Reklama

Čo je to úložisko a kedy si zvoliť SSD či HDD? [vyznajte sa v počítačoch]

Zdroj | unsplash/Alienware
Michal Sobek
Zdroj | unsplash/Alienware
Zdroj | unsplash/Alienware

Aj keď sú počítače pre mnohých z nás neoddeliteľnou súčasťou našich životov, stále v nich môžeme mať akýsi zmätok, že z čoho sú poskladané a ako fungujú. Preto sme sa rozhodli, že vám zlepšíme prehľad.

Urobíme tak pomocou nášho pravidelného seriálu Vyznajte sa v počítačoch, kde vám odhalíme to, čo je to vlastne počítač, z akých komponentov sa skladá, ako tieto komponenty fungujú a veríme, že po poslednej časti budete o mnoho poznatkov múdrejší a skúsenejší.

prvej časti tohto seriálu sme sa pozreli na to, čo je to vlastne počítač a aké druhy poznáme, takže určite si to prečítajte. Pokračovať však budeme tým, ktoré komponenty tvoria samotný počítač, pretože ich rozhodne nie je najmenej.

Obsah pokračuje pod reklamou

druhej časti sme sa pozreli na konkrétne komponenty, ktoré tvoria samotný počítač. Všetky komponenty sú umiestnené v počítačovej skrinke, ktorá slúži ako ochrana a aj na správne prúdenie vzduchu. V ďalších častiach sa pozrieme už na konkrétne komponenty oveľa podrobnejšie. Predstavíme si ich funkcie, vlastnosti a prakticky všetko, čo by ste o nich mali vedieť.

Tretiu časť sme venovali výberu, či by bol možno aj pre vás lepšia voľba počítač alebo radšej prenosný notebook. Ukázali sme si pre a proti týchto dvoch typov zariadení a potom je už len na vás, čo budete preferovať.

Štvrtú časť sme už venovali konkrétnemu komponentu, a to procesoru. Ten vykonáva všetky operácie, spracováva dáta a riadi fungovanie ostatných komponentov, pričom spolupracuje najmä s operačnou pamäťou (RAM) a úložiskom.

piatej časti sme sa zamerali na operačnú pamäť RAM. Tá slúži na dočasné uloženie a rýchly prístup k dátam, ktoré procesor potrebuje na vykonávanie aktuálnych úloh. RAM neuchováva dáta trvalo, ale po vypnutí počítača sa informácie vymažú.

Pozrite si

Čo je to pamäť RAM a na čo si dať pri výbere pozor? [vyznajte sa v počítačoch]

Avšak nasleduje ďalší dôležitý komponent počítača, ktorým je úložisko. Slúži na trvalé uloženie dát, ako sú operačný systém, programy, hry, dokumenty, fotky a všetky ostatné súbory. Úložisko je jeden z mála komponentov v notebookoch, ktorý sa dá upgradovať, to sa týka aj počítača.

Na trhu sú v podstate dva typy úložiska, a to HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive). Každé má svoje výhody a nevýhody, ktoré si v najbližších riadkoch predstavíme.

Zdroj | unsplash/Behnam Norouzi

Čo sa týka HDD, tak to je mechanické úložisko, ktoré dáta ukladá na špeciálne magnetické platne, ktoré rotujú, preto pri práci vydáva aj zvuky. Ide o dnes už pomerne zastaralé riešenie, ktoré na druhú stranu láka pomerne nízkou cenou a celkovo vyššou kapacitou až do 16 TB.

SSD úložisko je aktuálne preferovanou možnosťou nielen v počítačoch, ale aj v notebookoch, pretože je omnoho rýchlejšie. Namiesto mechanických častí využíva flash pamäť, ktorá umožňuje okamžitý prístup k dátam. Niektoré počítače a notebooky niekedy využívajú kombináciu oboch diskov, kde na SSD disku sa nachádza primárne operačný systém a HDD disk slúži na ukladanie súborov.

Pokiaľ by ste si chceli vybrať úložisko do svojho počítača, tak by ste sa mali brať do úvahy niekoľko veľmi dôležitých parametrov. Toto sú tie hlavné:

  • Kapacita – čím väčšia kapacita, tým viac súborov sa vám tam zmestí
  • Typ disku – pre operačný systém a aplikácie sa odporúča SSD úložisko, HDD úložisko sa hodí skôr ako sekundárne
  • Rýchlosť – pre maximálnu rýchlosť hľadajte NVMe SSD s PCIe 4.0 alebo 5.0
  • TBW (Total Bytes Written) – to určuje, koľko dát možno zapísať na disk pred jeho opotrebením, pričom vyššie TBW znamená dlhšiu životnosť

Aktuálne by sme sa sústredili hlavne na úložisko typu SSD. Jeho výhody sú v tom, že má nižšiu spotrebu energie, vyššiu rýchlosť čítania/zápisu, vyššiu odolnosť voči nárazom, hoci jeho cena je vo výsledku vyššia. Čo sa týka výrobcov, tak na trhu figuruje Samsung, Western Digital, Crucial, Kingston, Seagate, SanDisk ďalší.

Už o dva týždne sa pozrieme bližšie na ďalší neoddeliteľný komponent počítača, ktorým je grafická karta.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.