V románe Vymeriavanie sveta opisuje Daniel Kehlmann okrem iného aj osudy nemeckého matematika a fyzika Carla Friedricha Gaußa, ktorý vytvoril geodetické postupy na podrobné mapovanie terénu.
Tento pokrok si dnes, v čase satelitných navigácií, neuvedomujeme. Rozhodne si nerobíme veľké starosti s presným určovaním polohy, alebo s vyhľadávaním cieľov na mape. Skúste ale z hlavy zadať súradnice hľadaného cieľa! Pokiaľ zemepisnú šírku a dĺžku nezadáte s presnosťou na sekundy, môžete sa ocitnúť dosť ďaleko od hľadaného miesta.
So zaujímavou myšlienkou prichádza spoločnosť What3Words, ktorá určovanie zemepisných súradníc previedla do slov. A to doslova do troch slov. What3words sa podujala na adresovanie sveta mnemotechnickou metódou.
Rozdelila svet do mriežky s rastrom 3m x 3m a každému štvorcu priradila jedinečnú adresu z trojice slov. Povrch Zeme teda pokryla sieťou zhruba 56,7 biliónov štvorcov, ktoré určujú polohu dostatočne detailne.
Znamená to, že ktokoľvek môže presne nájsť akékoľvek miesto a zdieľať ho rýchlejšie a ľahšie, ako cez ktorýkoľvek iný systém. Systém adresovania pomocou trojice slov dáva také množstvo kombinácií, že každé miesto v rastri môže mať bez problémov unikátnu adresu.
Tri slová namiesto popisného čísla
Systém sa bude dať s veľkou výhodou využiť na označovanie miest vo voľnom teréne, alebo v zastavanom území, kde jednotlivé budovy, alebo príbytky nemajú pridelenú poštovú adresu. Takýchto miest nie je vo svete málo, problém sa dokonca údajne týka väčšiny krajín.
Službu What3words je možné využiť prostredníctvom bezplatnej mobilnej aplikácie alebo online máp. Môže byť tiež zabudovaný do ľubovoľnej inej aplikácie, platformy alebo webovej stránky vložením niekoľkých riadkov kódu.
Mapovanie What3words podľa portálu Venture Beat postupne preberá do svojich navigácií Mercedes-Benz, či populárne vydavateľstvo bedekrov Lonely Planet. Osvojila si ho aj spoločnosť TomTom, ktorá ho chce nasadiť vo svojich navigáciách.