Európska únia aj napriek odporu zo strany Apple napokon presadila, aby aj iPhone rovnako ako všetky ostatné smartfóny využíval USB-C port. Týmto úspechom však orgány EÚ ani zďaleka nekončia.
Európska komisia predložila návrh opatrení, ktorými chce špecifické funkcie Apple zariadení viac otvoriť konkurencii. Radí sa medzi ne napríklad AirDrop, Hotspot, či notifikácie na smart hodinkách.
Zverejnený dokument je návrhom opatrení Európskej komisie v rámci presadzovania ustanovení nariadenia o digitálnych trhoch (DMA). Toto nariadenie už narobilo vrásky na čele napríklad aj spoločnosti Meta, ktorú prinútilo otvoriť svoju aplikáciu WhatsApp četom z aplikácií tretích strán.
Európska komisia v dokumente navrhuje Apple zmeny v štyroch hlavných oblastiach, v oblasti interaktivity, prenosu dát, nastaveniach zariadení a prenosu médií. V oblasti interaktivity chce napríklad komisia presadiť, aby mali aj výrobcovia tretích strán možnosť na svojich zariadeniach zobrazovať interaktívne notifikácie tak, ako sa aktuálne zobrazujú len na hodinkách Apple Watch, v ostatných prípadoch sú pasívne alebo pasivitu obchádzajú krkolomne vlastnými riešeniami cez svoje aplikácie.
Komisia taktiež chce, aby Apple umožnil vývojárom externých aplikácií vykonávať isté procesy na pozadí, napríklad automaticky udržiavať spojenia cez Bluetooth Low Energy (BLE) alebo iné protokoly, aj keď je zariadenie zamknuté. Zaujímavý je aj návrh pre schopnosť prepínania zvukových zdrojov medzi zariadeniami na základe typu prehrávaného zvuku, či ide napríklad o hovory alebo prehrávanie multimédií.
Najpáčlivejšou témou pre Apple je otvorenie protokolu AirDrop, ktorý aktuálne slúži na prenos dát medzi zariadeniami iPhone, iPad a Mac. Apple už do istej miery tento protokol v podobe funkcie AirPlay konkurencii otvoril, kedy umožnil výrobcom televízorov implementovať túto funkciu do novších smart modelov. Čo sa týka bezdrôtového prenosu dát, tam si ale Apple zariadenia cez AirDrop s konkurenciou nerozumejú.
Apple už na zverejnený dokument reagoval vlastnou správou s názvom „Začína to byť osobné – Ako by mandát interoperability DMA mohol odhaliť vaše súkromné informácie“. Apple v dokumente poukazuje na riziká, ktoré by mohlo priniesť povinné sprístupnenie technológií a funkcií zariadení tretím stranám, najmä tým, ktoré majú históriu porušovania ochrany súkromia, menovite napríklad Meta (predtým Facebook).
Meta už údajne v minulosti požiadala Apple o prístup k širokej škále citlivých technológií (napr. notifikácie, Bluetooth, Wi-Fi, iMessage atď.). Tieto údaje môžu byť použité na profilovanie používateľov a presnejšie cielenie reklamy, proti čomu Apple dlhodobo bojuje. V tejto filozofii spoločnosť pokračuje aj pri najnovšom návrhu komisie, ktorej plánuje prezentovať všetky riziká a námietky v najbližších týždňoch detailnejšie.
Konzultácie návrhu Európskej komisie by mali byť ukončené v priebehu januára. Ak návrh neprejde zmenami, Apple bude mať na splnenie jeho podmienok čas najneskôr do konca roka 2025. Pre niektoré funkcie je ale implementácia požadovaná už v ďalšej hlavnej verzii iOS, čo by znamenalo ich predstavenie v priebehu leta na vývojárskej konferencii WWDC a následné sprístupnenie verejnosti v priebehu septembra.