Reklama

ASUS Zenbook Duo (2025) - vylepšenia na tých správnych miestach [test]

Michal Sobek

Spoločnosť ASUS na veľtrhu CES 2025 v Las Vegas ukázala viacero noviniek, recenziu mimoriadne ľahkého notebooku ASUS Zenbook A14 sme vám už priniesli, teraz sa na rad dostala vynovená verzia unikátneho modelu.

Tým je ASUS Zenbook Duo, ktorý prišiel na trh s prívlastkom 2025, teda ide o inovovanú verziu, kde toho netreba čakať veľa, ale vylepšenia dorazili na tie správne miesta. Bude to však stačiť na obhájenie vyššej cenovky oproti bežnému notebooku?

92 %

Výhody

  • dvojica kvalitných OLED displejov
  • štyri režimy využitia
  • vysoký výkon procesora Intel Core Ultra 9
  • o niečo lepšia výdrž batérie

Nevýhody

  • vyššia hrúbka a hmotnosť
  • málo zmien oproti predchodcovi
Obsah pokračuje pod reklamou

Notebook už štandardne dorazil v škatuli, kde sa okrem samotného zariadenia nachádza 65-wattový nabíjací adaptér a USB-C kábel. Oproti predchodcovi v balení pribudol praktický obal, teda niečo podobné ako v prípade ASUS Zenbook A14, len tentokrát v čiernej farbe.

V puzdre je aj špeciálne miesto na umiestnenie dotykového stylusu ASUS Pen 2.0. My sme ho v balení mali, ale nevieme, či je aj súčasťou štandardnej dodávky. Obal je príjemný a o jeho zatvorenie sa starajú magnety.

Pokiaľ by sme vám dali vedľa seba tento model a ten z predošlého roka, neodlíšili by ste ich od seba. Preto sa budem vo veľa veciach opakovať z mojej minuloročnej recenzie. Zostala elegantná farba Inkwell Gray, pevná kovová konštrukcia s vojenským štandardom MIL-STD 810H a aj rozmery 31,35 x 21,79 x 1,99 cm spolu s hmotnosťou 1,65 kilogramu.

Pri prvom úchope ma nepríjemne prekvapila hmotnosť, ktorá papierovo nie je najhoršia, no v ruke a pri prenášaní to budete cítiť. Vyššia hrúbka zase spôsobuje to, že v zavretom stave vyzerá ako model z minulosti. Avšak zainteresovaný človek presne vie, prečo to tak je.

Aby som ešte nezabudol, tak na spodnej strane sa nachádza polohovateľný stojan, ktorý má skutočne tuhý chod, takže o jeho stabilite som nemal pochybnosti, pričom vyklopiť sa dá do 90 stupňov. Na čo slúži, tak to si povieme neskôr.

Po odklopení veka síce máte pred sebou klasický notebook, no po odopnutí klávesnice, ktorá tam drží magneticky a nabíja sa pomocou pinov, tak sa vám naskytne pohľad rovno na dvojicu dotykových OLED displejov, pričom každý z nich má rozlíšenie 2 880 x 1 800 pixelov a až 120-hertzovú obnovovaciu frekvenciu so schopnosťou zobrazovať 8-bitové farby a s maximálnym jasom 500 nitov.

Displejom nemám absolútne čo vytnúť, sú rovnaké ako pre rokom a sú skvelé. Dotykové panely som chválil aj pri iných modeloch výrobcu. Dotyková vrstva funguje spoľahlivo, s čitateľnosťou som nemal problém a 120 Hz pri používaní systému maximalizuje používateľský pôžitok. Jediné, čo musím spomenúť, je lesklý povrch displejov, takže sa vám bude od nich nepríjemne odrážať vaše pozadie.

Nad displejom sa v naozaj tenkom rámčeku schováva webkamera s Full HD rozlíšením a priemernou kvalitou, ale spoločnosť jej robia aj infračervené senzory, ktoré slúžia na odomykanie tvárou Windows Hello, a to funguje aj v úplnej tme.

Po stránke výkonu sú k dispozícii dve verzie, a to s procesormi Intel Core Ultra 7 255H a Intel Core Ultra 9 285H. V oboch prípadoch im sekunduje 32 GB RAM typu LPDDR5x a SSD disk má kapacitu 1 alebo 2 TB. My sme dostali na test výkonnejšiu verziu s Intel Core Ultra 9 285H. To oproti modelu s Intel Core Ultra 9 185H z vlaňajška znamená nárast výkonu o zhruba 25 %. Jediná nepríjemnosť je tá, že NPU jednotka, ktorá sa stará o výpočet AI má výkon iba 11 TOPS, čo je menej v porovnaní s konkurenciou.

Okrem toho však systém ide maximálne plynulo a na nič tu prakticky nečakáte. ASUS Zenbook Duo (25) zvládne aj moderné hry, avšak tam sa musíte trošku obmedziť v nastaveniach grafiky. Pri náročnejších úlohách som zaznamenal hluk ventilátora, avšak nebolo to nič vyslovene nepríjemné alebo rušivé.

Recenzia predchodcu

ASUS Zenbook Duo – notebook mnoha tvárí je skutočne praktický

Obsah pokračuje pod reklamou

Presuňme sa ku klávesnici, ktorá je odnímateľná. Pri notebooku drží pevne hlavne kvôli magnetom, ktoré sú pevné. Pokiaľ ju však odklopíte, tak na ľavom boku je potrebné posuvník dať do polohy Bluetooth a zároveň túto technológiu aktivovať aj na samotnom notebooku. Spojenie bolo vždy bezproblémové, na externé nabíjanie slúži USB-C konektor, ale omnoho praktickejšie je ju vrátiť do notebooku a nabije sa tam.

Aj napriek tomu, že je táto klávesnica extrémne tenká a plastová, tak sa nijako výrazne neohýba. Klávesy majú príjemný zdvih 1,4 mm a je tu aj podsvietenie v troch úrovniach. Vyčítať by som mohol len to, že nemá žiadne nôžky, tým pádom sa nedá nakloniť a na dlhodobé písanie to nemusí byť práve najpohodlnejšie. Jedinou zmenou je to, že pribudlo Copilot tlačidlo.

Súčasťou klávesnice je aj pomerne veľký touchpad, ktorý podporuje rôzne gestá a príjemne sa aj používa. Nejde však o nič výnimočné, ale podporuje gestá, ktoré sme mohli vidieť v iných modeloch tohto výrobcu.

Prečo by si však bežný používateľ mal kúpiť práve ASUS Zenbook Duo (2025)? Presvedčiť ho môžu práve štyri spôsoby používania, menovite ide o režim notebook, režim dvoch obrazoviek, režim desktopu a režim zdieľania.

Režim notebooku vyzerá tak, že na spodnej strane je magneticky prichytená klávesnica a na prácu využívate len horný OLED displej. Režim dvoch obrazoviek už dáva v tomto prípade väčší zmysel a práve v tomto režime by ste ho zrejme používali najčastejšie. Hore máte jeden obsah, druhý zase dole. Vtedy využijete vyššie zmieňovaný stojan, pričom klávesnicu oddelíte od zvyšku notebooku. Zároveň gestom roztiahnutia piatich prstov na vrchnej obrazovke prepojíte obsah na oboch obrazovkách do jedného celku.

Ak v tomto režime potrebujete virtuálnu klávesnicu, stačí sa spodného displeja dotknúť desiatimi prstami. K dispozícii sú dva režimy. Buď ju máte ako plnú náhradu fyzickej, teda hore klávesnica a dole touchpad, alebo máte iba čisto klávesnicu bez touchpadu. V druhom prípade si aj tak malý touchpad na pravej strane klávesnice môžete zapnúť dotykom troch prstov. V tomto režime si zase do vrchnej časti spodnej obrazovky môžete naskladať rôzne miniaplikácie.

Tretím použitím je režim desktopu. To znamená, že odpojíte klávesnicu, vysuniete stojan a notebook otočíte o 90 stupňov, čím získate dva displeje smerované na výšku. Aj tu si môžete vybrať, či budete používať dve plochy alebo ich opäť rovnakým gestom prepojíte. ASUS to má premyslené, no vizuálnym nedostatkom je to, že displeje v tomto režime nie sú na rovnakej úrovni, keďže to nedovoľuje aplikovaný pánt.

Poslednou možnosťou je režim zrkadlenia. To znamená, že oba displeje budú zobrazovať to isté, avšak zrkadlovo. Je to najmä na to, aby ste niekomu mohli niečo ukázať, pričom by ste sedeli oproti sebe, avšak to taktiež nie je veľmi pohodlné, keďže oba displeje sú položené na stole.

Veľkou pomôckou je softvér MyASUS, kde nájdete napríklad systémovú diagnostiku, stav batérie a nabíjania, profil ventilátora, rôzne updaty a mnoho ďalšieho. Samozrejmosťou sú aj AI funkcie tak, ako ich poznáte aj z ostatných Windows 11 notebookov a počítačov.

Obsah pokračuje pod reklamou

Notebook ASUS Zenbook Duo (2025) má reproduktory, ktoré ladila známa spoločnosť Harman/Kardon, s ktorou výrobca už viackrát spolupracoval. Výsledkom sú skvelo hrajúce a hlavne extrémne hlasné reproduktory. Nechýba ani podpora Dolby Atmos.

Nezmenila sa ani bezdrôtová konektivita, ktorú zastrešuje Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.3. Na tele sa nachádza aj plná paleta konektorov, menovite je tu audio konektor, HDMI 2.1, jedno USB-A 3.2 Gen 1 a dvojica Thunderbolt 4. Privítal by som však aj čítačku aspoň microSD kariet.

V tele notebooku je batéria s kapacitou 75 Wh, teda úplne rovnaká ako vlani. Avšak vzhľadom na výkonnejší, avšak úspornejší procesor je výdrž o niečo lepšia, v reči čísel je to zhruba dve až tri hodiny. Najviac vám vydrží pri kancelárskej práci v režime notebooku. Pokiaľ začnete aktívne využívať obidva OLED displeje, tak percentá batérie budú ubúdať rýchlejšie.

Už testovanie prvej generácie ma naučilo, že k tomuto notebooku netreba byť hneď skeptický, ale najskôr sa s ním zoznámiť, používať ho a až následne si odpovedať na otázku, či sa vám hodí do vášho štýlu práce. ASUS Zenbook Duo (2025) je to, čo sme mohli vidieť minulý rok, len s výkonnejším procesorom a o niečo lepšou výdržou. Verím však, že ASUS naplno pracuje na úplne novej generácii, ktorá prinesie výraznejšie vylepšenia.

A čo cena? V základnej konfigurácii s procesorom Intel Core Ultra 7 255H a 1-terabajtovým SSD diskom si výrobca vypýta 2 039 eur, čo je za mňa adekvátna suma. Avšak ak chcete mať to najlepšie, teda procesor Intel Core Ultra 9 285H a 2-terabajtový SSD disk, pripravte si až 3 369 eur. To je riadny cenový skok a nemyslím si, že rozdiely sú tam také markantné.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.