Reklama

AI nástroj Genesis od Google má asistovať novinárom, články však napíše aj sám

Zdroj | unsplash/Alex Dudar
Stanislav Vinc
Zdroj | unsplash/Alex Dudar
Zdroj | unsplash/Alex Dudar

Google okrem umelej inteligencie určenej pre oblasť zdravotníctva sústredí podľa najnovších informácií svoje aktivity v oblasti AI aj na vydavateľskú činnosť.

Jeho nový nástroj menom Genesis má výrazne pomôcť novinárom pri tvorbe ich textov, teoreticky ich však dokáže aj kompletne napísať.

Prvotne, s vtedy ešte nepotvrdenou informáciou o existencii takéhoto nástroja, prišiel denník The New York Times, podľa ktorého zdrojov mal Google ukázať Genesis výkonným riaditeľom spoločností Times, Washington Post a News Corp., pod ktorú patrí aj Wall Street Journal.

Obsah pokračuje pod reklamou

Dojmy, ktoré mali zástupcovia zo schopností Genesis, sa líšia a zároveň sa nezhodujú ani s tým, čo napokon o novom nástroji tvrdí samotný Google. Podľa niektorých riaditeľov dokáže tento nástroj vziať fakty a vygenerovať z nich hotový článok, pričom dvaja z nich vyslovene uviedli, že Genesis bol jednoznačne vytvorený „na výrobu presných a rafinovaných spravodajských príbehov“.

Ďalší zo zástupcov firiem však uviedol, že Genesis vníma skôr ako šikovného asistenta či pomocníka pre novinárov. Takýmto spôsobom ho napokon opísal aj Google v redakcii pre The New York Times, ktorý sa zrejme kvôli platenému prístupu k ich článku rozhodol svoje stanovisko zverejniť aj samostatne na sociálnej sieti Twitter.

V spolupráci s redakciami, najmä tými menšími, sme v najskoršom štádiu skúmania nápadov, ako potenciálne poskytnúť nástroje s podporou AI, ktoré pomôžu novinárom s ich prácou.

Novinárom by napríklad nástroje s AI mohli pomôcť s tvorbou nadpisov alebo rôznych štýlov písania. Našim cieľom je dať novinárom možnosť použiť tieto vznikajúce technológie spôsobom, ktorý zlepší ich prácu a produktivitu, rovnako ako sprístupňujeme pomocné nástroje pre ľudí v Gmaile a v Dokumentoch Google.

Jednoducho tieto nástroje nie sú určené a ani nemôžu nahradiť základnú úlohu novinárov pri podávaní správ, vytváraní a overovaní faktov svojich článkov.“

Zorientovať sa v situácii bez reálneho prístupu k službe či aspoň presnejšieho popisu fungovania nástroja Genesis, je pomerne náročné. Ako najpravdepodobnejšie vysvetlenie sa však ponúka, že pravda bude niekde uprostred.

Genesis s najväčšou pravdepodobnosťou skutočne dokáže generovať celé texty na základe faktov (napr. niekoľkých odrážok) podobne, ako to už dnes dokážu aj iné modely umelej inteligencie, viď príklad nižšie. Takéto texty sú však málokedy použiteľné bez úprav a kontroly faktov, nakoľko sú aktuálne všetky AI modely náchylné vymýšľať si. S rovnakým problémom má napokon Google bojovať aj v zmieňovanej oblasti medicíny.

Menej skúsení zástupcovia vydavateľstiev nemusia rôzne úskalia súčasných četbotov poznať a tak mohli nadobudnúť dojem, že Genesis by mohol teoreticky nahradiť aj mnohých ich zamestnancov. Je pravdepodobné, že sa tak aj v budúcnosti stane, no pokiaľ je Genesis postavený na rovnakom základe ako jeho brat Bard, zatiaľ sa hromadného prepúšťania v tomto odvetví obávať nemusíme.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.