Reklama
  • #Veda
  • 2 min.
  • 18.12.2015

V CERN-e urobili prevratný objav – záhadná častica sa vymyká fyzike

Zdroj | Iowa State University
Juraj Procházka
Zdroj | Iowa State University
Zdroj | Iowa State University

Keď v roku 2012 vedci pracujúci na Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) v Európskej organizácii pre jadrový výskum (CERN) objavili Higgsov bozón, skladačka častíc potvrdzujúca súčasnú fyziku bola kompletná. Po dvojročnej prestávke, kedy pracovali na zvýšení energie urýchľovača, však vedci prišli na čosi, čo štandardný model fyziky nevie vysvetliť.

Pozrite si

Objav Božskej častice je na svete!

Dva tímy vedcov v CERN-e pri urýchľovaní a zrážkach protónov zistili anomáliu spôsobenú gama žiarením, ktorá môže predstavovať rádioaktívny rozpad doteraz neznámej častice. Túto anomáliu nezávisle zaznamenali dva tímy vedcov, pracujúcich na detektoroch ATLAS a CMS. V oboch prípadoch ide o náznak, ktorý štandardná jadrová fyzika nevie vysvetliť.

Čo presne objav znamená, nie je zatiaľ jasné. Fyzika elementárnych častíc s vysokými energiami je totiž o spracovávaní a vyhodnocovaní obrovských objemov dát, pre ktoré vedci musia nájsť adekvátnu interpretáciu.

Napriek tomu, že štandardný model fungovania sveta elementárnych častíc dobre funguje, vedci vedia, že zákonite musí ísť len o časť širšej a obecnejšej teórie. Súčasná fyzika totiž nevie dobre pracovať s dejmi odohrávajúcimi sa v blízkosti a vo vnútri čiernych dier a nevie vysvetliť fungovanie temnej hmoty a temnej energie. Tie pritom tvoria podstatnú väčšinu vesmíru.

Zdroj | Universe Today

Aby sme dokázali tieto atribúty hmoty skúmať, musí prísť „nová fyzika“. Podľa prvých náznakov by hypotetická častica mohla byť až 6x ťažšia ako Higgsov bozón a mohla by byť prvým potvrdením „novej fyziky“. Zatiaľ však vôbec nie je isté, či sa vedcom z CERN-u podarilo skutočne naraziť na novú časticu. Dáta sú štatisticky málo preukázateľné.

Pozrite si

V CERN-e objavili dve nové častice, existovali pri zrode vesmíru

Napriek riziku, že s veľkou pravdepodobnosťou išlo o náhodu, panuje medzi vedcami vzrušenie. Mnohí sa začali zaoberať novou teóriou, pretože ak by sa existencia takejto častice potvrdila, bol by to prevrat v novodobej fyzike.

Či sa tak stane, mali by sme vedieť v roku 2016. Od marca sa totiž experimenty na LHC zamerajú na potvrdenie, alebo vyvrátenie existencie záhadnej častice. Vedci by pri nich mali získať 10x väčšie množstvo údajov, než pri aktuálnych pokusoch.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.