia tak podobne ako v ostatných sférach, rozvírila stojace vody aj v oblasti internetového prehľadávania a vyhľadávania. V oboch týchto kategóriách je aktuálne dominantným lídrom Google (Chrome a Vyhľadávanie). Vo vyhľadávaní už Google na tento trend zareagoval integráciou svojej umelej inteligencie Gemini do výsledkov vyhľadávania, ktoré dokáže AI pre používateľa zhrnúť. Táto funkcia však zatiaľ nie je dostupná v slovenskom jazyku.