Americká vesmírna agentúra zrejme zamestnáva celý tím kreatívcov, ktorí pre rôzne projekty, sondy, ale aj jednotlivé prístroje vymýšľajú originálne a tvorivé pomenovania. Tie vystihujú určenie a účel konkrétnych zariadení, alebo misií, ale zároveň sú formulované tak, aby ich skratky tvorili akronymy s hlbším zmyslom. Pozrite si niekoľko zaujímavých.
Už 4. decembra bude z letového strediska NASA Wallops Flight Facility vypustená sondážna raketa so suborbitálnym dopravným prostriedkom. Podľa NASA tým začne nová kozmická éra a zažijeme „veľa muziky“. Pomenovanie projektu totiž je Multiple User Suborbital Instrument Carrier (MUSIC, na titulke).
Pozrite sa na niekoľko ďalších projektov, ktorých skratky skutočne neskrývajú invenciu:
ARTEMIS
Acceleration, Reconnection, Turbulence and Electrodynamics of the Moon’s Interaction with the Sun – Akcelerácia, prepojenie, turbulencie a elektrodynamika interakcií Mesiaca so Slnkom.
BARREL
Balloon Array for Radiation belt Relativistic Electron Losses – Balónové pole pre radiačný pás strát relativistických elektrónov. Balónová misia na analýzu relativistických elektrónov pozostávala z dvoch stratosférických balónov vypustených počas leta z Antarktídy a 20 malých balónov s prístrojovým vybavením, ktoré uskutočňovali merania vo výške asi 35 km.
CALIPSO
Cloud-Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite Observation satellite. Táto sonda skúma vplyv oblakov a aerosolov v atmosfére na vývoj počasia.
CATS
Cloud-Aerosol Transport System. Aj „mačky“ sú prístrojom, ktorý skúma aerosoly v oblakoch zemskej atmosféry. Umiestnený je na kozmickej stanici ISS.
FUSE
Far Ultraviolet Spectroscopic Explorer. Misia FUSE spustená v roku 1999 pomohla vedcom zodpovedať dôležité otázky o podmienkach vo vesmíre bezprostredne po Veľkom tresku, ako sa chemické prvky rozptýlili po celej galaxii a o zložení medzihviezdnych mračien plynu, ktoré tvoria hviezdy a solárne systémy.
GRAIL
Gravity Recovery and Interior Laboratory. Dve sondy na obežnej dráhe Mesiaca pomocou presných meraní vytvárajú jeho gravitačnú mapu.
IMAGE
Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration. Sonda v rokoch 2000-2005 mapovala zemskú magnetosféru a pôsobenie zemského magnetického poľa smerom do vesmíru.
IRIS
Interface Region Imaging Spectrograph. Sonda analyzuje správanie sa energetické pomery hmoty počas jej pohybu dolnými vrstvami slnečnej atmosféry.
MESSENGER
Mercury, Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging. Misia k Merkúru, ktorá pomohla odhaliť mnohé tajomstvá prvej planéty.
OSIRIS-REX
Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security – Regolith Explorer. Sonda má odštartovať koncom roku 2016 k asteroidu Bennu a priviezť na Zem (v roku 2023) vzorky horniny z jeho povrchu. Na výsledok netrpezlivo čakajú investori do kozmického baníctva.
SOFIA
Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy. Najväčšie lietajúce observatórium na svete je postavené na báze Boeingu 747SP a má na palube teleskop s priemerom zrkadla 2,5 m. Ide o spoločný projekt NASA a German Aerospace Center (DLR).
SOHO
Solar and Heliospheric Observatory. Projekt NASA a Európskej kozmickej agentúry ESA skúma slnečnú korónu, vznik a prúdenie slnečného vetra a iónov cez slnečnú sústavu.
STEREO
Solar and Terrestrial Relations Observatory. Dve prakticky identické kozmické sondy pozorujú Slnko z dvoch vzdialených miest obežnej dráhy. Dokážu tak získať stereoskopické zábery slnečnej koróny a erupcií.
TRACE
Transition Region and Coronal Explorer. Cieľom sondy bolo preskúmať trojrozmerné magnetické štruktúry, ktoré sa objavujú na viditeľnom povrchu Slnka –vo fotosfére – a definovať aj geometriu a dynamiku hornej slnečnej atmosféry v oblasti prechodu a v koróne.
TWINS
Two Wide-Angle Imaging Neutral-Atom Spectrometers. Dvojica širokouhlých spektrometrov TWINS-A a TWINS-B poskytuje nové funkcie pre stereoskopické zobrazovanie magnetosféry Zeme.
WISE
Wide-field Infrared Survey Explorer. Sonda WISE v rokoch 2009 až 2011 naskenovala v infračervenom spektre celú oblohu, pričom získala zábery zhruba 750 miliónov objektov – od asteroidov, po vzdialené galaxie. Získané dáta astronómovia analyzujú dodnes.
K uvedeným „kozmonautickým skratkám“ by sme mohli pridať mnoho ďalších, zvlášť, keď sa podobným modusom operandi riadia aj iné kozmické agentúry. V kreativite skratiek vedeckých misií, sond a prístrojov je však NASA jednoznačným šampiónom.