Lietajúce auto AeroMobil bolo minulý týždeň na svojej prvej výstave v Číne, kde vzbudilo zaslúžený úspech nielen u návštevníkov, ale aj vo významných čínskych médiach.
AeroMobil sa po prvý raz ukázal na medzinárodnej výstave China International Import Export (CIIE) v Šanghaji. Spoločnosť tam ukázala najnovší model, elektrické hybridné vozidlo 4.0 s krátkym vzletom a pristátím (STOL). Tento automobil bol tiež jediným zástupcom nového segmentu lietajúcich vozidiel.
Výstava CIIE otvára čínsky trh svetu, tento rok privítala viac ako 3 000 firiem zo 130-tich krajín. Na ploche 30-tisíc metrov štvorcových tam vystavovali všetky dôležité automobilové značky sveta – viac ako 200 vystavovateľov patrí medzi top 500 svetových lídrov vo svojom odvetví.
Do roku 2020 chce Čína postaviť 500 nových letísk, ktoré majú slúžiť hlavne pre všeobecné letectvo.
Juraj Vaculík, spoluzakladateľ a riaditeľ spoločnosti AeroMobil
Najnovší model AeroMobilu patril medzi najnavštevovanejšie exponáty. Mnohé média ho označovali ako lietajúce auto zo Slovenska a zaradili ho do TOP 10 exponátov, ktoré musia návštevníci vidieť. Novinárov ohromovala schopnosť zmeniť sa na lietadlo za tri minúty, ale písali aj o jeho výborných parametroch: dĺžka vzletovej dráhy pod 600 metrov, letová výška do 3 kilometrov, maximálna rýchlosť 160 km/h v režime auto a 260 km/h v režime lietadlo.
Na prestížnej výstave firma tiež predstavila nový dizajn AeroMobilu Sky Dragon, ktorý bol vytvorený špeciálne pre čínsky trh. Je to koncept dvojmiestneho luxusného lietajúceho automobilu, ktorý ponúka elegantný vzhľad, európske remeselné zručnosti a vysoký výkon. Pri jeho vytváraní sa spoločnosť inšpirovala najlepšími vlastnosťami, dizajnom modelu AeroMobil 4.0 STOL a nedávno uvedenému konceptu 5.0 (VTOL), ktorý bude využívať kolmý štart aj pristávanie.
„Dizajn AeroMobilu „Sky Dragon“ sme predstavili výhradne pre CIIE. Čína bude aj naďalej jednou z najvplyvnejších ekonomík 21. storočia a bude mať pripravenú infraštruktúru pre inovatívne lietajúce vozidlá ako je to naše. Je totiž navrhnuté tak, aby vyhovovalo existujúcim reguláciám v oblasti cestnej a leteckej dopravy,“ vysvetľuje Juraj Vaculík.
Revolučné lietajúce auto vzbudilo oprávnený záujem a tak mohol AeroMobil osláviť nielen úspešnú výstavu, ale aj podpis dohody o spolupráci s luxusnou automobilkou Baoneng Motor. Obe spoločnosti sa dohodli, že preskúmajú možnosti pre vybudovanie podmienok pre osobnú leteckú dopravu na čínskom trhu.
AeroMobil je len jednou z mnohých spoločností, ktoré ukazujú, že aj slovenské firmy sa dokážu celosvetovo presadiť v hi-tech oblasti, kde môžu uspieť len tí najlepší.