Faraday Future. Názov, ktorý sme aj na TECHBOX.sk počuli už nie raz. Automobilka s nulovou históriou chcela ukázať ako si ona predstavuje automobil budúcnosti. Samozrejme, plne elektrický.
K začatiu existencie Faraday Future pomohol čínsky kapitál, no automobilka je americká. Pochádza, podobne ako Tesla Motors, z Kalifornie, kde si už buduje svoj prvý závod za milióny dolárov.
Na výstave CES 2016 si tento nováčik ale dovolil čo málokto. Predstavil vozidlo FFZERO1, ktoré je ako zo sci-fi filmu, pričom vpred ho poháňa 1 000 konských síl. Z 0 na stovku to dá do troch sekúnd a rýchlomer sa zastaví na rýchlosti okolo 322 km/h.
Sú to však všetko len teoretiké dohady, ktoré vypočítali inžinieri v automobilke. FFZERO1 je totiž len koncept vozidla, ktoré by chcela Faraday Future v budúcnosti vyrábať.
Vozidlo je z ľahkých komponentov a uhlíkových vlákien, strechu tvorí sklo a vyzerá, že ide o jeden kus obrieho skla siahajúceho od čelného skla až do zadnej časti. FFZERO1 má byť jednosedadlový superšport.
Nový FFZERO1 si môžete pozrieť aj z kokpitu na 360° videu:
To, čo je ale omnoho zaujímavejšie je platforma, na ktorej je FFZERO1 postavené. Ide totiž o variabilnú platformu, na ktorú je možné použiť prakticky akúkoľvek karosériu. Podlaha je takmer úplne rovná, je naplnená batériami s logom Panasonic, pričom každé koleso poháňa samostatný elektromotor.
Platformu VPA je pritom vraj možné zväčšovať do dĺžky i šírky a tým vytvoriž základ takmer pre akékoľvek elektrické auto.
To je jeden z plánov automobilky. Zákazník požiada o rodinný sedan, dostane rodinný sedan, iný bude chcieť športový kabriolet, dostane kabriolet, ba dokonca sa nevylučuje ani možnosť postaviť dodávku či SUV. Faraday Future pritom myslí aj na autonómne vozidlá. VPA je pripravená aj na takúto možnosť.
Faraday Future tak nepredstavil superšportový automobil, ale svoju unikátnu platformu Variable Platform Architecture. FFZERO1 je len zaujímavo vytvorený koncept, ktorý má Faraday Future zviditeľniť. Je veľmi otázne, či sa FFZERO1 vôbec dostane aj do výroby.
https://www.youtube.com/watch?v=O4VtHrFxxbc
Kedy uvidíme prvé sériovo vyrábané vozidlo Faraday Future je otázne. Automobilka najskôr potrebuje dostavať svoju miliardovú fabriku, no už počas tohto obdobia môžu inžinieri a technici vyvíjať prvé vozidlá s logom Faraday Future.
Tesla Motors, ktorá už vyrába 2 elektromobily má podobný koncept, jej vozidlá taktiež stoja na podobnej platforme, no nemá aj tak jej vývoj a výroba vozidiel trvá dlhšie, ako by sa dalo čakať. Tesla by sa tak po prípadnom raketovom nástupe Faraday Future mohla ocitnúť na druhej koľaji, no za ten čas sa môže ešte mnohé zmeniť. Sami sme zvedaví, ako budú vyzerať najbližšie roky „elektromobilizmu“.