Reklama

EÚ sa rozhodla tvrdo zakročiť voči fejkom, podvodom a pirátstvu

Zdroj | linkedinsalesnavigator/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | linkedinsalesnavigator/Unsplash
Zdroj | linkedinsalesnavigator/Unsplash

Európska komisia schválila strategický plán zameraný proti on-line aj off-line falšovaniu. Odporúčanie je známe ako súbor nástrojov EÚ na boj proti falšovaniu.

Jeho cieľom je podporiť súčinnosť medzi držiteľmi práv, poskytovateľmi služieb a orgánmi presadzovania práva, zároveň podporovať najlepšie postupy a využívanie moderných nástrojov.

Falšovanie je dlhoročný problém, ktorý sa netýka len luxusných výrobkov. Zahŕňa výrobky od bežného tovaru (potraviny, kozmetika, textil), až po taký artikel, akú sú náhradné diely pre vlaky, lietadlá, či veterné turbíny. Pre informáciu, v roku 2019 predstavovali neoriginálne výrobky takmer 6 % celkového dovozu do EÚ za viac ako 119 miliárd €! Viedli k odhadovanej strate 670 000 pracovných miest, strata na daňových príjmoch činila 15 miliárd €.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

EÚ zakázala plynové kotly. Čo to znamená, budeme mrznúť?

Európska komisia navrhuje napríklad tieto opatrenia:

  • určenie jednotného kontaktného miesta pre záležitosti presadzovania práv duševného vlastníctva a rozšírenie používania existujúcich nástrojov, ako napr. portál na presadzovanie práv duševného vlastníctva, ktorý sprístupnil Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo;
  • prispôsobenie postupov na boj proti novým metódam falšovania, riešenie otázok (napr. zrkadlové webové sídla), optimalizácia výmeny informácií v súdnych konaniach ako i zabezpečenie primeranej náhrady škody;
  • podpora využívania alternatívneho riešenia sporov vo všetkých sporoch týkajúcich sa duševného vlastníctva, ktorá ponúka efektívnu možnosť, najmä v prípade cezhraničných sporov;
  • Prehodnotiť, dokonca zvýšiť maximálne sankcie za závažné trestné činy v oblasti duševného vlastníctva;
  • splnomocniť orgány dohľadu nad trhom na ďalšie odhaľovanie falšovania a boj proti nim;
  • vypracovať precízne postupy zamerané na rýchlejšie, lacnejšie ako i ekologickejšie skladovanie a likvidáciu falzifikátov.

Európska komisia chce pozorne monitorovať účinky a realizovanie súboru nástrojov na boj proti falšovaniu. Na tomto základe Komisia posúdi účinky odporúčania do troch rokov od jeho prijatia a následne rozhodne, či sú potrebné dodatočné opatrenia.

Pozrite si

Viete, čo všetko nám prikázala Európska únia?

Práva duševného vlastníctva zohrávajú veľkú úlohu v hospodárstve EÚ, činnosti zahŕňajúce duševné vlastníctvo predstavujú takmer 50 % HDP v Únii a poskytujú skoro 40 % zamestnanosti. Falšovanie, resp. pirátstvo oslabujú výšku investícií aj inovácií. Pre pre spotrebiteľov predstavujú veľké riziko, rovnako ako pre životné prostredie. Malé a stredné firmy sú v tomto ohľade najviac zraniteľné, falšovanie pociťujú v oveľa väčšej miere ako veľké spoločnosti.

Komisia pracuje na ďalšej téme – vypracovaní súboru nástrojov na predchádzaní a obmedzení kybernetických krádeží. Je určený najmä malým a stredným firmám, ktorým pomôže predchádzať hekerským útokom, resp. naučí ich, ako na ne reagovať.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.